Home Newsy Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

W serwisie Ninateka można za darmo i online zobaczyć polskie kultowe filmy SF. Wszystkie produkcje są odnowione cyfrowo! AKTUALIZACJA – niestety, filmy zostały usunięte z bazy.

AKTUALIZACJA

Niestety, filmy nie znajdują się już w bazie Ninateki. Jak tylko się to zmieni, zaktualizujemy nasz wpis.

W katalogu Ninateki znalazły się cztery filmy science fiction w reżyserii Piotra Szulkina: Golem z 1978 roku, Wojna światów – następne stulecie z 1981 roku, O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji z 1984 roku oraz Ga, ga. Chwała bohaterom z 1985 roku.

Filmy Piotra Szulkina to produkcje, które trudno jednoznacznie sklasyfikować do danego gatunku. Najczęściej mówi się o science fiction, jednak sam reżyser nie lubi tego określenia i uważa, że jego filmy traktują o czymś zupełnie innym. Nie zmienia to jednak faktu, że mowa o kinie bardzo ambitnym, które do dzisiaj znakomicie się ogląda i wszystkie z nich rozgrywały niedalekiej (wówczas) przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze horrory online – gdzie oglądać za darmo?
Golem

Akcja rozgrywa się w świecie po kataklizmie atomowym. Obowiązujący ład społeczny to totalitaryzm. Naukowcy (pod czujnym okiem władz) starają się udoskonalić ludzki organizm. Eksperymentują na osobach nieprzystosowanych społecznie. Jednej z osób wymazują pamięć i jedyną umiejętność jaką zostawiają, to zdolność do pracy. Po pewnym czasie, pamięć zaczyna wracać – człowiek zaczyna się buntować przeciwko swoim opiekunom.

ZOBACZ TAKŻE: Polskie połączenie Indiany Jonesa i Star Wars. Tajemnice Klątwy Doliny Węży

Wojna światów – następne stulecie

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec 2000 roku. Na Ziemi od dwunastu dni przebywają Marsjanie. Ich pobyt relacjonuje Iron Idem – niezależny dziennikarz stacji telewizyjnej SBB. Okazuje się, że kosmici pragną ludzkiej krwi. Mimo tego, główny bohater zostaje zmuszony do odczytania fałszywych informacji o przyjacielskim nastawieniu obcych do Ziemian. Redaktor jednak stawia na swoim i żąda wyjaśnień. Na drugi dzień, jego żona zostaje uprowadzona, zaś on „zakolczykowany”. Próbując odnaleźć żonę i na własną rękę wyjaśnić całą sytuację. Z kolei propaganda telewizyjna i Marsjanie zaczynają działać coraz sprawniej. Więcej o filmie przeczytacie w specjalnym artykule: Polski film SF z lat 80., który dzisiaj robi JESZCZE WIĘKSZE wrażenie.

ZOBACZ TAKŻE: Na srebrnym globie: tajemnice kultowego polskiego filmu SF

O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji

Świat po wojnie jądrowej. W betonowej kopule schronili się nieliczni ludzie – 800 chorych i głodnych ludzi. By zapanować nad ludności, władze krypty wymyślają historię o cudownej Arce mającej przynieść ratunek. Wytrzymałość krypty jest jednak nadwyrężona – naprawić może ją jedynie konstruktor, który zaginął. Gdy kłamstwo o Arce zostaje odkryte, nieliczne społeczeństwo dalej chce wierzyć, że dojdzie do cudu.

ZOBACZ TAKŻE: Czy to najlepszy polski film SF? Pochwalił sam Stanisław Lem!

Ga, ga. Chwała bohaterom

W XXI wieku ludzkość żyje w dobrobycie. Podróże kosmiczne są na tyle niebezpieczne, że na inne planety wysłani zostają więźniowie. Jednym z nich jest Scope. Trafia on do świata, w którym zostaje przyjęty jak bohater. Nie spodziewa się jednak, że to wszystko jest pewnym rytuałem, który prowadzi do zaskakującego finału.

ZOBACZ TAKŻE: Star Wars w czasach PRL-u. Ta zapowiedź wprawi Was w osłupienie 

 • Nikifor

  A po co tyle spojlerów w opisach daliście?

  • Name

   Spoilery do starych filmów, jaja jakieś.
   Może Ci zdradzić, jak kończy się Odyseja czy inni Czterej Pancerni?

   • NostalgiaForInfinity

    Zgiń trollu.

 • MasaGratoR

  Szkoda, że nie zostały zgrane jakimś sprzętem, tylko po prostu nagrane kamerą w jakimś kinie. Dużo się traci na jakości. 🙁