Home Newsy Obcy z uszami Myszki Miki? Ridley Scott leczy kompleksy pod skrzydłami Disneya

Obcy z uszami Myszki Miki? Ridley Scott leczy kompleksy pod skrzydłami Disneya

Obcy z uszami Myszki Miki? Ridley Scott leczy kompleksy pod skrzydłami Disneya

Twórcza kariera Ridleya Scotta nie wychodzi mu na dobre. Niemal każdy z filmów reżysera, zrealizowany w XXI wieku, okazał się porażką (finansową i krytyczną) – podobnie sprawa wygląda z franczyzą Obcego. Kontynuacja Przymierza stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Dziś twórca opowiedział o jego domniemanej współpracy ze studiem Walta Disneya oraz wyjawił swoją artystyczną frustrację.

Scottowi zależy na Obcym. Dla realizacji Przymierza zrzekł się prac nad Blade Runnerem 2049. Niestety, fanom i krytykom nie przypadł do gustu pomysł na poznanie historii narodzin kultowego Xenomorpha. Widowisko spotkało się z falą krytyki, a sam box office filmu (budżet: 97 mln $, dochód: 240,7 mln $) postawił dalsze losy franczyzy pod gigantycznym znakiem zapytania.

Reżyser rozpaczliwie zaczął snuć plany dotyczące kontynuacji – wydaje się zrobić wszystko, byle tylko franczyza nie zniknęła z ekranów kin. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów było usunięcie z cyklu słynnego kosmity i skupienie się na historii sztucznej inteligencji, przejmującej władzę nad planetą.

Co dalej z serią? Scott spieszy z wyjaśnieniem.

obcy, ridley scott, alien, SF
kadr z filmu Obcy: Przymierze

KIEDY OBCY SPOTKAŁ MIKI…

Kilka tygodni temu koncern Walta Disneya zakupił od 21 Century Fox prawa do wielu popularnych marek. Wśród nich znalazła się franczyza Obcego. Fani zamarli – Disney zasłynął z twórczej polityki, wykluczającej realizację widowisk z kategorią wiekową R (film przeznaczony wyłącznie dla dorosłego widza). Czy Obcy zostanie dostosowany do młodszego odbiorcy? A może zupełnie zniknie z ekranów kin? Ridley Scott zajął stanowisko w tej sprawie:

Disney nie planuje przerwania umowy z Foxem, z którym jestem związany od wielu lat. Stale czuwam nad projektem, niezależnie o tego, czy koncern zdecyduje się stworzyć tak mroczne przedsięwzięcie, czy też nie. Osobiście uważam, że powinni kontynuować cykl. Szaleństwem byłoby porzucenie serii, podczas gdy widzowie wciąż byliby nią zainteresowani.

Disney nie przekracza kategorii PG-13. Gdy będą pewnie sukcesu, możliwe że zdecydują się zrealizować coś mroczniejszego. Nie wiadomo, czy zrobią to pod szyldem Walta Disneya, czy Foxa.

Wiem już, w którą stronę wyruszy Przymierze 2

Seria Obcego nie została jeszcze pogrzebana – sytuację kontroluje Ridley Scott. Znając jego stosunek do serii, nie wiadomo, czy jest to najlepsze wybrnięcie z sytuacji.

obcy, ridley scott, alien, SF
kadr z filmu Obcy: 8. pasażer Nostromo

XENOMORPH NA MIARĘ GWIEZDNYCH WOJEN

Złota era SF przypada na lata 60. i 70. – wtedy światło dzienne ujrzały tak znakomite serie, jak Gwiezdne Wojny, Star Trek czy Doktor Who. 8. pasażer Nostromo trafił na ekrany kin w 1979 roku. Tytuł szybko został okrzyknięty mianem dzieła kultowego. Dziś franczyza Xenomorpha przeniknęła nawet do medium gier komputerowych oraz komiksów. Obcy doczekał się też gigantycznego cyklu cross-overów z innym ikonicznym kosmitą, Predatorem.

Mimo to Ridley Scott wciąż nie czuje się spełniony ze swoim cyklem. Jego zdaniem Obcy dorównuje popularnością z innymi gwiezdnymi franczyzami:
Obcy jest tak samo popularny, jak Gwiezdne Wojny czy Star Trek – nie ma najmniejszego powodu, by kwestionować ten pogląd. Moim kolejnym krokiem w stronę kontynuacji franczyzy, będzie ewolucja tytułowego monstra. Możliwe, że zmienię coś innego. Xenomorph musi doczekać się ewolucji – to najlepszy potwór, jaki kiedykolwiek powstał.

Na bieżąco będziemy informować Was o losach franczyzy.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego Blade Runner 2049 nie okazał się sukcesem finansowym? Ridley Scott zwala winę na…

Comment(2)

  1. Martwię się, że zepsują cały klimat, historię i sentyment, który tworzył fanów serii tak samo jak zepsuli to w Star Wars tworząc jednosezonowe, popkulturowe widowisko…

  2. Gdyby nigdy nie powstała „dwójka” Obcego i nie zrobiła z mrocznego horroru akcyjniaka dla dzieci, ta sytuacja nigdy by nie miała miejsca. Teraz każdy nazywa Obcego „xenomorphem”, nazwą która nie pojawiła się w pierwszej części, więc teraz będziecie mieli disneymorpha i dobrze wam tak.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *