Home Newsy Kontynuacja Lśnienia trafi na ekrany kin! Świetny wybór reżysera

Kontynuacja Lśnienia trafi na ekrany kin! Świetny wybór reżysera

Kontynuacja Lśnienia trafi na ekrany kin! Świetny wybór reżysera

Lśnienie to niekwestionowany klasyk wśród odsłon kinematograficznej i literackiej grozy. Nic dziwnego, że na fali popularności filmu To studio Warner Bros. pragnie przenieść na ekrany kin kontynuację słynnej powieści. Znamy nawet nazwisko reżysera przedsięwzięcia!

To okazało się jednym z najbardziej dochodowych filmów 2017 roku. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że hollywoodzkie wytwórnie pragną zrealizować obecnie jak najwięcej adaptacji prozy Stephena Kinga. W planach znalazł się remake Smętarza dla zwierzaków, Miasteczka Salem oraz Bastionu. Kolejnym tytułem, goszczącym na biurkach amerykańskich koncernów stał się Doktor Sen – bezpośrednia kontynuacja kultowego Lśnienia!

zdjęcie z filmu Lśnienie
Fot. materiały prasowe

Doktor Sen na ekranach kin

Studio Warner Bros. przymierza się do adaptacji powieści Kinga z 2013 roku. Reżyserem widowiska został Mike Flanagan – wcześniej twórca zrealizował dla Netflixa inną reinterpretację literatury Mistrza Grozy, Grę Geralda, która bardzo nam się spodobała. Jeszcze miesiąc temu twórca w ramach żartu wyznał, że pragnąłby zekranizować Doktora Sen. W trakcie wywiadu Flanagan zapytany został, jaką inną książkę Kinga – poza Grą Geralda – pragnąłby zaadaptować. Wtedy reżyser odpowiedział:

King napisał tak wiele książek. Dwa tytuły, które najbardziej pragnąłbym przełożyć na język kina to „Historia Lisey” oraz „Doktor Sen”. Dlaczego akurat one? W każdej z nich identyfikuję się z protagonistą historii. „Historia Lisey” to doskonała robota – przepiękna eksploracja psychologii małżeństwa. Z drugiej strony, kto znów nie chciałby wkroczyć do świata Danny’ego Torrance’a?

Marzenia się spełniają. Flanagan nie tylko wyreżyseruje film – zajmie się również napisaniem scenariusza, bazując na skrypcie Akivy Goldsmana. Niestety, to nazwisko może zepsuć idealistyczną wizję kolejnej adaptacji prozy Kinga. Goldsman napisał scenariusz do m.in. zeszłorocznej Mrocznej Wieży, Rings, Batmana Forever oraz klasyka kina złego smaku – Batmana i Robina.

zdjęcie z serialu Lśnienie
Fot. materiały prasowe

Lśniło już dwa razy

Po raz pierwszy Lśnienie na język kina przełożył kultowy Stanley Kubrick. Dzięki doskonałym lokacją, znakomitej scenografii oraz pamiętnej kreacji Jacka Nicholsona film po dziś dzień uważany jest za klasyka globalnej sceny kina grozy.

Niestety, produkcja nie przypadła do gustu samemu Stephenowi Kingowi. Pisarz zarzucał Kubrickowi znaczne odejście od literackiego pierwowzoru i położenie nacisku na innych aspektach historii. W 1997 roku napisał scenariusz własnej adaptacji Lśnienia – miniserial z 1997 roku okazał się klapą. Dziś słusznie wyparty został z pamięci masowego odbiorcy.

Nie wiadomo, czy Doktor Sen odniesie się do którejś ze wspomnianych adaptacji. Możliwe, że Flanagan najpierw zrealizuje wskazany tytuł, a następnie – w ramach prequela – nakręci nową wersję Lśnienia!
Fabuła Doktora Sen skupia się na dorosłym Danie Torransie, podróżującym po Stanach – podążają za nim demony przeszłości oraz choroba alkoholowa, odziedziczona po ojcu. Osiedla się w przytulnym miasteczku, gdzie zaczyna pracować w domu spokojnej starości. Zachowana z czasów dzieciństwa moc niesie ulgę umierającym tam osobom – w ten sposób zyskuje swój pseudonim „Doktor Sen”. Idylla kończy się wraz z nadejściem Prawdziwego Węzła – grupy nieśmiertelnych istot, żywiących się „lśnieniem” torturowanych dzieci.

ZOBACZ TAKŻE: Stephen King: najlepsze horrory – filmy

Comment(1)

  1. Dzisiaj oglądałam serialową wersję „Lśnienia”. Jak dla mnie – całkiem ok, przyjemnie się to oglądało świeżo po przeczytaniu książki. Film czeka na swoją kolej jeszcze 🙂

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *