Home Newsy Gwiezdne Wojny. Mandalorian – urzeka was Baby Yoda? Nas też. Psycholog tłumaczy, dlaczego tak się dzieje

Gwiezdne Wojny. Mandalorian – urzeka was Baby Yoda? Nas też. Psycholog tłumaczy, dlaczego tak się dzieje

Gwiezdne Wojny. Mandalorian – urzeka was Baby Yoda? Nas też. Psycholog tłumaczy, dlaczego tak się dzieje

Mandalorian skradł serca fanów Gwiezdnych Wojen. Ale jest w tym serialu coś jeszcze, co nie pozwala przejść obojętnie nawet największym twardzielom. Baby Yoda. Profesjonalny psycholog wytłumaczył, dlaczego stworek rozczula nas tak bardzo.

SPOILERY: Pod koniec pierwszego odcinka główny bohater serialu Mandalorian znajduje tajemniczego stworka, pochodzącego z tej samej rasy kosmitów co Yoda. Łowca nagród adoptuje tajemnicze dziecko, silne w Moc. Wystarczyły dwa epizody, aby cały internet oszalał na punkcie kosmity, zwanego potocznie Baby Yoda. To pewne: Disney zarobi miliony na gadżetach z jego podobizną. Dlaczego Baby Yoda zawładnął naszymi sercami? Z tym pytaniem zmierzył się psycholog ewolucyjny, Daniel J. Kruger.

Gwiezdne Wojny. Mandalorian – dlaczego Baby Yoda jest taki urzekający?

Psycholog przytoczył kilka kontekstów kulturowych, socjologicznych i biznesowych, które wpływają na nasz sentyment wobec postaci Baby Yody. Po pierwsze: nostalgia fanów oryginalnej trylogii.

Yoda jest jednym z najbardziej lubianych bohaterów Gwiezdnych Wojen. Myślę, że jego postać spotyka się z powszechnym podziwem.

Marketingowo działa również wygląd postaci. W trakcie swojego wywodu, Daniel J. Kruger odniósł się do prac austriackiego etologa Konrada Lorenza. Badacz wprowadził do dyskursu termin Kindchenschema, który odnosi się do cech wpływających na ludzką percepcję. Co to znaczy? Baby Yoda posiada ogromne oczy, wypełnione dużymi źrenicami. Obserwujemy go często z ptasiej perspektywy. Wszystko to sprawia, że bohater działa na nas w rozczulający sposób.

Wszystkie gatunki, które posiadają wrodzony instynkt rodzicielski, łączą wspólne cechy. Media eksponuję te cechy w przesadzony, niemal kreskówkowy sposób. Porównajcie My Little Pony z lat 80. oraz współczesne. Obecnie wszystkie postacie mają znacznie bardziej wyeksponowane cechy noworodków. Dzięki temu wydają się jeszcze słodsze. Mandalorian strzelił zatem w dziesiątkę, kreując Baby Yodę.

Gwiezdne Wojny. Mandalorian – zwiastun:

Gwiezdne Wojny. Mandalorian – kiedy premiera w Polsce

Mandalorian zadebiutował 12 listopada 2019 roku wraz ze startem platformy Disney+. Niestety, serwis dostępny jest tylko w niektórych krajach na całym świecie. Sprawia to, że pierwszy aktorski serial z uniwersum Gwiezdnych Wojen jest najczęściej piraconą produkcją tego roku.

Disney+ ma się pojawić w Polsce w 2020 roku. Dokładna data pozostaje nieznana.

ZOBACZ TAKŻE: Avengers: Koniec gry na Disney+ z nową sceną. Kto występuje? Tony Stark i inna postać MCU

 

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *