Home Newsy Wiedźmin: Andrzej Sapkowski błogosławi serial Netflixa. Pisarz mówi po raz pierwszy o produkcji

Wiedźmin: Andrzej Sapkowski błogosławi serial Netflixa. Pisarz mówi po raz pierwszy o produkcji

Wiedźmin: Andrzej Sapkowski błogosławi serial Netflixa. Pisarz mówi po raz pierwszy o produkcji

Andrzej Sapkowski udzielał niedawno wywiadu dla argentyńskiego czasopisma. Słynny pisarz w końcu wyraził opinię na temat serialu Wiedźmin, produkowanego przez Netflixa. Był zadziwiająco optymistyczny w swojej wypowiedzi.

Sapkowski posiada kilka wad i przywar, które nieustannie powracają jego śladem niczym bumerang. Zwłaszcza sceptycyzm nie służy dobrze PR-owi prozaika. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden rodzimy pisarz nie miał takiego wkładu w rozwój globalnej popkultury, jak twórca postaci Wiedźmina. Dzisiaj cały świat nurkuje w cyfrową rzeczywistość studia CD Projekt, aby choć na kilka godzin przejąć kontrolę nad białowłosym zabójcą potworów. Netflix może jeszcze bardziej spopularyzować fantastyczny świat rodem ze słowiańskich wierzeń. Wszystko za sprawą powstającego serialu Wiedźmin. Andrzej Sapkowski – jak na każdego pisarze przystało – nie ma w zwyczaju opowiadać się po stronie adaptacji swoich książek. Zwłaszcza, kiedy na wczesnym etapie musiał doświadczyć polskiej ekranizacji z Michałem Żebrowskim. Mówiąc o Wiedźminie, był nad wyraz optymistyczny.

Wiedźmin: Andrzej Sapkowski błogosławi serial Netflixa

Andrzej Sapkowski na początku 2018 roku wyraźnie odmówił współpracy nad amerykańskim serialem. Zachował się wówczas dość racjonalnie, zauważając:

Jak z wszystkimi adaptacjami, czy to pierwszą, czy ostatnią, nie jestem zaangażowany w prace. W mojej opinii książki to książki, a adaptacje to adaptacje. Jak pisał Kipling, Wschód i Zachód nigdy się nie zejdą. Tak samo jest z adaptacjami i oryginałem. Adaptacje trzeba dostosować. To wszystko, co mogę powiedzieć, ponieważ podpisałem kontrakt, który nakłada duże kary finansowe za ujawnienie czegokolwiek. Dla mnie to dobrze, bo nic nie wiem.

Miesiące mijają, obsada serialu budzi coraz mniejsze kontrowersje (oczywiście, poza radykalnymi środowiskami „fanów”), zaś Wiedźmin zdążył już trafić na plan zdjęciowy. Upływ czasu rozwiązał język Andrzejowi Sapkowskiemu. Pisarz po raz pierwszy wyraził swoje zdanie o serialu. Zapytany przez argentyńskiego dziennikarza o nastawienie względem Wiedźmina, odpowiedział:

Jestem optymistą. Seria jest przygotowywana przez prawdziwych profesjonalistów.Wiedźmin: wszystko, co wiemy o serialu Netflixa

Wiedźmin zadebiutuje na platformie streamingowej w okolicach 2020 roku. Fabuła skupi się na losach Geralta (Henry Cavill)Yennefer (granej przez Anyę Chalotrę) oraz Ciri (Freya Allan). Trójka przemierza świat, w którym ludzie często okazują się gorsi niż najgroźniejsze potwory. Serial powstanie w Budapeszcie, na Słowacji oraz w Afryce Południowej. Pierwszy sezon będzie liczył 8 odcinków trwających po godzinie każdy.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedźmin: jak będzie wyglądała Yennefer i Ciri w serialu Netflixa? Świetne przeróbki

Comment(3)

  1. Żaden rodzimy pisarz!!!??? a o Lemie, najczęściej czytanym nieanglojęzycznym pisarzu s-f to już autor zapomniał? Albo o Josephie Conradzie (Józef Teodor Konrad Korzeniowski), bo co, bo dawno było i milenialsi o tym nie wiedzą?

    1. Słowo klucz: popkultura. Kontekst w tekście został odpowiednio zaznaczony.
      Millenialsi wiedzą jeszcze o Gombrowiczu, który również trafił na globalny rynek literacki. Ale to nie jest popkultura, o której piszę wyżej…

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *