Home Newsy Tak mógł wyglądać film Solaris na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema

Tak mógł wyglądać film Solaris na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema

Tak mógł wyglądać film Solaris na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema

Film Solaris w reżyserii Andrieja Tarkowskiego z 1972 to kultowy obraz SF, który ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. A jak radzieccy twórcy wyobrażali sobie twórczość Stanisława Lema, nim zaczęli kręcić film?

Solaris – tego filmu Lem nie polubił…

Film jest luźną adaptacją jednej z najsłynniejszych powieści SF w historii, w której Stanisław Lem przede wszystkim skupił się na psychologii postaci. I bardzo mu się nie spodobała wizja Tarkowskiego. Obaj twórcy kłócili się na planie.

Z perspektywy czasu należy jednak docenić Solaris Tarkowskiego, który podążył swoją ścieżką i stworzył niesamowicie głębokie metafizyczne dzieło. Obraz został doceniony na festiwalu w Cannes – reżyser otrzymał nagrodę specjalną jury oraz Prix Interfilm.

Mroczne i piękne ilustracje

Przy Solarisie pracował Michaił Romadin, który zajmował się na planie scenografią, a wcześniej próbował narysować, to co wymyślił Andriej Tarkowski. Jak wyglądały pierwotne ilustracje? Czuć tutaj ducha tamtego okresu. Ilustracje są pełne szczegółów i oddają bardzo mocno klimat powieści Lema. Dominuje niepokojąca atmosfera i klaustrofobia.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyobrażano sobie 2017 rok w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku1Tak mógł wyglądać Solaris #1

Tak mógł wyglądać film Solaris
Ilustracja – Michaił Romadin