Home Newsy O mały włos, a kto inny wcieliłby się w Jokera! Jack Nicholson mógł odejść z torbami

O mały włos, a kto inny wcieliłby się w Jokera! Jack Nicholson mógł odejść z torbami

O mały włos, a kto inny wcieliłby się w Jokera! Jack Nicholson mógł odejść z torbami

Postać Jokera w umyśle masowego odbiorcy przez długi czas utożsamiana była z doskonałą kreacją Jacka Nicholsona. Aktor wcielił się w morderczego klauna przy okazji Batmana Tima Burtona z 1989 roku. Jak się dziś okazało, o mały włos, a króla zbrodni z Gotham City zagrałoby inne znakomite nazwisko.

Joker to postać kultowa, szczególnie jeśli chodzi o język współczesnej popkultury. Scenarzyści komiksów prześcigają się, by uczynić nemezis Batmana jak najbardziej przerażającym, nieobliczalnym i groźnym. Twórcy filmów startują w innych zawodach, skrupulatnie dopierając kolejnych odtwórców postaci Jokera. Reżyserzy i aktorzy zrobią wszystko, aby ich interpretacja niebezpiecznego clowna różniła się od swoich poprzedników.

Kto już odgrywał Jokera?

W postać Jokera wcielał się już Cesar Romero (Batman zbawia świat), Jack Nicholson (Batman z 1989 roku), Heath Ledger (Mroczny Rycerz) oraz Jared Leto (Legion Samobójców). Innym znakomitym odtwórcą morderczego klauna, udzielającego mu głosu w niezliczonej ilości animacji i gier komputerowych jest sam Mark Hamill.

Zielony Goblin w roli Jokera

William Dafoe
Fot. materiały prasowe

Najnowszy raport wskazuje, że pierwszym aktorem, rozpatrywanym do roli Jokera, był Willem Dafoe. Gwiazdor Plutona nigdy nie odbył rozmów ze studiem Warner Bros. ani z Timem Burtonem. Nie brał nawet udziału w próbnych zdjęciach do filmu. Mimo wszystko scenarzysta Batmana, Sam Hamm, zdradził kiedyś, że aktor rozpatrywany był do roli Jokera. Willem Dafoe opowiedział o propozycji:

[Sam Hamm] wspomniał coś o mojej sylwetce, która byłaby idealna do tej roli. Nigdy nie otrzymałem jednak poważnej oferty.

Szkoda, ponieważ charakterystyczna mimika aktora oraz jego przerażający uśmiech idealnie pasowałyby do roli przeciwnika Batmana. Willem Dafoe wystąpił w kinie superbohaterskim dopiero w 2002 roku przy okazji Spider-Mana. Wtedy również wcielił się w antagonistę produkcji, Zielonego Goblina. A my już wcześniej prezentowaliśmy, jak mógłby wyglądać w roli Jokera. Pasuje idealnie!

Joaquin Phoenix jako Joker?

Zdjęcie z filmu Ona
Fot. materiały prasowe

Teraz zaś dowiedzieliśmy się, że poczet znakomitych odtwórców ról Jokera może powiększyć się o kolejne słynne nazwisko. Joaquin Phoenix (Gladiator) ubiega się o udział w filmie, przybliżającym genezę morderczego clowna z Gotham City. W tym celu aktor spotkał się z reżyserem widowiska, Toddem Phillipsem (trylogia Kac Vegas).

Joaquin Phoenix już kilkukrotnie ubiegał się o rolę w widowisku superbohaterskim. Po raz pierwszy miał on wcielić się w postać Mrocznego Rycerza przy okazji adaptacji komiksu Batman: Rok pierwszy – reżyserem i koordynatorem projektu był wtedy Darren Aronofsky (Mother!). Później aktor brał udział w kastingach do zagrania postaci Stephena Strange’a w widowisku kinowego uniwersum Marvela, Doktor Strange. Ostatnim niepowodzeniem było odrzucenie jego propozycji do wcielenia się w Lexa Luthora przy okazji Batmana V Supermana. W zamian widzowie otrzymali karykaturalną kreację Jessiego Eisenberga.
Fabuła filmu osadzona zostanie w latach 80. XX wieku i opowie o zwykłym człowieku, który stopniowo przeradza się w największego socjopatę z kart komiksów.

ZOBACZ TAKŻE: Joker czyta życzenia Donalda Trumpa. Ależ to brzmi!