Home Newsy Serial Władca Pierścieni: ile odcinków? Jest problem. Amazon nie otrzymał pełnych praw do książek…

Serial Władca Pierścieni: ile odcinków? Jest problem. Amazon nie otrzymał pełnych praw do książek…

Serial Władca Pierścieni: ile odcinków? Jest problem. Amazon nie otrzymał pełnych praw do książek…

Śródziemie odżyje na małym ekranie. Wszystko za sprawą nowego serialu Amazon Prime Video. Poznaliśmy liczbę odcinków w pierwszym sezonie. Twórców napotkał na drodze tylko jeden „mały” problem. Nie otrzymali pełnych praw do treści książek.

Wraz z końcem Gry o tron, każda platforma streamingowa zapragnęła posiąść własny serial fantasy. W ten sposób Netflix wzbogacił się o Wiedźmina (zwiastun zadebiutował już w sieci — niestety, spotkał się z dość nieprzychylną opinią fanów). Amazon Primie Video postawił z kolei na wysokobudżetową adaptację Władcy Pierścieni. Według wstępnych założeń produkcja miała kosztować nawet 500 milionów dolarów za dwa sezony. W cenę wliczone zostało nabycie praw do książek. Niestety, właśnie w tym miejscu pojawił się „mały” problem…

Serial Władca Pierścieni: Amazon nie otrzymał pełnych praw do książek

Jak dokonać adaptacji książek, nie posiadając do nich praw? Tę sztukę będą musieli opanować scenarzyści serialu Władca Pierścieni. Ekspert pracujący dla Amazon Prime Video, Tom Shippey, zdradził niedawno, że spadkobiercy J.R.R. Tolkiena zakazali wykorzystania znacznej części popularnej trylogii.

Brzmi strasznie? W teorii: tak, w praktyce: nieszczególnie. Twórcy serialu nie będą mogli wykorzystać fragmentów, których akcja rozgrywa się w Trzeciej Erze Śródziemia. Chodzi zatem o wydarzenia, zekranizowane w popularnej trylogii Petera Jacksona. Sytuacja nie zagraża powstaniu serialu. Jego fabuła od samego początku miała rozgrywać się w Drugiej Erze.

Serial Władca Pierścieni: fabuła

Wydarzenia z Drugiej Ery zostały szczątkowo opisane w Silmarillionie, we fragmentach Władcy Pierścieni oraz w Niedokończonych opowieściach. Okres ten przypada w dziejach Śródziemia na dojście Saurona do władzy oraz na wykucie Pierścienia. Tom Shippey zdradził, że twórcy serialu posiadają wolną rękę w wykreowaniu autorskich wydarzeń. Nie mogą jednak dopuścić się żadnych odstępstw od linii fabularnej fantastycznego uniwersum oraz kanonu z prozy Tolkiena.

Serial Władca Pierścieni: liczba odcinków

Ekspert zdradził również liczbę odcinków pierwszego sezonu serialu. Władca Pierścieni będzie liczył 20 odcinków. Do tej pory twórcy nie ustalili jeszcze, w którym momencie zakończą wydarzenia w serialu. Wejście na plan zdjęciowy wydaje się zatem niemożliwe do wykonania.

Serial Władca Pierścieni: twórcy i obsada

Wszystkie nazwiska twórców i aktorów pracujących na planie Władcy Pierścieni nie są jeszcze znane. Odcinek pilotażowy wyreżyseruje J.A. Bayona, wcześniej odpowiedzialny za Jurassic World: Upadłe królestwo.

Amazon Prime Video ogłosił dotąd tylko jedną aktorkę, która wejdzie w skład obsady serialu. Markella Kavenagh zagra Tyrę. Taka postać nie pojawiła się w żadnej z książek Tolkiena. Wygląda zatem na to, że bohaterka została wykreowana przez scenarzystów serialu. Delikatne rysy Kavenagh sugerują, że Tyra może okazać się elfką.

Serial Władca Pierścieni: data premiery

Nie wiadomo, kiedy ekipa wejdzie na plan zdjęciowy. Tym bardziej nieznana pozostaje data premiery serialu. Według wstępnych założeń Władca Pierścieni od Amazon Prime Video zadebiutuje najwcześniej w 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Quentin Tarantino mógł zostać reżyserem Władcy Pierścieni? Groźby i przemoc psychiczna wobec Petera Jacksona