Home Newsy Predator: to już 30 lat! Tego mogłeś nie wiedzieć o kultowym filmie SF

Predator: to już 30 lat! Tego mogłeś nie wiedzieć o kultowym filmie SF

Predator: to już 30 lat! Tego mogłeś nie wiedzieć o kultowym filmie SF

Predator w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Kultowy film science fiction miał premierę w 1987 roku, zaś w tym roku pojawi się ponownie w wybranych kinach. Czego mogliście nie wiedzieć o tej produkcji? Predator skrywa wiele tajemnic!

Z okazji 30-lecia Predatora, pojawił się nowy zwiastun, który promuje ponowne wejście filmu do wybranych kin. Musimy przyznać, że po obejrzeniu tej zapowiedzi, sami się nakręciliśmy na kolejny seans.

To zdecydowanie dobre rozwiązanie, zważywszy na to, że nowy The Predator, którego premiera zaplanowana jest na 2018 rok, na ten moment nie zapowiada się zbyt ciekawie. Ale mamy nadzieję, że to tylko zasłona dymna!

Kto miał się wcielić w Predatora?

Pierwotnie w kosmicznego łowcę wcielał się sam Jean Claude Van Damme, który pojawił się nawet na planie i przywdział fikuśny kostium. Ostatecznie jednak nieznany wówczas aktor pokłócił się z reżyserem, a producenci go zwolnili. Więcej szczegółów o tej niezwykle ciekawej historii przeczytacie tutaj. Nie dziwimy się – ówczesny Predator wyglądał dość… zabawnie.

Małpka jako Predator

Ekipa odpowiadająca za efekty specjalne chciała wykorzystać małpkę, która miała wystąpić w specjalnym czerwonym kostiumie. Twórcy chcieli nakręcić zwierze skaczące po drzewach, a następnie w postprodukcji nanieść tam wizualizację Predatora. Pomysł dość innowacyjny, ale ostatecznie nie przeszedł. Małpka zwyczajnie nie miała ochoty nosić dziwnego stroju i za każdym razem zrzucała go z siebie.

Uzależnił się od palenia cygara przez Schwarzeneggera

Movies GIFs - Find & Share on GIPHY

Uścisk Carla Weathersa i Arnolda Schwarzeneggera jest już legendarny. Co ciekawe, ten pierwszy jednak był wielkim wrogiem palenia wyrobów tytoniowych i potępiał za to Schwarzeneggera, który palił na planie ciągle cygara. W pewnym momencie jednak spróbował i wpadł w szpony nałogu…

Na planie pilnował go ochroniarz

Predator GIFs - Find & Share on GIPHY

Jedną z głównych ról w filmie gra Sonny Landham. Wciela się on w spokojnego i zrównoważonego komandosa, który jest również tropicielem. To dość przewrotna rola. Dlaczego? Aktor był w prawdziwym życiu był tak bardzo porywczy, że często miewał ataki wściekłości – potrafił zaatakować osoby wokół siebie z błahego powodu. Z tego też powodu na planie znajdował się ochroniarz, który w razie czego, miał na bieżąco reagować.

Odrzut był tak duży, że trzeba było trzymać operatora kamery

Gun GIFs - Find & Share on GIPHY

W kultowej scenie ostrzeliwania dżungli, broń jednego z bohaterów była naładowana ślepakami. Odrzut powietrza jednak był tak duży, że operatora kamery kręcącego kanonadę tuż przed lufami, musiało przytrzymywać trzech członków ekipy. Patrząc na powyższy fragment – nic dziwnego!

Kontuzja reżysera

Praca na planie była bardzo ciężka. Upały, niesprzyjające warunki, ciężki teren… W pewnym momencie reżyser John McTiernan złamał sobie nadgarstek. Był jednak twardzielem niczym drużyna Schwarzeneggera. Mimo bólu, dalej kręcił Predatora. Terminy goniły, a prace na planie były już w bardzo zaawansowanym stanie.

Predator naprawdę przywalił Schwarzeneggerowi

Scared GIFs - Find & Share on GIPHY

Również Arnold Schwarzenegger nie miał łatwego życia. W trakcie walk z Predatorem, kilka razy naprawdę oberwał od kosmicznego łowcy. Grający Predatora Kevin Peter Hall niewiele widział przez maskę i bardzo mu to utrudniało odegranie walki.

Finał w statku Predatora?

W oryginalnym scenariuszu Arnie, znajduje statek Predatora i zabija kosmitę jedną z jego własnych broni. Pomysł jednak upadł podczas realizacji zdjęć. Powodem był zbyt niski budżet filmu. Podobną scenę udało się nakręcić dopiero w 2 części.

Pająki predatory!

Film stał się inspiracją podczas nadawania nazw gatunkowych pająków. W 2012 roku w Brazylii rodzinę pajęczaków nazwano Predatoroonos. Odkrywcy w ten sposób uczcili 25-lecie nakręcenia filmu Predator oraz podobieństwo otworów gębowych kosmity, oraz samców pająków.

ZOBACZ TAKŻE: Co to za dziwny potwór? Właśnie tak mógł wyglądać Predator

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *