Ranking 10 najlepszych filmów z 2020 roku

0 Comments
Ranking 10 najlepszych filmów z 2020 roku

Rok 2020 był bez wątpienia trudny dla całego przemysłu filmowego. Sytuacja epidemiologiczna znacznie utrudniła nie tylko realizację produkcji, ale również dystrybucję kinową. Mimo tych ograniczeń doczekaliśmy się niemałej ilości świetnych produkcji, które finalnie ujrzały światło dzienne. Poniżej prezentujemy listę dziesięciu najlepszych filmów, które miały swoją premierę w 2020 roku.

Nomadland (reż. Chloé Zhao)

Zdobywca trzech Oscarów i zdecydowany ulubieniec publiczności. Został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową w kategorii:

  • najlepszy film,
  • najlepsza aktorka pierwszoplanowa,
  • najlepszy reżyser.

Film opowiada historię Fern – kobiety w średnim wieku, która straciła cały swój majątek w wyniku recesji. Postanawia więc spakować swojego wysłużonego vana i wieść życie współczesnej nomadki. To przepiękna wizualnie opowieść o przepracowywaniu traum z przeszłości, bliskości oraz nostalgii. Podczas swoich podróży główna bohaterka spotyka innych nomadów, którzy służą jej pomocą lub radą. W tych rolach możemy zobaczyć prawdziwych ludzi, którzy zdecydowali się na prowadzenie takiego trybu życia. Film zyskuje dzięki temu na autentyczności – wybitne dialogi wypełnione ciepłem oraz inteligentnym humorem pozwalają zagłębić się w nieznany nam dotąd świat współczesnych nomadów.

Ojciec (reż. Florian Zeller)

Przejmująca historia o miłości do rodzica i nieuchronnej starości. Film opowiada o kobiecie i jej 80-letnim ojcu Anthonym, u którego zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki demencji. W pewnym czasie zaniki pamięci są na tyle poważne, że konieczne jest zatrudnienie pielęgniarki. Starszy mężczyzna jest coraz bardziej zdezorientowany otaczającym go światem i powoli traci kontakt z rzeczywistością. Możemy tylko obserwować jak niegdyś silny, szanowany człowiek stopniowo gaśnie, co sprawia, że córka zaczyna opłakiwać go jeszcze za życia. Za sukces produkcji odpowiada przede wszystkim wybitne aktorstwo. W rolę córki wcieliła się doskonała Olivia Colman, a tytułowego ojca zagrał Anthony Hopkins, który został za ten występ nagrodzony Oscarem.

Proces Siódemki z Chicago (reż. Aaron Sorkin)

Wciągająca produkcja z gatunku dramatu sądowego opowiada o jednym z najsłynniejszych procesów w historii Ameryki. Organizatorzy pokojowego protestu, podczas którego doszło do starcia demonstrantów z policją, zostali zatrzymani i oskarżeni o celowe wywołanie zamieszek. Akcja filmu toczy się wartko i angażuje do samego końca. Jest to przede wszystkim zasługa scenariusza, choć docenić należy również aktorstwo, dzięki któremu dialogi odpowiednio wybrzmiewają i wywołują u widza odpowiednie emocje. W obsadzie znaleźli się między innymi Eddie Redmayne, Jeremy, Strong czy Sacha Baron Cohen. Film został doceniony nie tylko przez widzów, ale też przez krytyków – zdobył aż 6 nominacji do Oscara:

  • najlepszy film,
  • najlepszy aktor drugoplanowy,
  • najlepszy scenariusz oryginalny,
  • najlepsza piosenka,
  • najlepsze zdjęcia,
  • najlepszy montaż,

a także wygrał Złote Globy za najlepszy scenariusz. 

Co w duszy gra (reż. Pete Docter)

Kolejna produkcja studia Disney Pixar, która zachwyca zarówno młodszych jak i starszych widzów. Historia opowiada o szkolnym nauczycielu muzyki. Joe Gardner marzy jednak o byciu muzykiem jazzowym, lecz nie może spełnić tego marzenia. Pewnego dnia wskutek nieoczekiwanych zdarzeń Joe trafia w niesamowite Przedświaty- miejsce, gdzie przebywają dusze zanim zejdą na Ziemię. Tam bohater ma okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś o sobie, ale też przekonać się, co to znaczy mieć duszę i czego tak naprawdę potrzebuje. Mimo że są to złożone zagadnienia, zostają one podane w tak przystępny i prosty sposób, że nie sposób nie poddać się choć krótkiej refleksji nad własnym życiem. Warto docenić również ścieżkę dźwiękową, która została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszej muzyki oryginalnej. Nie jest to jednak jedyna złota statuetka. Produkcja została wyróżniona także w kategorii najlepszego filmu animowanego.

Obiecująca. Młoda. Kobieta. (reż. Emerald Fennell)

Tytułową młodą obiecującą kobietą jest Cassie – była studentka medycyny, która jeśli by tylko chciała, mogłaby mieć w życiu wszystko. Od razu jednak widz może się zorientować, że prawda o bohaterce jest nieco inna niż mogłoby się wydawać. Na pozór błyskotliwa czarna komedia szybko zamienia się w połączenia thrillera i dramatu psychologicznego. Cassie próbując rozliczyć się z wydarzeniami z przeszłości, prowadzi sekretne podwójne życie. Nocami odwiedza pobliskie bary, aby tam mścić się na mężczyznach krzywdzących młode kobiety. Carey Mulligan wcielająca się w rolę głównej bohaterki doskonale oddaje myśli towarzyszące tytułowej młodej kobiecie. Za pozornie obojętną mimiką i subtelnymi gestami kryje się cała fala emocji, która stanowi trafny komentarz o podwójnych standardach i patriarchalnym społeczeństwie.

Diabeł wcielony (reż. Antonio Campos)

Produkcja powstała w oparciu o powieść Donalda Raya Pollocka o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w Coal Creek w Zachodniej Wirginii i Knockemstiff w Ohio w okresie pomiędzy II Wojną Światową a konfliktem w Wietnamie. Film lawiruje między wątkami skorumpowanego szeryfa, małżeństwa samozwańczych kaznodziejów, morderców oraz zdeprawowanego duchownego. Mieszkańcy muszą stawić czoła siłom zła, które usiłują przejąć nad nimi władzę. Reżyser dogłębnie eksploruje najmroczniejsze aspekty ludzkiej psychiki za pomocą niepokojących kadrów oraz wybitnej obsady. W rolach głównych między innymi:

  • Tom Holland,
  • Robert Pattinson,
  • Mia Wasikowska,
  • Bill Skarsgård.

Hipnotyzujące ujęcia nie tylko zachwycają wizualnie, ale również budzą w widzach zarówno fascynację jak i odrazę. To pozycja dla miłośników klasycznych gotyckich historii, w których bohaterowie coraz bardziej poddają się wszechobecnemu złu.

Na rauszu (reż. Thomas Vinterberg)

Duński laureat Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Akcja rozgrywa się w niewielkim skandynawskim miasteczku, gdzie czterech nauczycieli lokalnej szkoły przechodzi kryzys wieku średniego. Podczas jednego z wieczornych spotkań postanawiają przetestować tezę głoszącą, że stałe utrzymywanie niewielkiej dawki alkoholu we krwi pomaga bardziej cieszyć się życiem. Połączenie dramatu psychologicznego i komedii nie tylko uwypukla skutki przyjmowania nadmiernej ilości używki, ale również zwraca uwagę na problem w okazywaniu bliskości przez mężczyzn. W postać głównego bohatera wcielił się Mads Mikkelsen, który z wyjątkową wyrozumiałością i wrażliwością przedstawia sytuację zrezygnowanego nauczyciela liceum.

Czego nauczyła mnie ośmiornica? (reż. Pippa Ehrlich/James Reed)

Zachwycający wizualnie i emocjonalnie film dokumentalny opowiadający o relacji człowieka z młodą ośmiornicą. Craig Foster jest filmowcem, którego dopadło wypalenie zawodowe. Podczas kryzysu egzystencjalnego zaczął nurkować w lodowatych wodach Atlantyku, co pozwoliło mu odzyskać równowagę psychiczną, a także rozpocząć wyjątkową znajomość z pewnym stworzeniem morskim. Widzowie mają okazję towarzyszyć bohaterowi w odkrywaniu piękna podwodnego świata oraz poznawaniu cyklu życia ośmiornicy. To poruszająca podróż nie tylko do wnętrza zimnego oceanu, ale również do głębin ludzkiego umysłu.

Może pora z tym skończyć (reż. Charlie Kaufman)

Film powstał w oparciu o bestsellerową powieść Iana Reida, którą reżyser zdecydował się przenieść na duży ekran. Historia rozpoczyna się od podróży dziewczyny do rodzinnej farmy jej nowego chłopaka. Pobyt u rodziców przedłuża się jednak z powodu burzy śnieżnej, przez co bohaterowie mają okazję nie tylko spędzić czas z matką i ojcem (granymi przez Toni Colette i Davida Thewlisa), ale też zagłębić się w odmętach własnej psychiki. Reżyser nie boi się zawrzeć w filmie surrealistycznych elementów, które mieszają widzowi w głowie. W tym pozornym bałaganie możemy odnaleźć rozważania nad introwertyzmem, depresją, nieudanym związku i niespełnionych ambicjach. Jest to produkcja dla tych, którzy lubią doszukiwać się w filmach metafor i tworzyć własne interpretacje obejrzanych historii.

Dylemat społeczny (reż. Jeff Orlowski-Yang)

Szokujący dokument przedstawiający zagrożenia, jakie niesie za sobą uzależnienie od mediów społecznościowych. Pokazuje mechanizmy stojące za działaniem algorytmów oraz wyjaśnia, w jaki sposób są zbierane dane o użytkownikach popularnych serwisów. Nie brakuje również wypowiedzi ekspertów z Doliny Krzemowej, którzy dzielą się prawdą zza kulis pracy nad mediami społecznościowymi oraz ostrzegają przed ryzykiem z nimi związanym. Produkcja została doceniona poprzez nagrody Emmy za:

  • najlepszy scenariusz,
  • montaż programów dokumentalnych.

Dodaj komentarz