Home Newsy Netflix: powstaje nowy ”polski” serial. Kiedy premiera Kierunek: Noc?

Netflix: powstaje nowy ”polski” serial. Kiedy premiera Kierunek: Noc?

Netflix: powstaje nowy ”polski” serial. Kiedy premiera Kierunek: Noc?

Na platformie Netflix pojawi się kolejny polski akcent. Pierwszy belgijski serial będzie bazował na powieści Jacka Dukaja. Wśród producentów: Tomasz Bagiński. Kiedy odbędzie się premiera Kierunek: Noc?

Przygoda Netflixa z polskimi serialami oryginalnymi skończyła się szybko, w mało efektowny sposób. Chociaż 1983 zebrał umiarkowanie pozytywne recenzje za granicą, to nie zyskał uznania wśród rodzimych odbiorców. Oliwy do ognia dolała Agnieszka Holland, impulsywnie reagująca na falę krytyki w polskim Internecie. Później w mediach pojawiła się informacja o współpracy platformy streamingowej z TVP, jednak do tej pory nie poznaliśmy szczegółów zapowiadanego przedsięwzięcia. Teraz rodzima duma skoncentrowała się na Wiedźminie.

Okazuje się, że przygody łowcy potworów nie będą jednym polskim akcentem w serwisie. Powstał również pierwszy belgijski serial Kierunek: Noc na bazie prozy Jacka Dukaja.

Kierunek: Noc — fabuła

Serial osadzony został w postapokaliptycznej rzeczywistości. Ziemia niszczona jest przez dywersyjne zjawisko słoneczne. Ludzie mogą przetrwać tylko pod osłoną mroku, w nocy. Akcja skupi się na pasażerach nocnego lotu z Brukseli, którzy zmierzają na zachód. Tam można jeszcze znaleźć śladowe ilości zmroku. Na pokładzie samolotu znajdują się młodzi i starzy, bogaci i biedni, cywile i wojsko. Wszystkich łączy jeden cel — za wszelką cenę chcą przetrwać koniec świata.

Fabuła serialu bazuje na powieści Starość aksolotla polskiego mistrza science-fiction, Jacka Dukaja. Opis dystrybutora wskazuje, że twórcy tylko w luźnym stopniu nawiążą do treści książki.

Kierunek: Noc — teaser serialu Netflixa:

Kierunek: Noc — twórcy

Za reżyserię Kierunek: Noc odpowiada Inti Calfat i Dirk Verheye. Produkcją serialu zajął się Tomasz Bagiński oraz Jacek Dukaj. Pierwszy z nich współpracował już z platformą Netflix w ramach Wiedźmina oraz serialu animowanego Miłość, śmierć i roboty. Na temat Kierunek: Noc opowiedział:

Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller.

Kierunek: Noc — premiera

Kierunek: Noc zadebiutuje na platformie Netflix w 2020 roku. Pierwszy belgijski serial będzie składał się z sześciu odcinku.

ZOBACZ TAKŻE: Netflix: powstanie serial o wojowniczej zakonnicy. Reżyseruje Agnieszka Smoczyńska