Home Rankingi Najlepsze horrory na podstawie twórczości H.P. Lovecrafta

Najlepsze horrory na podstawie twórczości H.P. Lovecrafta

Najlepsze horrory na podstawie twórczości H.P. Lovecrafta

H.P. Lovecraft i jego mitologia Cthulhu do dzisiaj rozpala wyobraźnie fanów grozy na całym świecie. Jakie są najlepsze horrory na podstawie twórczości Samotnika z Providence?

Chyba nie ma fana grozy i horrorów, który nie słyszałby o twórczości H.P. Lovecrafta. Jego twórczość z początku XX wieku do dzisiaj ma wierne grono wielbicieli, którzy zachwycają się tzw. Mitologią Cthulhu. Charakterystyczny klimat opowiadań obraca się wokół pradawnych Bogów przypominających istoty z głębin oceanów, szaleństwa, mrocznych kultów i tajemnic, które doprowadzić mogą tylko i wyłącznie do obłędu.

Filmowcy do dzisiaj chętnie czerpią z jego twórczości, starając się przenieść na ekran niektóre z jego opowiadań czy po prostu oddać hołd Samotnikowi z Providence, tworząc horrory utrzymane w charakterystycznej stylistyce.

Jakie filmy warto obejrzeć na podstawie twórczości H.P. Lovecrafta?
1Zza światów

Najlepsze horrory na podstawie twórczości H.P. Lovecrafta
Fot. materiały prasowe

Doktor Pretorius buduje urządzenie, które pozwala zaglądać w inne wymiary. Tam dostrzega mroczne stworzenie, które morduje go w okrutny sposób. O bestialskie zabójstwo zostaje oskarżony Crawford Tillinghas, asystent naukowca. By obronić się przed zarzutami, próbuje zrekonstruować maszynę i udowodnić, że za tym wszystkim stoją mroczne istoty.

Scenariusz został oparty na krótkim opowiadaniu Lovecrafta o tym samym tytule. Reżyser Stuart Gordon, wielki fan twórczości mistrza grozy, podążył w nieco innym kierunku. Całość to makabryczna historia z przymrużeniem oka, gdzie mamy do czynienia z iście mistrzowskimi efektami w postaci charakteryzacji. Nie dla widzów o słabych żołądkach!

ZOBACZ TAKŻE: TOP 100: najlepsze horrory i filmy grozy


Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *