Home Rankingi George R.R. Martin to nie tylko Gra o tron. Inne jego najlepsze książki

George R.R. Martin to nie tylko Gra o tron. Inne jego najlepsze książki

George R.R. Martin to nie tylko Gra o tron. Inne jego najlepsze książki

George R.R. Martin najbardziej znany jest z Gry o tron, który wchodzi w skład cyklu Pieśń lodu i ognia. Co oprócz tego jeszcze napisał autor? W jego dorobku jest nie tylko fantasy, ale też horror, science fiction a nawet kryminał! Oto najlepsze książki George’a R.R. Martina.

Wielu czytelników nie może się doczekać zakończenia wydarzeń, które rozgrywają się w Westeros. Wielu się obawia, że pisarz nie zdąży ukończyć Pieśni lodu i ognia (George R.R. Martin skończył właśnie 69 lat). Jak wiemy – serialowa Gra o tron od HBO już przegoniła wydarzenia z książek, jednak sam pisarz wielokrotnie zaznaczał, że czytelnicy nie muszą się obawiać i będą usankcjonowani. Wszyscy jednak i tak znają zakończenie…

A co oprócz tego napisał George R.R. Martin? Dla fanów to nie będzie zaskoczenie, ale Ci, którzy nie śledzili jego kariery, być może zdziwią się, że autor umieszczał swoje powieści i opowiadania w konwencji horroru, kryminału czy też science fiction.Światło się mroczy (data wydania – 1977 rok)

George R.R. Martin najlepsze książkiAkcja książki osadzona jest w światach galaktycznych rubieży. Dirk’t’Larien wezwany przez swoją ukochaną Gwen, wyrusza na planetę Worlorn. Na miejscu okazuje się, że cywilizacja dumnych Kavalarów zamieszkujących tę planetę, chyli się ku upadkowi. Powieść została wydana w 1977 roku i wielu czytelników chwali drobiazgowo dopracowane zachowania obcej kultury.

 

 

 

 

Przystań wiatrów (data wydania – 1981 rok)

Na jednej z planet mieszkańcy odkrywają, że wspomagani przez słabą grawitację i gęstą atmosferę, na skrzydłach wykutych z metalu uzyskanego z porzuconego statku, są w stanie latać. Skrzydła jednak mogą dziedziczyć tylko osoby z lotniczych rodzin. Córka rybaka – Maris – postanawia o nie zawalczyć. Jej determinacja zaważy o przyszłości tych, co ponad wszystko chcieli wznieść się ponad chmury. George R.R. Martin napisał tę powieść wspólnie z Lisą Tuttle.

 

 

Ostatni rejs „Fevre Dream” (data wydania -1982 rok)

George R.R. Martin najlepsze książkiStary i zmęczony życiem kapitan Abner Marsh wyrusza w rejs swoim parowcem po rzece Missisipi. W podróży bierze udział również tajemniczy Joshua York, który wzbudza niewytłumaczalny niepokój. Posiłki spożywa tylko nocą wraz z przyjaciółmi, którzy nie pojawiają się na pokładzie za dnia. W trakcie postojów statku, dochodzi do tajemniczych zbrodni. Kapitan zaczyna się domyślać, że pasażerowie jego parowca to niezbyt przyjemni goście… Martin w tej powieści udowadnia, że jest w stanie zbudować ciekawy i trzymający kryminał osadzony w XIX wieku z wampirami w tle.

 

 

Rockowy armagedon (data wydania – 1983 rok)

George R.R. Martin najlepsze książkiSandy jest pisarzem, właścicielem sportowego auta, dużego domu i pięknej kobiety. Cierpi jednak na problem związany z twórczą niemocą – nie jest w stanie zabrać się za pisanie nowej książki. Postanawia jednak wcielić się w dziennikarza i napisać artykuł o legendarnej grupie The Nazguls, która rozpadła się w wyniku zabójstwa ich wokalisty Hobbita. W drastyczny sposób ginie również dawny menedżer grupy, zabity w dość okrutny sposób. Główny bohater rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Czytając ten opis, ciężko uwierzyć, że coś takiego napisał twórca Gry o tron. A jednak! To soczysty thriller trzymający w napięciu.

 

Tuf Wędrowiec (data wydania – 1986 rok)

George R.R. Martin najlepsze książkiGłównym bohaterem zbioru opowiadań jest Tuf – ekscentryczny osobnik, odludek, pozbawiony jakiejkolwiek empatii, ekolog, samozwańczy inżynier. Pod płaszczykiem luźnego science fiction, mamy do czynienia z treściami ciągle aktualnymi. Czytelnicy dostrzegą tu rozważania nad wolnością wyboru, religijnym fanatyzmu, wpływem technologii nad życiem człowieka… Mimo że opowiadania mają ponad 30 lat na karku, ciągle potrafią zachwycić swą świeżością.

 

 

Piaseczniki (data wydania – 1981 rok)

George R.R. Martin najlepsze książkiTen zbiór opowiadań porównywany jest często do najlepszych historii stworzonych przez Stephena Kinga. George R.R. Martin tworzy tutaj trzymające w napięciu opowiadania grozy w otoczce SF, zaś tytułowe Piaseczniki to jedna z najlepszych rzeczy, jaką napisał autor w swojej karierze. Mieszkaniec planety Baldur raz na jakiś czas opuszcza swoją willę, by kupić egzotyczne zwierzęta. Gdy natrafia na tajemnicze owadzie istoty, które traktują swego pana jak Boga, niewiele się zastanawia i nabywa je. Jak to jest być Bogiem?

 

 

ZOBACZ TAKŻE: najlepsze książki SF i najlepsze książki fantasy

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *