Home Newsy Thorgal: będzie serial na podstawie komiksów

Thorgal: będzie serial na podstawie komiksów

Thorgal: będzie serial na podstawie komiksów

Kolejna seria powieści graficznych ma szansę trafić na mały ekran! Tym razem sprawa dotyczy franczyzy Thorgala – ostatniego Dziecka Gwiazd, wychowanego przez dziki i porywczy lud wikingów. Komiksy zręcznie przeplatają ze sobą estetykę fantasy oraz SF.

Pierwsze rozmowy o przeniesieniu Thorgala na mały ekran pojawiły się w 2016 roku. Inicjatorem pomysłu został niemiecki reżyser Henckel von Donnersmarck. Niestety, od dłuższego czasu nikt nie wspominał o potencjalnej ekranizacji serii. Miłośnicy komiksów zdążyli już spisać przedsięwzięcie na starty. Wszystko zmieniło się w trakcie tegorocznego festiwalu w Wenecji. W wydarzeniu uczestniczył Henckel von Donnersmarck – tam też zapewnił, że wciąż pamięta o serialu i niebawem zacznie nad nim pracować.

Thorgal: będzie serial na podstawie komiksów!

Henckel von Donnersmarck przyjechał na festiwal w Wenecji, by tam promować swój najnowszy film, Werk ohne Autor. Tytuł jest tegorocznym niemieckim kandydatem do Oscara. W trakcie rozmowy z Variety twórca przyznał, że adaptacja Thorgala znajduje się na szczycie jego priorytetowych projektów do realizacji. Reżyser jest wielkim fanem serii. W wypowiedzi wyjaśnia również, dlaczego porzucił plany na film pełnometrażowy, poświęcony Wikingowi:

Pasjonuję się tym od dłuższego czasu.  To europejska duma kulturowa i niezwykle wciągająca historia. Akcja Thorgala osadzona została w pięknym i rozbudowanym uniwersum. Film ograniczyłby je zbytnio. Ten świat jest bardziej przemyślany niż popularne tytuły, jak Gra o tron. Pokazanie go za pomocą jednego widowiska byłoby zbyt skrótowe.

Nie wiadomo, jakiego źródła dystrybucji doczeka się serial. Twórca prowadzi czynne rozmowy ze stacjami telewizyjnymi oraz portalami streamingowymi. Wszystko wygląda na to, że już wkrótce czeka nas renesans gatunku fantasy. Chociaż Gra o tron nieubłaganie zbliża się ku końcowi wraz z 8. sezonem serialu, przedstawiciele stacji HBO zapowiadają powstanie spin-offu serii. Netflix przygotowuje Wiedźmina, zaś Amazon przeznaczył imponującą sumę 500 mln dolarów na dwa sezony Władcy Pierścieni. Produkcją Thorgala zajmie się studio Pergamon Film.Thorgal: kim jest? Na czym polega fenomen komiksów?

Henckel von Donnersmarck posiada głowę na karku – doskonale zdaje sobie sprawę z rozmiarów, które na przestrzeni lat zyskało uniwersum Thorgala. Pierwszy numer komiksu opublikowany został w 1977 roku. „Zdradzona czarodziejka” zapoczątkowała wieloletni cykl, dziś liczący 35 numerów oryginalnej serii oraz trzy cykle spin-offów. Fabuła skupia się na Thorgalu Aergissonie – ostatnim Dziecku Gwiazd, które trafiło pod opiekę Wikingów po tym, jak jego statek kosmiczny rozbił się gdzieś pośród lodowych mórz. Scenarzysta większości komiksów, Jean Van Hamme, zręcznie połączył ze sobą elementy gatunku Sci-Fi oraz fantasy. Całokształt naszpikował analogiami do nordyckiej mitologii – tytułowy bohater spotyka w trakcie swoich przygód m.in. boginię Freję, Gigantów oraz samego Odyna. Nie zabrakło również nawiązań do kultury rdzennych ludów obu Ameryk (kwadrologia „Krainy Qa”), cytatów z greckiej mitologii („Arachnea”) oraz podróży do rzymskiej Atlantydy („Królestwo pod piaskiem”).

Mam tylko nadzieję, że twórcy serialu zdecydują się nadać tytułowemu bohaterowi ciekawszy charakter. Czytając współcześnie pierwsze komiksy serii, ciężko nie zauważyć zbyt idealistycznego usposobienia protagonisty. Z drugiej strony mitologiczne krainy proszą się o wykorzystanie praktycznych efektów specjalnych oraz CGI (tak, jak miało to miejsce w trylogii Władcy Pierścieni Petera Jacksona). Budżet serialu powinien posiadać odpowiednio wygórowaną sumę.

Grzegorz Rosiński opuszcza cykl Thorgal

Thorgal od pierwszego numeru rysowany jest przez Polaka, Grzegorza Rosińskiego. Styl artysty ewoluował na przestrzeni lat, co staje się zauważalne zwłaszcza pomiędzy tomem „Kriss de Valnor” a „Ofiarą”. Niestety, rysownik zapowiedział, że mający premierę w listopadzie „Aniel” będzie ostatnim komiksem z jego rysunkami. Artysta nie porzuca jednak Thorgala całkowicie – będzie go nadzorował. Zastępcą Rosińskiego został Fred Vignaux, znany z komiksu „Kriss de Valnor. Góra Czasu”.

Grzegorz Rosiński odwiedzi tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Król wyjęty spod prawa – odpowiedź Netflixa na Braveheart? Epicki zwiastun

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *