Home Newsy Kolejna adaptacja prozy autora Gry o tron trafi na Netflixa! Czyżby kopia Obcego?

Kolejna adaptacja prozy autora Gry o tron trafi na Netflixa! Czyżby kopia Obcego?

Kolejna adaptacja prozy autora Gry o tron trafi na Netflixa! Czyżby kopia Obcego?

Po spektakularnym sukcesie Gry o tron, adaptacja kolejnych dzieł George’a R.R. Martina była tylko kwestią czasu. Tym razem powstanie serial SF, którego fabuła do złudzenia przypomina Obcego z domieszką Odysei kosmicznej. Premiera w Polsce będzie miała miejsce w serwisie Netflix.

Stacja Syfy zaadaptowała opowiadanie George’a R.R. Martina pt. Nightflyers. Utwór powstał w 1980 roku – w Polsce można go odnaleźć w publikacji z 1985 roku. Wędrowcy – bo przetłumaczony został tytuł mikropowieści – doczekali się małego nakładu i przez krótki czas funkcjonowali w tzw. „trzecim obiegu”. W Polsce dystrybucją serialu Nightflyers zajmie się platforma streamingowa Netflix.

Fabuła do złudzenia przypomina Obcego

Akcja Nightflyers osadzona została w przyszłości, na dzień przed zagładą Ziemi. Zespół naukowców – zasiadających za sterami nowoczesnego Nightflyersa – wyrusza w otchłań kosmosu, aby przechwycić tajemniczy pojazd obcych. Możliwe, że statek okaże się ich jedynym ratunkiem. Niestety, szybko okazuje się, że pojazd jest w rzeczywistości sztuczną inteligencją. Program kieruje załogę Nightflyersa ku nieuchronnej katastrofie.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat w kinie SF można zaobserwować dwa wiodące i popularne nurty. Z jednej strony do łask wytwórni powrócił cyberpunk. W 2017 na dużym ekranie gościł aktorski Ghost in the Shell oraz Blade Runner 2049, a w tym roku platforma Netflix zaprezentowała mierny Altered Carbon oraz The Mute (Bez słowa). Równie popularny (choć znacznie bardziej wtórny) wydaje się klaustrofobiczny horror-SF o załodze statku kosmicznego, która odkrywa w czeluściach galaktyki przerażającą definicję piekła. Tutaj wymienić można tytuły, takie jak Obcy: Przymierze, Life czy przejęty przez Netflixa Paradoks Cloverfield.

Zobacz zwiastun Nightflyers wypuszczony w USA:

To właśnie w drugim ze wspomnianych nurtów osadzony został Nightflyers – opis wskazuje na szalony kolaż historii o Xenomorphie z grozą sztucznej inteligencji spod znaku HAL-a 9000. Czy serial będzie oryginalny? Ciężko powiedzieć cokolwiek o produkcji, mając na uwadze krótki opis dystrybutorów. Z drugiej strony zwiastun produkcji również nie zdradza wielu detali historii.

Zobacz zwiastun Nightflyers od Netflixa:

Obsada produkcji

Technicznie serial znajduje się na wysokim poziomie realizacji, choć z pewnością nie dorówna Grze o tron. Jego zwiastun podkreśla, że trup na kosmicznym statku będzie ścielił się gęsto, a cała produkcja z pewnością skierowana zostanie w stronę dorosłego widza. Obecny w zwiastunie stacji Syfy George R.R. Martin określa Nightflyers mianem psychozy w kosmosiehistorii o nawiedzonym domu, tylko że na statku kosmicznym.

W Nightflyers wystąpi m.in. Gretchen Mol (Zakazane imperium), Eoin Macken (The Night Shift), David Ajala (Szybcy i wściekli 6) oraz Maya Eshet (Teen Wolf: Nastoletni wilkołak). Prace nad serialem koordynuje Jeff Buhler, odpowiada również za adaptację opowiadania. Wcześniej twórca napisał scenariusze do horrorów gore: Nocny pociąg z mięsem oraz Insanitarium.

Co ciekawe, opowiadanie doczekało się pierwszej adaptacji już w 1987 roku. Horror SF – znany w Polsce pod tytułem Nocni najeźdźcy – został dziś praktycznie wyparty ze świadomości masowego odbiorcy.

Nie jestem fanem twórczości Martina, a sam serial nie przekonuje mnie szczególnie interesującą treścią. W natłoku innych produkcji, którymi co tydzień bombarduje mnie Netflix, prawdopodobnie odpuszczę sobie lot Nightflyersem. Chyba, że się mylę i zobaczę coś naprawdę niezłego… A Wy będziecie oglądać?

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10: najlepsze horrory science fiction
  • Krzysztof Parafinski

    Czyli adaptacja nie będzie miała za wiele wspólnego z opowiadaniem.