Home Newsy Watchmen mogli wyglądać zupełnie inaczej. Oto materiał z 2003 roku

Watchmen mogli wyglądać zupełnie inaczej. Oto materiał z 2003 roku

Watchmen mogli wyglądać zupełnie inaczej. Oto materiał z 2003 roku

Watchmen po raz pierwszy trafili do medium kina i telewizji w 2009 roku. Zanim jednak Znack Snyder wziął w swoje ręce słynny komiks Alana Moore’a, kto inny mógł zrealizować widowisko na jego podstawie. Poznaliśmy fragment zdjęć próbnych filmu Watchmen z 2003 roku.

Watchmen są kultowi z wielu powodów. Przede wszystkim komiks Alana Moore’a był prawdziwym przełomem na rynku historii superbohaterskich. Scenarzysta przedstawił swoich herosów jako niezrównoważonych psychicznie stróżów na skraju bezprawia. Parodiował znane wszystkim postacie, takie jak Batman albo Wonder Woman. Historię wzbogacił również o liczne konteksty historyczne, kulturowe i… metafizyczne. Bo jak inaczej można określić postać Doktora Manhattana w komiksie?

Watchmen – film i serial

W 2009 roku Zack Snyder postanowił przenieść na duże ekrany kultowych Watchmenów. Wcześniej odpowiadał za ekranizację komiksu 300. Film na podstawie powieści graficznej Franka Millera okazał się nieplanowanym hitem. Każdy dzieciak marzył, żeby w przyszłości zostać dzielnym Spartiatą. Niestety, równie pochlebnych opinii nie można było wyrazić na temat Watchmenów. Nawet po dziś dzień zdania na temat widowiska są podzielone. Niektórzy uważają go za najlepszą adaptację powieści graficznych wszech czasów. Ja sądzę natomiast, że Snyderowi nie udało się ująć esencji komiksowych Watchmenów.

Znacznie lepiej wypada w tym kontekście serial Watchmen na kanale HBO i platformie HBO GO. Produkcja jest oficjalną kontynuacją komiksu. Dostosowuje również konwencję do współczesnych realiów historycznych oraz społecznych. Garściami czerpie przy tym z pierwowzoru Alana Moore’a.

Szczerze? Uważam Watchmen od HBO za najlepszą serię na bazie komiksów, jaka kiedykolwiek trafiła na małe ekrany.

Watchemn – zwiastun serialu HBO:

Watchmen – film mógł powstać w 2003 roku

Mało kto jednak wie, że Watchmen po raz pierwszy mogli trafić na duże ekrany w 2003 roku. Planowanym reżyserem przedsięwzięcia był wówczas David Hayter – scenarzysta pierwszej odsłony cyklu X-Men oraz Króla Skorpionów. W sieci ukazał się nawet materiał testowy tego widowiska. Widzimy w nim Nocnego Pucharza II oraz Rorschacha. Superbohaterów zagrali kolejno Iain Glen (aktor znany szerszej widowni z roli Joraha Mormonta w serialu Gra o tron) oraz Ray Stevenson (Thor).

Film nie powstał w wyniku twórczego nieporozumienia między Hayterem i studiem Warner Bros. Na bazie scenariusza do tego widowiska pracował później Zack Snyder, tworząc własną odsłonę Watchmenów.

Watchmen z 2003 roku – materiał testowy:

Watchmen na HBO i HBO GO – kiedy premiera ostatniego odcinka

Ósmy odcinek serialu Watchmen na HBO będzie zarazem ostatnim. Zadebiutuje 9 grudnia 2019 roku. Na razie nie wiadomo, czy produkcja zostanie przedłużona o kolejne sezony. Osobiście mam nadzieję, że tak się stanie.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego nie powstała 4. część Batmana w reżyserii Christophera Nolana?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *