Home Newsy Zaczęło się… Pierwszy skandal związanym z Klerem – nowym filmem Wojciecha Smarzowskiego

Zaczęło się… Pierwszy skandal związanym z Klerem – nowym filmem Wojciecha Smarzowskiego

Zaczęło się… Pierwszy skandal związanym z Klerem – nowym filmem Wojciecha Smarzowskiego

Niedługo na ekrany polskich kin wejdzie najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego. Kler budzi kontrowersje od czasu pierwszych pogłosek związanych z projektem. Fabuła filmu skupi się na dewiacjach rodzimego duchowieństwa. Nic dziwnego, że Kler zdążył wywołać już pierwszy medialny skandal.

Wojciech Smarzowski skrupulatnie burzy kolejne tabu rodzimej narracji. Już wcześniej w Weselu zdiagnozował słabą kondycję polskiego społeczeństwa, by ostateczną – do bólu cierpką – tezę na ten temat postawić w Domu złym. Później reżyser wziął na celownik stan rodzimej drogówki. Tu również nie obeszło się bez kontrowersji, jednak najwięcej polemiki wzbudził jego ostatni film, Wołyń. Atakowany przez liczne ugrupowania polityczne oraz historyków, Smarzowski udowodnił, jak bardzo świadomie pisze scenariusze swoich kolejnych produkcji. Po odparciu argumentów opozycji, twórca Róży przysiadał do realizacji nowego filmu – najbardziej kontrowersyjnego ze wszystkich, wypuszczonych spod jego ręki. Nie trzeba było długo czekać na reakcję – niedawno ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie dofinansowania Kleru z pieniędzy publicznych.

Pierwszy skandal związanym z Klerem: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski do wiceministra Glińskiego

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił się z pytaniem do szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duchownemu nie podobało się, że Kler został opłacony z kieszeni polskich podatników („w tym również katolików” – jak sam zauważył). Chodziło mu o informację znalezioną na portalu Film Polski, świadczącą że Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansował powstanie widowiska. Kler miał dostać podobno imponującą kwotę 3,5 milionów złotych. Ks. Isakowicz-Zaleski opublikował drażniącą kwestię na swoim koncie na Facebooku:

Ważne pytanie do wicepremiera Piotra Glińskiego, szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imię jakich…

Opublikowany przez Tadeusz Isakowicz-Zaleski Poniedziałek, 10 września 2018

Piotr Gliński nie czekał z odpowiedzią. Jako przedstawiciel rządu „dobrej zmiany” momentalnie obmył sobie dłonie wpisem na Twitterze. Jak wskazuje, Kler został dofinansowany z decyzji byłych dyrektorek PISF: Agnieszki Odrowicz oraz Magdaleny Sroki:

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaatakował w powyższym wpisie również prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Później opublikował post, w którym obrywa się nawet Filmotece Narodowej:

Tutaj czarno na białym – dotacje PISF na film "Kler". Przy okazji, dotację dała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Opublikowany przez Tadeusz Isakowicz-Zaleski Poniedziałek, 10 września 2018

Wojciech Smarzowski rzekomo szkaluje kościół niczym Służby Bezpieczeństwa w PRL-u

Nie ma się co dziwić, że Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego nie ma dobrej prasy wśród mediów społecznościowych. Niektórzy jednak wyraźnie przesadzają, popadając w paranoję. 12 września 2018 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował na Facebooku jadowity wpis, w którym atakuje twórców filmu. Z jego ust pada m.in. oskarżenie w stronę „obrońców reżysera-pedofila Romana Polańskiego„, którzy rzekomo mogliby wręczyć nagrodę Złotego Lwa Wojciechowi Smarzowskiemu na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zresztą, duchowny jest wyraźnie zafiksowany na punkcie twórcy Dziecka Rosemary oraz Prawdziwej historii. Śledząc jego wpisy na Facebooku łatwo zauważyć, że nie po raz pierwszy wypowiada się w tak pejoratywy sposób o Romanie Polańskim:

Czy film "Kler" zdobędzie którąś z głównych nagród na 43. FPFF w Gdyni? Na pewno, tak, prawie wszystkie. Decyzja dawno…

Opublikowany przez Tadeusz Isakowicz-Zaleski Środa, 12 września 2018

Prawicowa prasa narzuciła dyskurs, w którym odwołuje się do szkalowań kościoła w czasach PRL-u. Ich narracja stara się całkowicie oczernić intencje Wojciecha Smarzowskiego. Rzekomo powstanie Kleru jest naturalnym przedłużeniem represji kościoła, dokonanych przed kilkoma dekadami przez Służby Bezpieczeństwa. Podobne argumenty przytoczył w powyższym poście ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Negatywną opinię o filmie wyraził również Paweł Zastrzeżyński na łamach „Republiki”. Jego zdaniem Kler to paszkwil, który wpisuje się w nurt produkcji (…), które służą temu aby odebrać autorytet kapłana, który przez kilkadziesiąt lat tak skutecznie niszczyła komunistyczna Służba Bezpieczeństwa. Nie ma się co dziwić, że to środowisko jest mocno obolałe i zmęczone. A co ważne, coraz mniej ludzi modli się za kapłanów, co nie ułatwia im, tak trudnej kapłańskiej drogi.Kler: zwiastun oraz opis fabuły filmu

Kler pokazuje Kościół przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych wystąpili: Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. Oprócz nich na ekranie zobaczymy także m.in. Joannę Kulig, Katarzynę Herman, Henryka Talara czy Izabelę Kunę.

Film zadebiutuje na tegorocznym FPFF w Gdyni, a następnie trafi na ekrany kin w całym kraju. Premiera Kleru zaplanowana została na 28 września 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Plagi Breslau: pierwszy zwiastun nowego filmu Patryka Vegi. Szykuje się… dobre kino!

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *