Home Newsy Aura tajemnicy opadła z Cloverfield 3. O czym będzie nowa część?

Aura tajemnicy opadła z Cloverfield 3. O czym będzie nowa część?

Aura tajemnicy opadła z Cloverfield 3. O czym będzie nowa część?

Franczyza Cloverfield przyzwyczaiła widzów do trzymania w skrytej tajemnicy fabułę kolejnych odsłon serii. Trzecia część cyklu trafi na ekrany kin już kwietniu bieżącego roku. Co wiemy o niej na dzień dzisiejszy?

Gdy w 2008 roku Cloverfield (w Polsce przetłumaczone jako Projekt: Monster) trafił na ekrany kin, nikt nie spodziewał się, jak innowacyjną serią okaże się cykl produkowany przez J.J. Abramsa. Cloverfield Lane 10 tylko podkreślił konwencję marki. Niczym kultowa Strefa mroku czy Czarne lustro, także i tutaj widzowie uraczeni zostaną serią autonomicznych historii z dreszczykiem, łączącymi w sobie konwencję kina grozy oraz SF.

cloverfield, aktor, fabuła, tytuł, SF, horror

O CZYM OPOWIE CLOVERFIELD 3?

Projekt: Monster okazał się wariacją nad stylistyką found footage oraz monster movie. Jego kontynuacja z 2016 roku osadzona została w konwencji przewrotnego thrillera psychologicznego, nieustannie bawiącego się percepcją odbiorcy. O czym opowie Cloverfield 3?

Twórcy przyzwyczaili fanów, do trzymania fabuły kolejnych odsłon w sekrecie. Na etapie produkcji filmy nazwane są zastępczymi, roboczymi tytułami. Początkowa wersja scenariusza Cloverfield Lane 10 znana była jako The Cellar (tłum. Piwnica) – Cloverfield 3 nazwane zostało z kolei God Particle (tłum. Boska cząstka). Oficjalny tytuł produkcji nie został jeszcze ogłoszony. Najprawdopodobniej poznamy go wraz z nadejściem zwiastuna produkcji.
Fabuła filmu skupi się na grupie astronautów, znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prowadzą oni niebezpieczne eksperymenty z akceleratorem cząstek (urządzenie służące do przyspieszania cząsteczek elementarnych lub jonów do prędkości światła w próżni). Jak przystało na konwencję grozy / SF, ich badania szybko wymkną się spod kontroli – odkryją potężne źródło energii, które przyczyni się do zniknięcia Ziemi.

Cloverfield 3 opisywany jest jako hermetyczny thriller o astronautach.

cloverfield, aktor, fabuła, tytuł, SF, horror
kadr z filmu Cloverfield Lane 10

KINOWA ANTOLOGIA GROZY

Zarys fabuły filmu wskazuje, że franczyza Cloverfield nie posiada klasycznej zasady kontinuum. Każdy odsłona cyklu opowiada autonomiczną, zamkniętą historię. Liczy się tylko motyw przewodni każdego tytułu: nieuchronne widmo zagłady, obrazowane za pomocą różnych konwencji kinematograficznych.

Co ciekawe, w sieci odnaleźć można pogłoski dotyczące czwartej odsłony serii! Projekt znany pod nazwą Overlord przedstawia niekonwencjonalną wizję II Wojny Światowej. Synopsis filmu brzmi następująco:

W przeddzień D-Day amerykańscy spadochroniarze zostają zrzuceni za linie wroga, by przeprowadzić tajną misję, decydującą o sukcesie inwazji. Szybko zdają sobie sprawę, że w okupowanej przez nazistów wiosce rozgrywa się coś o wiele dziwniejszego, niż zwykła operacja wojskowa. Żołnierze będą musieli zmierzyć się z siłami nadprzyrodzonymi, będącymi częścią nazistowskiego eksperymentu.

Przedsięwzięcie łączy się z franczyzą Cloverfield za sprawą dwójki producentów (J.J. Abrams i Lindsey Weber) oraz studia produkcyjnego, Paramount Pictures. Twórcy nie wykazali przynależności widowiska do serii.

cloverfield, aktor, fabuła, tytuł, SF, horror
kadr z filmu Projekt: Monster

KTO PRZEŻYJE HORROR W KOSMOSIE?

Już poprzednia odsłona serii posiadała kilku cenionych aktorów – w jednej z głównych ról obsadzony został John Goodman (Big Lebowski). Mary Elizabeth Winstead (Grindhouse Vol.1: Death Proof) również nie narzeka na brak popularności, a Benowi udzielił głosu Bradley Cooper (Kac Vegas).

Cloverfield 3 także posiadał będzie cenioną obsadę – zagrają w niej Daniel Brühl (Bękarty wojny) oraz Elizabeth Debicki (Strażnicy Galaktyki Vol.2). U ich boku wystąpi Zhang Ziyi (Wyznania gejszy), Gugu Mbatha-Raw (znana z epizodu „San Jupitero” 3. sezonu Czarnego lustra), Chris O’Dowd (Osobliwy dom Pani Peregrine), John Ortiz (Kong: Wyspa Czaszki), Aksel Hennie (Marsjanin) oraz David Oyelowo (Geneza Planety Małp).

Warto zwrócić uwagę, że większość aktorów pochodzi z krajów nieanglojęzyczny. Załoga Międzynarodowej Stacji Badawcza zostanie przedstawiona we wiarygodny sposób.
Reżyserem Cloverfield 3 został mało znany Julius Onah (Dziewczyna ma kłopoty). Za scenariusz filmu odpowiadają Doug Jung (Star Trek: W nieznane) oraz Oren Uziel (22 Jump Street).

Film trafi na ekrany kin 20 kwietnia bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE: Cloverfield: kiedy kolejna część? To będzie kosmos!

Comment(1)

  1. Hehe. Większość aktorów pochodzi z krajów nieanglojęzycznych…. poza Bruhl’em, Ziyi i Hennie wszyscy urodzili się, pracują i mieszkają w anglojęzycznych krajach, a i ta trójka pewnie sporo pracuje po angielsku. Aktualnie egzotyczne nazwisko nie jest wyznacznikiem skąd pochodzisz.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *