Home Newsy Ta książka SF zdobyła najważniejsze nagrody. Teraz BBC robi serial. Będzie hit?

Ta książka SF zdobyła najważniejsze nagrody. Teraz BBC robi serial. Będzie hit?

Ta książka SF zdobyła najważniejsze nagrody. Teraz BBC robi serial. Będzie hit?

Powstaje nowy serial SF. Tym razem na podstawie głośnej powieści Miasto i Miasto, której autorem jest China Miéville. To może być hit!

O czym jest książka Miasto i Miasto?

W taki sposób powieść, której autorem jest China Miéville reklamowało wydawnictwo Zysk i S-ka:

Gdy w ponurym, chylącym się ku upadkowi mieście Besźel położonym gdzieś na skraju Europy znaleziono ciało zamordowanej kobiety, wydawało się, że inspektora Tyadora Borlú z Brygady Najpoważniejszych Zbrodni czeka kolejna rutynowa sprawa. W miarę postępów śledztwa Borlú odkrywa jednak dowody wskazujące na spiski znacznie dziwniejsze i groźniejsze niż wszystko, co mógłby sobie wyobrazić. Wkrótce inspektorowi i bliskim mu ludziom zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Borlú musi przekroczyć granicę niepodobną do żadnej innej i wyruszył do jedynego miasta na Ziemi, które jest równie dziwne jak to, w którym mieszka…

Powieść Miasto i miasto, współczesny literacki odpowiednik kultowego filmowego Blade Runnera, kojarząca się nieodwołalnie z Franzem Kafką, Phillipem K. Dickiem i Raymondem Chandlerem, jest kryminałem wyniesionym na zdumiewające wyżyny metafizyczne i artystyczne. Brytyjski autor za tę powieść otrzymał między innymi nagrodę Hugo oraz Arthur C. Clarke Award z 2010 roku. W 2013 fabułę przeniesiono na deski teatru.

Będzie serialowy hit?

Serial Miasto i Miasto zostanie zrealizowany dla stacji BBC 2. Twórcą adaptacji będzie Tony Grisoni, który współpracował ostatnio przy głośnej serii Młody Papież. Aktywny udział bierze również sam China Miéville. W główną rolę wcieli się David Morrissey, doskonale znany fanom serialu The Walking Dead. Tak, to słynny Gubernator:

Miasto i Miasto Gubernator
Fot. AMC

Każda powieść SF Chiny Miéville’a to wielkie wydarzenie w świecie fantastów, więc trzymamy kciuki, że BBC znane z bardzo dobrych seriali (wystarczy tu chociaż wspomnieć o ich sztandarowych produkcjach takich jak Sherlock czy też Doctor Who), tym razem nie zawiedzie.
Pojawia się coraz więcej seriali na podstawie książek SF – już za moment premiera głośnej produkcji zatytułowanej Opowieść podręcznej, w tle zaś powstaje konkurencja dla Black Mirror na podstawie opowiadań Philipa K. Dicka. Jest na co czekać!

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze nowe seriale SF

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *