Home Newsy Za niebieskimi drzwiami: efekty specjalne? I to jakie. Polskie fantasy!

Za niebieskimi drzwiami: efekty specjalne? I to jakie. Polskie fantasy!

Za niebieskimi drzwiami: efekty specjalne? I to jakie. Polskie fantasy!

Takiego filmu fantasy dla młodzieży w Polsce jeszcze nie było. Za niebieskimi drzwiami to polska superprodukcja wypełniona po brzegi efektami specjalnymi.

Za niebieskimi drzwiami to ekranizacja książki Marcina Szczygielskiego. Film przedstawia losy grupki dzieci, którzy odkrywają, że niebieskie drzwi w jednym z pokoi prowadzą do innej rzeczywistości.

Przeniesienie magicznego świata z książki w formie filmu było olbrzymim wyzwaniem dla reżysera Mariusza Paleja i ekipy. Samych ujęć z efektami specjalnymi jest około 690. Jest to praktycznie połowa materiału filmowego. I to widać!

Przerażająca ciotka Agata

Za niebieskimi drzwiami - efekty specjalne
Fot. Kinoholicy (youtube)

Ewa Błaszczyk, która wciela się w ciotkę Agatę, w filmie w pewnym momencie przedstawiona jest jako potwór chodzący po ścianach, ciągnący pajęczyny.

Nakręcono to za pomocą motion control – odwrócono ruchy kamery, filmując aktorkę na podłodze, a potem w postprodukcji wstawiono te obrazy pod odpowiednim kątem na ścianach. Oprócz tego, Ewa Błaszczyk była kręcona na green screenie, przyczepiona do robota przemysłowego – wszystko po to, by zrealizować odpowiednie ujęcie.

Krwawiec miał wyglądać zupełnie inaczej

Za niebieskimi drzwiami - efekty specjalne
Fot. materiały prasowe

Zupełnie inaczej miała wyglądać postać Krwawca – pierwotnie dorobione miały być tylko włosy, jednak okazało się, że w takim przypadku postać jest zbyt „ludzka”. Twarz została totalnie zmieniona w wyniku efektów komputerowych.

Poniżej znajdziecie zdjęcia z planu oraz specjalny materiał wideo odsłaniający kulisy pracy nad filmem Za niebieskimi drzwiami.1Efekty specjalne w filmie - kulisy #1

Za niebieskimi drzwiami - efekty specjalne
Fot. Kinoholicy (youtube)

ZOBACZ TAKŻE: Ostatnia rodzina – efekty specjalne w filmie