Home Newsy Netflix: powstanie serial Sandman na podstawie kultowego komiksu

Netflix: powstanie serial Sandman na podstawie kultowego komiksu

Netflix: powstanie serial Sandman na podstawie kultowego komiksu

Platforma Netflix produkuje i dystrybuuje serial Lucyfer. Wkrótce ramówka serwisu wzbogaci się o kolejną produkcję z tego samego uniwersum — tak przynajmniej wyglądała sytuacja w komiksach. Powstanie adaptacja najbardziej docenianej powieści graficznej w dziejach: Sandmana autorstwa Neila Gaimana.

Nie mam najmniejszych wątpliwości: Sandman to majstersztyk swojego medium. Nie było i chyba nie będzie komiksu, który w równie wirtuozyjny sposób łączyłby opowiadania biblijne, klasycznych bohaterów literatury światowej, postacie historyczne oraz teorie z psychoanalizy Freuda czy Lacana. Wszystkie elementy składają na spójny świat, doprawiony szczyptą dramatu egzystencjalnego, dark fantasy oraz horroru. Nie brakuje również momentów humorystycznych. Teraz istnieją duże szanse, że Netflix zaadaptuje Sandmana na język serialu telewizyjnego.

Komiks Sandman — fabuła

Franczyza Sandman opowiada historię tytułowego Władcy Snów, znanego pod wieloma imionami (w zależności od obowiązującej kultury). Bohater odpowiada za przebieg spokojnego śnienie. Czuwa, aby koszmary nie wyrwały się spod kontroli. Kiedy trzeba, za pomocą snów może doprowadzić śmiertelnika w obłęd. Na początku XX wieku Sandman trafia w niewolę. Kiedy wreszcie udaje mu się odzyskać wolność, musi na nowo przywrócić ład w swoim metafizycznym królestwie.

W sumie powstało 75 zeszytów, w których Sandman sprawuje czasem główną, czasem trzecioplanową rolę. Na tym franczyza się nie kończy. Neil Gaiman przedstawił w swojej serii tyle charakterystycznych postaci, że z czasem większość z nich otrzymała własne spin-offy. Taką serię jest m.in. Lucyfer. Komiks został zaadaptowany przez stację FOX. Po trzech sezonach prawa do serii wykupił Netflix. Niebawem rozpoczną się zdjęcia do finałowego sezonu produkcji o władcy Piekła, który zstępuje na ziemię i otwiera nocny klub.

Istnieje zatem możliwość, że w Sandmanie od Netflixa pojawią się bohaterowie znani z serialu Lucyfer.

Serial Sandman — Neil Gaiman opowiada o projekcie

Zdaniem autora Sandmana, prace nad serialem nabrały tempa. Gaiman zdradził w trakcie rozmowy z fanami na portalu Reddit, że produkcja telewizyjna będzie mocno odnosiła się do treści komiksów. Twórcy pragną zekranizować wszystkie zeszyty oryginalnego dzieła.

Nad scenariuszem serialu pracuje sam Neil Gaiman oraz David S. Goyer. Jaka będzie zatem jakość serialu? Mówiąc krótko: na dwoje babka wróżyła. Gaiman jest doświadczonym pisarzem, wielokrotnie wyróżnianym w wielu prestiżowych nagrodach literackich. Na podstawie jego książek stworzono m.in. serial Amerykańscy bogowie. Z drugiej strony Goyer odpowiada za powstanie najgorszych adaptacji komiksów: Batman V Superman, Ghost Rider 2, Blade III oraz serial Krypton.

Serial Sandman — data premiery

Sandman został wydany w pobocznej serii DC Comics, przeznaczonej dla dorosłych czytelników, znanej pod nazwą Vertigo. Wśród innych seriali DC dostępnych na Netflixie znajdują się:

  • Titans, 
  • Arrow,
  • Flash,
  • DC’s Legedns of Tomorrow,
  • Supergirl,
  • Young Justice,
  • Gotham,
  • Black Lightning,
  • Teen Titans Go!

Nie wiadomo, kiedy Sandman trafi na plan zdjęciowy, ani kto wcieli się w tytułowego Władcę Snów. Pod znakiem zapytania stoi również data premiery serialu.

ZOBACZ TAKŻE: Netflix: nowy odcinek co tydzień? Serwis może wprowadzić zmiany w sposobie dystrybucji seriali