Home Newsy 96. rocznica urodzin Stanisława Lema. Zobacz świetny dokument Autor Solaris

96. rocznica urodzin Stanisława Lema. Zobacz świetny dokument Autor Solaris

96. rocznica urodzin Stanisława Lema. Zobacz świetny dokument Autor Solaris

Dziś przypada 96. rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji, warto zobaczyć film dokumentalny zatytułowany Autor Solaris.

Kto jest twórcą dokumentu?

Reżyserem filmu dokumentalnego jest Borys Lankosz, twórca ciepło przyjętego Rewersu. Reżyser próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia i działalności Stanisława Lema. Porusza kwestia dotyczące Holocaustu, pisania przez niego utworów propagandowych, działalności w konspiracji w czasach PRL-u i współpracę poety z katolickim Tygodnikiem Powszechnym.

Co możemy zobaczyć w filmie?

W filmie po raz pierwszy zostały pokazane materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8 mm. Dokument zilustrowano fragmentami produkcji fabularnych i telewizyjnych powstałych na podstawie twórczości Stanisława Lema. Poczynając od zrealizowanego w 1957 roku spektaklu telewizyjnego Czy pan istnieje, pani Johnes, przez dwie adaptacje Solaris – Andrieja Tarkowskiego i Stevena Soderbergha, satyryczny niemiecki serial Iljon Tichy: Gwiezdny podróżnik, po niedawny, łączący technikę life-action z animacją Kongres Ariego Folmana.

Specjaliści o Stanisławie Lemie

O życiu i twórczości Lema opowiedzą czołowi lemoznawcy: Jerzy Jarzębski, Stanisław Bereś, Tomasz Fiałkowski, Michael Kandel i Wiktor Jazniewicz oraz Michał Zych – siostrzeniec pisarza. Narratorem prowadzącym tę opowieść będzie Marek Kondrat.
Polecamy również piękny hołd fana w postaci wzruszającego filmiku. Warto także spojrzeć na świetne ilustracje książek Stanisława Lema oraz przekonać się, który film pochwalił mistrz SF.

Zobacz film Autor Solaris:

Film dokumentalny o Lemie