Nowości filmowe w drugiej połowie 2022 roku – na co warto się wybrać do kina?

0 Comments
Nowości filmowe w drugiej połowie 2022 roku - na co warto się wybrać do kina?

Choć połowa roku już za nami, to nie znaczy, że przez kolejne sześć miesięcy będzie panował w kinach zastój. Wytwórnie filmowe z pewnością zaserwują dawkę emocji różnego rodzaju. Wśród propozycji premier w drugiej połowie 2022 roku coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy kina akcji, sci-fi, jak i komedii. Na nudę nie będą także narzekać dzieci.

Rodzina w kinie – krótki przegląd filmów dla dzieci

Minionki: Wejście Gru

Niewątpliwym królem wśród filmów przeznaczonych dla najmłodszych jest amerykańska produkcja Minionki: Wejście Gru. To już kolejna odsłona przygód żółtych stworów oraz ich przywódcy – Gru. Tym razem dowódca Minionków wpada w kłopoty, gdyż oszukuje grupę złoczyńców – Vicious 6 – którzy dotychczas stanowili dla niego inspirację, sam nawet chciał zostać ich członkiem. Jak zwykle, na pomoc Gru ruszają wierne Minionki. Nie jest to jednak proste, gdyż żółte tic-tacowate stwory muszą opanować trudną wschodnią sztukę walki – kung-fu. Czy im się to uda?

Niezgaszalni

Równie ciekawie zapowiada się druga propozycja wśród filmów dla dzieci – Niezgaszalni. Polska premiera tej francusko-kanadyjskiej produkcji planowana jest już na 15 lipca. To film dobry w zasadzie dla całej rodziny. Opowiada historię Georgii, dziewczynki, która od zawsze chciała pójść w ślady swojego ojca i zostać strażakiem. Niestety, realizację tego marzenia uniemożliwiają jej czasy, w których żyje – jest to moment, w którym kobiety nie mogą jeszcze wykonywać wielu zawodów. Sytuacja zmienia się, gdy w Nowym Jorku dochodzi do serii tajemniczych podpaleń i niewyjaśnionych zniknięć tamtejszych strażaków. Ojciec Georgii zostaje przywrócony do służby, a pomaga mu niespodziewanie jego własna córka, jednak kryjąca się pod przybranym imieniem Joe. Choć dziewczynka ma wreszcie szansę spełnić swoje marzenia, to jednak stawka jest o wiele wyższa – chodzi o bezpieczeństwo miasta… Niezgaszalni to z pewnością produkcja, która w dzisiejszych czasach, akcentujących na każdym kroku równość między ludźmi, daje dużo do myślenia i prowokuje do dyskusji w gronie rodzinnym.

Filmy muzyczne

Zarówno miłośnicy filmów biograficznych, jak i fani produkcji muzycznych będą z pewnością zachwyceni – przełom czerwca i lipca przyniósł premierę dwóch filmów opowiadających historię życia wielkich twórców XX wieku – Elvisa Presleya i Ennio Morricone.

Elvis

Pierwsza z wymienionych wyżej produkcji przedstawia przebieg życia legendarnego „króla rock’and’rolla”, jednak odbywa się to z perspektywy wieloletniej relacji Elvisa Presleya z jego menadżerem Tomem Parkerem. Film zwraca uwagę również na obecność w życiu istotnej dla muzyka osoby – żony Priscilli Presley. Warto wybrać się do kina na Elvisa również
z innego względu – obsada jest dość ciekawa. Obok doskonale znanego miłośnikom filmów Toma Hanksa na ekranie pojawia się cała plejada aktorów młodego pokolenia, każdy z nich jednak ma na swoim koncie nominacje do istotnych nagród takich, jak m. in.: AACTA, Saturny czy Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych.

Ennio

Nieco innym rodzajem filmu jest produkcja przedstawiająca losy drugiego ze słynnych XX-wiecznych artystów – Ennio Morricone. To dokument, jednak nie został on utrzymany
w klimacie typowych filmów tego typu, ale jest to historia włoskiego geniusza opowiedziana ustami wielu osób ze świata szeroko pojętej kultury. Warto wskazać chociażby takie nazwiska, jak: Clint Eastwood, John Williams, Quentin Tarantino czy Bruce Springsteen. Co więcej, film Ennio został nagrodzony najważniejszą włoską nagrodą filmową – David
di Donatello. Wszystkim fanom muzyki filmowej stworzonej przez pochodzącego z Italii kompozytora nie pozostaje zatem nic innego niż wybrać się do kina na produkcję poprowadzoną przez równie znakomitego reżysera – Giuseppe Tornatore.

W świecie fantasy i sci-fi

Thor: Miłość i grom

Najnowsza produkcja wytwórni Marvel z pewnością zaspokoi gusta fanów kina fantasy. To przedstawienie istoty nadprzyrodzonej, ale dość mocno uczłowieczonej. Tytułowy Bóg Piorunów Thor próbuje wreszcie znaleźć wewnętrzny spokój. Nie udaje mu się to jednak, ponieważ zmuszony jest przeciwstawić się Gorrowi Rzeźnikowi Bóstw, pragnącemu zamordować wszystkich bogów. W walce z mordercą Thorowi pomagają Królewska Walkiria, Korg i, co ciekawe, jego ex-partnerka – Jane Foster. Rozpoczyna się walka z czasem.

Zbrodnie przyszłości

Druga z propozycji kinowych w drugiej połowie 2022 roku może spodobać się miłośnikom kina sci-fi, a także widzom spragnionym mocnych wrażeń. Zbrodnie przyszłości to wyprodukowany przez cztery kraje (Kanadę, Grecję, Francję i Wielką Brytanię) film wybiegający w tytułową przyszłość. Ludzie żyjący w tym czasie doświadczają syndromu przyspieszonej ewolucji. Rzeczywistość nieubłaganie biegnie do przodu, a jej głównym elementem staje się coraz bardziej skomplikowana technologia. Ludzkość, aby sprostać jej wymaganiom, zmuszona jest do wszczepiania sobie nowych organów czy modyfikacji własnych umysłów. Już sam ten opis wydaje się mrożący krew w żyłach, a pikanterii dodaje fakt, iż główny bohater filmu – artysta-performer Saul Tenser – pragnie uczynić syndrom przyspieszonej ewolucji tematem swojego nowego widowiska… Z pewnością nie jest to produkcja przeznaczona dla osób o słabych nerwach, niemniej zapowiada się interesująco.

Kino akcji rodzynkiem wśród premier filmowych

Bullet Train

Co ciekawe, pośród wielu tytułów, które pojawiają się na listach premier w drugiej połowie 2022 roku próżno szukać produkcji będących stricte kinem akcji. Niemniej, jednym
z najbardziej oczekiwanych tytułów jest właśnie Bullet Train, który na ekrany wejdzie na początku sierpnia. Ta amerykańska produkcja przedstawia historię pięciorga płatnych zabójców, którzy jadą jednym pociągiem. Okazuje się, że ich zlecenia są wzajemnie powiązane, a czy wszyscy dojadą żywi do celu wydaje się w tej sytuacji mało prawdopodobne… To film godny polecenia również ze względu na doborową obsadę,  grają w nim m. in. Brad Pitt czy Sandra Bullock.

Komediowe lato

Lato 2022 roku to czas premier wielu komedii. Można by poświęcić osobny tekst przedstawiający tytuły należące tylko do tego gatunku. Poniżej jednak zostaną przedstawione dwie propozycje, na które szczególnie czekają widzowie.

A oni dalej grzeszą, dobry Boże!

Francuska produkcja ukaże się w kinach 22 lipca i przedstawia widzom małżeństwo Verneuil. Ten związek trwa już 40 lat, więc jest to idealna okazja, aby zorganizować huczną imprezę z okazji, bądź co bądź, okrągłej rocznicy ślubu państwa Verneuil. Zabawa zaczyna się jednak, kiedy takie przyjęcie zostaje zorganizowane nie przez samych zainteresowanych, ale ich cztery córki mieszkające w różnych zakątkach świata. A jeżeli dodać do tego towarzyszących im czterech zięciów… Można się przekonać jak skończy się cała zabawa, wybierając się do kina!

Każdy wie lepiej

Wśród premier komedii nie mogło zabraknąć także polskiego tytułu. Choć fabuła filmu Każdy wie lepiej zawiera w sobie zabawne sytuacje, to jednak pojawia się również szczypta goryczy. Ania i Grzesiek to zakochana w sobie para, która chce żyć spokojnie i szczęśliwie. Problem w tym, że stają się celem intrygi najbliższych – rodziców oraz byłych partnerów.
Z pozoru może wydawać się to zabawne, jednak czyż powszechnie nie dochodzi do rozbijania związków przez najbliższe osoby? Do śmiechu i do refleksji. W obsadzie pojawiają się znane nazwiska takie, jak: Andrzej Seweryn, Grażyna Szapołowska, Joanna Kulig czy Maciej Musiałowski.

Polsko-rumuńsko-niemiecka niekonwencjonalność

Głupcy

Zestawienie najciekawszych premier kinowych drugiej połowy 2022 roku warto zamknąć filmem, który otrzymał kilka nominacji do nagród, m. in. do Złotych Lwów i Nowych Horyzontów. Nie bez powodu produkcja Głupcy została nimi wyróżniona. To opowieść o niekonwencjonalnym małżeństwie 62-letniej Marleny i 42-letniego Tomasza wiodącym spokojne życie
w nadmorskim miasteczku. Wszystko zmienia się gdy główna bohaterka postanawia zaopiekować się chorym synem, z którą wiążą ją nie do końca normalne relacje. Co więcej, do domu rodziny zaczyna wdzierać się natura. Ta surrealistyczna opowieść zdecydowanie zasługuje na uwagę. W obsadzie można zobaczyć m. in. Dorotę Kolak i Łukasza Simlata grających głównych bohaterów. Premiera planowana jest na 12 sierpnia.

Wśród powyższych premier kinowych każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie. Co prawda, najbardziej zadowoleni będą miłośnicy komedii oraz dzieci, jednak również wśród produkcji polskich można odnaleźć ciekawe propozycje. Warto zatem zaplanować najbliższy seans i rozkoszować się nowościami filmowymi.

Dodaj komentarz