Home Newsy Oscary 2020: Boże Ciało na skróconej liście. Polski film rywalizuje z Parasite

Oscary 2020: Boże Ciało na skróconej liście. Polski film rywalizuje z Parasite

Oscary 2020: Boże Ciało na skróconej liście. Polski film rywalizuje z Parasite

Boże Ciało trafiło na skróconą listę filmów walczących o Oscara w kategorii nieanglojęzycznej. Rywalizuje teraz z najważniejszymi produkcjami ostatnich dwunastu miesięcy, takimi jak Parasite, Wysoka dziewczyna  oraz Ból i blask.

Boże Ciało było polskim przedstawicielem w wyścigu po statuetkę Oscara. Widowisko w reżyserii Jana Komasy trafiło właśnie na skróconą listę. Z niej zostanie wytypowana ścisła czołówka, która powalczy o najważniejszą nagrodę w branży filmowej. Zwycięzców poznamy na Ceremonii wręczenia Oscarów w 2020 roku.

Sukces podkreśla artystyczną jakość filmów stworzonych w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. Córki dancingu, Fuga, Obywatel Jones albo Kler zyskały popularnością wśród zagranicznych widzów i krytyków. Dwa widowiska Pawła PawlikowskiegoIda i Zimna wojna – trafiły nawet na Ceremonię rozdania Oscarów, w tym jedna zgarnęła główną nagrodę w kategorii nieanglojęzycznej.

Drodzy! Chcieliśmy wyrazić naszą wielką radość, że Boże Ciało / Corpus Christi znalazło się na oscarowej…

Opublikowany przez Aurum Film Poniedziałek, 16 grudnia 2019

Oscary 2020 – skrócona lista zagranicznych filmów:

  • Czechy: Malowany ptak;
  • Estonia: Truth And Justice;
  • Francja: Nędznicy;
  • Węgry: Those Who Remained;
  • Macedonia Północna: Kraina miodu;
  • Polska: Boże Ciało;
  • Rosja: Wysoka dziewczyna;
  • Senegal: Atlantics;
  • Korea Południowa: Parasite;
  • Hiszpania: Ból i blask.

Oscary 2020: czy Boże Ciało dostanie prestiżową nagrodę?

Trzymam kciuki za Jana Komasę oraz jego film. Ze satysfakcją obserwuję również rozwój rodzimego kina (chociaż tegoroczny festiwal w Gdyni – pod względem prezentowanego repertuaru – był jednym z najgorszych w przeciągu kilku ostatnich lat). Polska kinematografia stopniowo wzrasta na arenie międzynarodowej. W zeszłym roku ekrany kin na całym świecie podbiła Zimna wojna. W tym roku Boże Ciało jest doceniane przez zagranicznych widzów i krytyków.

Międzynarodowy sukces widowiska może wylansować również Bartosza Bielenię, którego talent oraz niesamowita aparycja bez problemu ma szansę zaistnieć w zagranicznych produkcjach. Przypomnę, że grający w Zimnej Wojnie Tomasz Kot oraz Joanna Kulig teraz biorą udział w filmach i serialach na całym świecie.

Boże Ciało – zwiastun:

Oscary 2020: kto dostanie prestiżową nagrodę?

Wątpię jednak, aby film Komasy zyskał prestiżową nagrodę. Osobiście wręczyłbym ją Parasite. Film koreańskiego reżysera Joon-ho Bong stłamsił mnie emocjonalnie, zaskoczył oraz wielokrotnie wprowadził w stan drapieżnego napięcia.

Śledząc jednak oscarowe tendencje kilku ostatnich lat, sądzę, że statuetka Oscara wpadnie w ręce Pedro Almodóvara oraz jego dzieła Ból i blask. Wcale nie byłbym z tego powodu rozczarowany.

ZOBACZ TAKŻE: Oscary 2019 – wyniki. Oto pełna lista zwycięzców. Kto wygrał?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *