Home Newsy Serial The Mandalorian będzie jak oryginalna trylogia Star Wars?

Serial The Mandalorian będzie jak oryginalna trylogia Star Wars?

Serial The Mandalorian będzie jak oryginalna trylogia Star Wars?

Platforma streamingowa Disney+ otworzy nowy rozdział w historii Star Wars. Zadebiutuje na niej pierwszy aktorski serial, którego akcja rozgrywa się w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Taika Waititi zdradził niedawno szczegóły produkcji oraz wyjawił kilka innych sekretów Disneya.

The Mandalorian interesuje każdego, kto z sentymentem śledzi rozrastające się uniwersum Gwiezdnych Wojen. Niedługo będziemy świadkami zakończenia sagi rodu Skywalkerów (Epizod IX zadebiutuje na ekranach kin w grudniu 2019 roku). Co za tym idzie, w późniejszych tytułach twórcy przedstawią nieznane miejsca i wydarzenia z odległej galaktyki. W zapomnienie odejdzie cykl Gwiezdne Wojny – Historie (Han Solo skutecznie przyczynił się do anulowania kolejnych spin-offów). W zamian widzowie otrzymają seriale telewizyjne oraz zupełnie nowe trylogie. The Mandalorian skupi się na przedstawicielu tytułowej rasy kosmitów, będącym niebezpiecznym łowcą nagród. Drugi serial nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Jego fabuła przedstawi losy Cassiana Andora – głównego bohatera filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – Historie.

Taika Waititi i Marvel Studios

Thor: Ragnarok okazał się olbrzymim sukcesem kinowego uniwersum Marvela. Po dwóch bardzo miernych odsłonach serii, Taika Waititi wziął na autorski warsztat szaloną opowieść o nordyckim bogu. Połączył klasykę fantasy ze współczesną baśnią, do tego dodał SF w stylu lat 80. oraz specyficzne poczucie humoru. Tytuł z pewnością wyróżnia się na tle pozostałych osiągnięć MCU. Nic dziwnego, że Waititi na dłużej zatrzymał się pod skrzydłami Disneya. Nie wiadomo, czy twórca stanie jeszcze za kamerę kinowego uniwersum Marvela. Na pewno zasiądzie na stanowisku reżysera przy okazji serialu The Mandalorian.

Taika Waititi opowiedział o serialu The Mandalorian:

W serialu pojawi się odrobina mojego humoru. Gwiezdne Wojny posiadają jednak zupełnie inną konwencję niż Marvel. Musimy brać pod uwagę ton pierwszych filmów serii. Fani przepadają za nim i nie można ich za to winić.

Wedle słów Waititiego, twórcy nawiążą do filmów jak Nowa nadzieja albo Imperium kontratakuje. Co to oznacza? Osobiście chciałbym, aby producenci zredukowali CGI do minimum, decydując się na bardziej praktyczne efekty specjalne. Dokładnie tak, jak miało to miejsce w Epizodach IV-VI. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w tej kwestii mogę tylko marzyć. Komputerowe efekty są znacznie łatwiejsze i tańsze do wykonania. Z drugiej strony, radykalny fandom Star Wars stale wiesza psy na Disneyu. Ich zdaniem studio nie potrafi uchwycić magicznego (kosmicznego i fantastycznego) klimatu Gwiezdnych Wojen. Czy mają rację? Jasne, niektóre sceny (jak Luke Skywalker obrzydliwie oblizujący mleko dziwnego kosmity z ust) nie bardzo pasują do epickiej konwencji z odległej galaktyki. Znacznie lepiej sprawdziłyby się w mniej poważnym tytule, jak Strażnicy Galaktyki. Nie ulega wątpliwością, że formalny i fabularny szlak, który obrała sobie seria w Ostatnim Jedi jest naprawdę imponujący. Nie tylko odcina się od wieloletniej tradycji Star Wars, ale też zmienia wydźwięk dotychczasowych norm funkcjonowania świata przedstawionego.

Taika Waititi zdradził, którego filmu Marvela nie chce wyreżyserować

Podobnie jak James Gunn, także Taika Waititi wyróżnia się specyficznym i oryginalnym poczuciem humoru. Niestety, w wyniku oskarżeń reżyser dotychczasowych odsłon Strażników Galaktyki został odsunięty od prac nad nową częścią. Do dziś nie wiadomo, kto stanie za kamerą Strażników Galaktyki 3. Może Taika Waitit? Wszystko wskazuje na to, że twórca Thora: Ragnarok nie skorzysta z propozycji:

Postrzegam je wyłącznie jako filmy Jamesa Gunna. Odcisnął na nich bardzo silne piętno. Branie się za kolejną część byłoby jak wejście do cudzego domu ze słowami: „Hej, jestem twoim nowym tatą. Od teraz kanapki z masłem orzechowym robimy w ten sposób”. Niesamowicie krępujące doświadczenie. 

The Mandalorian – kiedy premiera serialu ze świata Star Wars?

The Mandalorian zadebiutuje na platformie VOD Disney+ w 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Disney i Marvel potwierdzają: Loki otrzyma swój serial. Powstanie również film o Czarnej Wdowie