Home Newsy Nadciąga nowy serial na podstawie książki Stephena Kinga

Nadciąga nowy serial na podstawie książki Stephena Kinga

Nadciąga nowy serial na podstawie książki Stephena Kinga

Ciężko wskazać mi pisarza, którego bogata twórczość literacka doczekała się równie imponującej liczby adaptacji filmowych. Stephen King cieszy się popularnością do tego stopnia, że jego najnowsza powieść – trafiająca na półki księgarni w bieżącym miesiącu – przerodzi się w serial. To ciekawe, zwłaszcza że niewielu czytelników zdążyło zapoznać się z treścią Outsidera.

Ekranizacje prozy Stephena Kinga wyrastają jak grzyby po deszczu. Tak było już w latach 80., jednak część zrealizowanych wtedy horrorów dziś woła o pomstę do nieba ze względu na niski poziom jakości. Dopiero 2017 rok skutecznie przywrócił wiarę w zdolność adaptacji książek mistrza grozy. Duża w tym zasługa znakomitego wyniku sprzedaży nowej wersji To. Prócz tego Netflix zrealizował dwa satysfakcjonujące tytuły, 1922 oraz Grę Geralda, bazujące na literackim pierwowzorze Kinga. Tylko Mroczna Wieża okazała się ciosem w plecy – na szczęście wielu fanów oraz przedstawiciele hollywoodzkich wytwórni postanowili wyprzeć ją z pamięci. Przygotujcie się na prawdziwy opad horrorów i mrocznych kryminałów – zaplanowano blisko 10 przedsięwzięć, bazujących na życiowym dorobku Stephena Kinga!

Przygotujcie się na serial kryminalny

„Outsider” trafił na półki rodzimych księgarni 5 czerwca bieżącego roku. Mimo to hollywoodzkie studia już pragną przekuć treść powieści w 10-odcinkowy serial. Produkcją zajmie się wytwórnia Media Rights Capital. Treść serii skupi się tajemniczym morderstwie 11-letniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Choć wszystkie dowody ewidentnie wskazują na udział mężczyzny, cała sytuacja posiada naturalnie drugie dno.

Nie będzie to jedyny serial, adaptujący treść powieści Kinga. Hulu przygotowuje serię Castel Rock, stanowiącą kompilację licznych motywów z twórczości pisarza. Produkcja będzie swoistym uniwersum Stephena Kinga! Ciężko wskazać mi produkcję, na którą czekam bardziej. Opis Outsidera przygotowuje widzów na obcowanie z mrocznym i niepokojącym thrillerem – szkoda tylko, że jego produkcją nie zajęła się któraś ze skandynawskich wytwórni (tam kryminały smakują najlepiej).  Z drugiej strony Castle Rock to nie lada przedsięwzięcie, które z pewnością przykuje uwagę każdego maniaka Stephena Kinga.

Po sieci krążą również pogłoski o serialowej wersji Mrocznej Wieży. W realizację projektu zaangażowało się studio Amazon. Nie wiadomo jednak, czy serial faktycznie powstanie. Cóż, po ciężkostrawnym, zeszłorocznym koszmarku z pogranicza kina komercyjnego wątpię, by ktokolwiek czekał na tę produkcję.

Kolejne adaptacje prozy Stephena Kinga

Prócz wspominanych tytułów, amerykańskie koncerny pragną wyprodukować remake’i Smętarza dla zwierzakówMiasteczka Salem oraz Bastionu. Nie można zapominać również o pełnometrażowym Doktorze Śnie (w literackim pierwowzorze stanowiącego kontynuację „Lśnienia”) oraz Wielkim marszu. To właśnie na te widowiska czekam najbardziej – ich treść jeszcze nigdy nie została przeniesiona na język kina, podobnie jak omawianego wcześniej Outsidera. Inne tytuły, jak Carrie, wielokrotnie powracały na duże i małe ekrany, a franczyzy pokroju Dzieci kukurydzy zaginęły gdzieś pośród horrorów kina klasy C z -nastoma kontynuacjami i rebootami.

Dlaczego powstało tak wiele filmów, bazujących na prozie Stephena Kinga? Cóż, nazwisko pisarza to marka sama w sobie, ściągająca do kin rzesze fanów. Z drugiej strony autor stosuje w swojej narracji chwyty, nadające się do swobodnej adaptacji (oczywiście, jeśli twórcy usuną elementy kiczu). Ostatecznie jednak prawa do poszczególnych treści kosztują dolara – dosłownie, jeśli chodzi o niezależne, krótkometrażowe produkcje; w przenosi, jeśli rzecz tyczy się kina komercyjnego.

Na jaką adaptację prozy Stephena Kinga Wy czekacie najbardziej? Piszcie w komentarzach.

ZOBACZ TAKŻE: Stephen King: najlepsze horrory – filmy

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *