Home Newsy Oto polski kandydat do Oscara. Wybór nie powinien nikogo zdziwić… Zimna wojna!

Oto polski kandydat do Oscara. Wybór nie powinien nikogo zdziwić… Zimna wojna!

Oto polski kandydat do Oscara. Wybór nie powinien nikogo zdziwić… Zimna wojna!

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił tegorocznego kandydata do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Wybór nie powinien nikogo zdziwić, zwłaszcza po olbrzymi sukcesie na Festiwalu w Gdyni oraz dużym poklasku wśród zagranicznej publiczności festiwalowej. Polskę reprezentowała będzie Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Decyzja komisji był jednogłośna. Rodzimym reprezentantem do statuetki Oscara w kategorii kina nieanglojęzycznego będzie Zimna wojna.  Ostateczny werdykt nie pozostawia zaskoczeń. Najnowszy tytuł twórców Idy zebrał dotąd wysoką ilość pochlebnych recenzji zarówno w Polsce, jak i w trakcie podróży po światowych festiwalach.  Paweł Pawlikowski został nagrodzony m.in. Złotą Palmą w Cannes za najlepszą reżyserię. W Gdyni Zimna wojna zwyciężyła w kategorii montażu, dźwięku oraz wygrała konkurs główny. Kolejna nagroda na tym nadeszła również od australijskich dystrybutorów – ci wręczyli widowisku nagrodę Złotego Kangura.

Zimna wojna jako polski kandydat do Oscara!

Czy dobra passa Zimnej wojny w końcu się skończy? Śledząc ilość przyznanych nagród na licznych światowych festiwalach, film ma duszę szansę przejścia przez drogę eliminacji. Zanim bowiem tytuł stanie finalnym w boju o Oscara, musi najpierw znaleźć się na skróconej liście, a następnie na liście nominowanych. Z drugiej strony Zimna wojna zasługuje na otrzymanie prestiżowej nagrody. Ciekawe, że przedstawiciele PISF-u nie obawiali się wybrać filmu Pawła Pawlikowskiego. Zwłaszcza, że jego wcześniejsze dzieło, Ida, spotkał się z wyjątkowo krytycznych przyjęciem ze strony pewnych środowisk oraz ugrupowań politycznych. Chociaż tytuł wygrał Oscara w kategorii kina nieanglojęzycznego, wyróżniając się również formalną poezją ujęć i wspaniałą sztuką montażu, niektórzy zarzucali mu stronniczość oraz epatowanie antypolskimi treściami. Jeśli Zimna Wojna szczęśliwie przejdzie drogę eliminacji, możliwe że Paweł Pawlikowski zdobędzie już drugą statuetkę w swoim życiu! Żałuję jednak, że przedstawiciele Polskiej Komisji Oscarowej nie odważyli się na kino bardziej zaangażowane

W skład Polskiej Komisji Oscarowej weszli: Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll.Zwiastun Zimnej wojny (reż. Paweł Pawlikowski):

ZOBACZ TAKŻE: Plagi Breslau: poświęcenie Kożuchowskiej dla roli w filmie Patryka Vegi. Prawie jak Dustin Hoffman!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *