Home Newsy Oryginalne rekwizyty z filmów Davida Cronenberga w Polsce

Oryginalne rekwizyty z filmów Davida Cronenberga w Polsce

Oryginalne rekwizyty z filmów Davida Cronenberga w Polsce

Fani twórczości filmów Davida Cronenberga, który ma w swoim dorobku takie kultowe dzieła jak Wideodrom, Mucha czy eXistenz, będą mogli odwiedzić w Polsce wystawę z prawdziwymi rekwizytami ze słynnych produkcji.

David Cronenberg i jego twórczość

David Cronenberg cieszy się reputacją reżysera o prawdziwie niepowtarzalnym stylu, do czego niewątpliwie przyczynił się bardzo osobisty charakter jego dzieł. Wśród jego najsłynniejszych filmów należy wymienić tytuły takie jak Dreszcze, Wściekłość, Fast Company, Potomstwo, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nierozłączni, Nagi lunch, Crash: Niebezpieczne pożądanie, eXistenz, Martwa strefa, M. Butterfly, Pająk, Historia przemocy, Wschodnie obietnice, Niebezpieczna metoda i Cosmopolis.

W 2014 r. Cronenberg zaprezentował podczas Festiwalu Filmowego w Cannes obraz Mapy gwiazd, do którego scenariusz stworzył powieściopisarz Bruce Wagner. W obsadzie znaleźli się m.in. Julianne Moore, John Cusack i Mia Wasikowska. Jesienią tego samego roku ukazała się pierwsza powieść reżysera, Skonsumowana.

O czym będzie wystawa?

Twórczość Davida Cronenberga oferuje widzom wyjątkowe, intrygujące i przejmujące spojrzenie na ideę ewolucji człowieka. Dzięki wykorzystaniu oryginalnych rekwizytów i dekoracji z planu oraz dynamicznych elementów audiowizualnych wystawa David Cronenberg: Evolution w wyjątkowy sposób splata motywy osobistej ewolucji Cronenberga jako twórcy z powracającym w wielu jego filmach wątkiem możliwości ewolucyjnych gatunku ludzkiego.

Wystawa została podzielona na trzy sekcje odpowiadające chronologicznym i tematycznym etapom twórczości reżysera. Część pierwsza poświęcona jest jego wczesnej fascynacji mikrokosmosem ciała i umysłu oraz rządzącymi nim instynktami, żądzami i mocami wymykającymi się świadomej kontroli.

Kolejne sekcje wystawy obrazują stopniowy zwrot Cronenberga w stronę zagadnień związanych ze światem zewnętrznym, kształtowanym poniekąd przez moce ciała i umysłu. Wystawa dogłębnie analizuje proces twórczy reżysera, jego stosunek do fantastyki naukowej oraz nauki, jak również jego powiązania z innymi wybitnymi artystami XX wieku, stanowiąc tym samym hołd nie tylko dla jednego z najbardziej poważanych twórców filmowych, ale też wyjątkowo inspirującego i wpływowego współczesnego myśliciela.

Kiedy, gdzie i za ile?

Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej „ZNAKI CZASU” w Toruniu
Kiedy: od 15 listopada 2016 do 26 marca 2017
Ceny biletów: 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)1Zdjęcia z wystawy #1

David Cronenberg wystawa w Polsce
Fot. Cronenberg.pl