12 marca 2023 odbędzie się jubileuszowa, 95 gala rozdania tych nagród. Również w tym roku, będzie miała ona miejsce w hollywoodzkim teatrze Dolby Theatre.
Tegoroczna edycja – co o niej wiemy?
Gospodarzem gali rozdania Oscarów 2023 został Jimmy Kimmel. Ten amerykański aktor, prezenter telewizyjny, scenarzysta i komik już dwukrotnie prowadził ceremonie rozdania tych nagród. Miało to miejsce w latach 2017 i 2018. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zakwalifikowała w tym roku 301 filmów. Dla porównania w poprzednim roku filmów tych było 276, zaś w pandemicznym roku 2020 – aż 366. Jako potencjalnych tegorocznych zwycięzców typuje się filmy: “Elvis” (reż. Baz Luhrmann), “Fabelmanowie” (reż. Steven Spielberg) oraz “Living” (reż. Oliver Hermanus). Więcej o filmach przeczytasz na filmyfantastyczne.pl
Historia i rodzaje Oscarów
Nagroda przyznawana jest raz w roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Po raz pierwszy wręczono ją w 1929 roku, a sama gala wręczenia trwała zaledwie kwadrans. O nagrodę Oscara mogą ubiegać się te filmy, które w roku poprzedzającym nadanie nominacji, zadebiutowały na ekranach amerykańskich kin. Nagrody są przyznawane w 24 kategoriach, do których należą:
- Oscary aktorskie (najlepsza aktorka i aktor, najlepsza aktorka i aktor drugoplanowi)
- Oscary za produkcję (najlepszy film, reżyser, najlepsze scenariusze: oryginalne i adaptowane)
- Oscary techniczne (najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz, najlepszy montaż i zdjęcia)
- Oscary muzyczne (najlepsza muzyka i piosenka)
- Oscary za dźwięk i efekty specjalne (najlepsze efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku)
- Oscary za kostiumy i charakteryzację
- Oscary za animacje (najlepsze filmy długo i krótkomontażowe)
- Oscary dokumentalne (najlepsze dokumentalne filmy długo i krótkomontażowe)
- Oscary pozostałe (najlepszy film nieanglojęzyczny, krótkomontażowy film aktorski, choreografia)
Oscarowi rekordziści
O zdobyciu tej prestiżowej nagrody, lub choćby nominacji do niej, marzy wielu twórców. Wśród laureatów Oscara zdarzyli się też i tacy, którzy odbierali ją wielokrotnie. Filmami, które otrzymały najwięcej, bo aż 11 nagród, są: Ben-Hur (1959, reż. William Wyler), Titanic (1997, reż. James Cameron) oraz Władca Pierścieni: Powrót króla (2003, reż. Peter Jackson). Aktorzy, którym udało się zdobyć 3 statuetki to: Jack Nicholson, Walter Brennan oraz Daniel Day-Lewis. Do najhojniej obdarowanych Oscarami aktorek należą natomiast: Katharine Hepburn, Ingrid Bergman, Meryl Streep i Frances McDormand. Reżyserem, który zdobył Oscara aż cztery razy jest John Ford. Niektórzy z twórców byli nominowani do nagrody aż kilkanaście razy, a mimo to nigdy jej nie zdobyli. Należy do nich choćby amerykański scenograf, Roland Andreson. Jego nazwisko aż 15 razy pojawiało się na liście kandydatów. Mimo to, ani razu nie otrzymał nagrody.
Tajemnicza statuetka
Nagrody wykonywane są z brązu a następnie zostają pokryte 24-karatowym złotem. Każda z nich waży 4 kilogramy. Produkowane są w Chicago i transportowane statkiem do Los Angeles. Podróż odbywa się w tajemnicy, gdyż zdarzało się, że kradziono je po drodze. Jubilerzy szacują wartość każdej ze statuetek na około 350 dolarów.