Home Newsy Netflix pozwany do sądu. Tym razem przez Black Mirror: Bandersnatch

Netflix pozwany do sądu. Tym razem przez Black Mirror: Bandersnatch

Netflix pozwany do sądu. Tym razem przez Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch trafił niedawno na platformę Netflix, przyciągając przed małe ekrany rzesze odbiorców. Film został zrealizowany w konwencji gry interaktywnej – co za tym idzie, widz sam decyduje, w jakim kierunku potoczy się fabuła odcinka. Niestety, wydawca literacki pozwał giganta streamingowego do sądu.

Netflix nie ma łatwego życia, albo sataniści pozywają go do sądu przez wykorzystanie wizerunku ich bóstwa, albo cały internet opanowuje moda na Bird Box Challange inspirowany filmem Nie zamykaj oczu. Kilkukrotnie platforma VOD musiała również stawiać czoła oskarżeniom o promowanie treści rasistowskich czy nawet pedofilię. Tym razem gigant streamingowy nie zdołał odpędzić się przed kolejnymi pozwem: wydawca książek z serii Choose Your Own Adventure” uważa, że Black Mirror: Brandersnatch narusza jej znaki towarowe.

Black Mirror: Brandersnatch – Netflix pozwany

Powieści z serii „Choose Your Own Adventure” były wydawane w Stanach Zjednoczonych już w latach 80. XX wieku. To klasyczne książki paragrafowe, pozwalające czytelnikowi przeżyć alternatywne fabuły w ramach jednego tytułu. Jak wskazywał sam tytuł: każdy gracz mógł przeżyć własną, indywidualną przygodę. Dzisiaj podobne powieści cieszą się nieprzerwaną popularnością – na polskim rynku można zaobserwować modę na komiksy paragrafowe. Netflix z kolei stworzył interaktywny odcinek serialu Black Mirror – tyle wystarczyło, aby znalazł się w sądzie.
Według pozwu, złożonego w sądzie federalnym w stanie Vermont, Netflix starał się o licencję na kolekcję „Choose Your Own Adventure” w 2016 roku, ale jej nie otrzymał. Włodarz na rynku VOD postanowił zrealizować własny film, posiadający oryginalny scenariusz. O co zatem tyle krzyku ze strony literackiego wydawcy? Otóż główny bohater w jednej ze scen mówi, że powieść, która zainspirowała go do zrobienia interaktywnej gry komputerowej nie pochodziła z serii „Choose Your Own Adventure”. Tyle wystarczyło, aby wydawnictwo Chooseco LLC  zażądało co najmniej 25 mln dolarów odszkodowania od Netfliksa.

Black Mirror: Brandersnatch – opis fabuły

Black Mirror: Brandersnatch jest już dostępny na polskim Netfliksie. Fabuła skupia się na młodym twórcy, który pragnie wypuścić na rynek własną, interaktywną grę. Rozwój fabuły zależy od podjętych przez Was decyzji. Wasza gra może okazać się hitem, albo doprowadzić jej stwórcę do szaleństwa.

Jakie zakończenie udało się osiągnąć w Waszych rozgrywkach? Piszcie w komentarzach.

ZOBACZ TAKŻE: Black Mirror: Bandersnatch – oto wszystkie możliwe zakończenia

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *