Home Newsy Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

W serwisie Ninateka można za darmo i online zobaczyć polskie kultowe filmy SF. Wszystkie produkcje są odnowione cyfrowo! AKTUALIZACJA – niestety, filmy zostały usunięte z bazy.

AKTUALIZACJA

Niestety, filmy nie znajdują się już w bazie Ninateki. Jak tylko się to zmieni, zaktualizujemy nasz wpis.

W katalogu Ninateki znalazły się cztery filmy science fiction w reżyserii Piotra Szulkina: Golem z 1978 roku, Wojna światów – następne stulecie z 1981 roku, O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji z 1984 roku oraz Ga, ga. Chwała bohaterom z 1985 roku.

Filmy Piotra Szulkina to produkcje, które trudno jednoznacznie sklasyfikować do danego gatunku. Najczęściej mówi się o science fiction, jednak sam reżyser nie lubi tego określenia i uważa, że jego filmy traktują o czymś zupełnie innym. Nie zmienia to jednak faktu, że mowa o kinie bardzo ambitnym, które do dzisiaj znakomicie się ogląda i wszystkie z nich rozgrywały niedalekiej (wówczas) przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze horrory online – gdzie oglądać za darmo?
Golem

Akcja rozgrywa się w świecie po kataklizmie atomowym. Obowiązujący ład społeczny to totalitaryzm. Naukowcy (pod czujnym okiem władz) starają się udoskonalić ludzki organizm. Eksperymentują na osobach nieprzystosowanych społecznie. Jednej z osób wymazują pamięć i jedyną umiejętność jaką zostawiają, to zdolność do pracy. Po pewnym czasie, pamięć zaczyna wracać – człowiek zaczyna się buntować przeciwko swoim opiekunom.

ZOBACZ TAKŻE: Polskie połączenie Indiany Jonesa i Star Wars. Tajemnice Klątwy Doliny Węży

Wojna światów – następne stulecie

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec 2000 roku. Na Ziemi od dwunastu dni przebywają Marsjanie. Ich pobyt relacjonuje Iron Idem – niezależny dziennikarz stacji telewizyjnej SBB. Okazuje się, że kosmici pragną ludzkiej krwi. Mimo tego, główny bohater zostaje zmuszony do odczytania fałszywych informacji o przyjacielskim nastawieniu obcych do Ziemian. Redaktor jednak stawia na swoim i żąda wyjaśnień. Na drugi dzień, jego żona zostaje uprowadzona, zaś on „zakolczykowany”. Próbując odnaleźć żonę i na własną rękę wyjaśnić całą sytuację. Z kolei propaganda telewizyjna i Marsjanie zaczynają działać coraz sprawniej. Więcej o filmie przeczytacie w specjalnym artykule: Polski film SF z lat 80., który dzisiaj robi JESZCZE WIĘKSZE wrażenie.

ZOBACZ TAKŻE: Na srebrnym globie: tajemnice kultowego polskiego filmu SF

O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji

Świat po wojnie jądrowej. W betonowej kopule schronili się nieliczni ludzie – 800 chorych i głodnych ludzi. By zapanować nad ludności, władze krypty wymyślają historię o cudownej Arce mającej przynieść ratunek. Wytrzymałość krypty jest jednak nadwyrężona – naprawić może ją jedynie konstruktor, który zaginął. Gdy kłamstwo o Arce zostaje odkryte, nieliczne społeczeństwo dalej chce wierzyć, że dojdzie do cudu.

ZOBACZ TAKŻE: Czy to najlepszy polski film SF? Pochwalił sam Stanisław Lem!

Ga, ga. Chwała bohaterom

W XXI wieku ludzkość żyje w dobrobycie. Podróże kosmiczne są na tyle niebezpieczne, że na inne planety wysłani zostają więźniowie. Jednym z nich jest Scope. Trafia on do świata, w którym zostaje przyjęty jak bohater. Nie spodziewa się jednak, że to wszystko jest pewnym rytuałem, który prowadzi do zaskakującego finału.

ZOBACZ TAKŻE: Star Wars w czasach PRL-u. Ta zapowiedź wprawi Was w osłupienie 

Comment(4)

    1. Spoilery do starych filmów, jaja jakieś.
      Może Ci zdradzić, jak kończy się Odyseja czy inni Czterej Pancerni?

  1. Szkoda, że nie zostały zgrane jakimś sprzętem, tylko po prostu nagrane kamerą w jakimś kinie. Dużo się traci na jakości. 🙁

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *