Home Rankingi TOP 50: najlepsze książki fantasy wszech czasów

TOP 50: najlepsze książki fantasy wszech czasów

TOP 50: najlepsze książki fantasy wszech czasów

Jakie są najlepsze książki fantasy? Co warto przeczytać? Od czego zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem? Polecamy Wam przewodnik, którego autorem jest Michał Sobieszek. Zapraszamy do rankingu TOP 50: najlepsze książki fantasy.

Dziękuję za świetne przyjęcie poprzedniego rankingu TOP 50 najlepszych książek SF i wszystkie ciekawe propozycje. Książki jakie podrzuciliście w komentarzach dodałem do swojej listy pozycji do przeczytania.

Tym razem przygotowałem listę TOP 50 najlepszych książek fantasy, od historii wzorowanych na nordyckich sagach, przez książki dla młodszych czytelników aż do wybuchowych mieszanek sporządzanych przez magów prochowych.

I cykle. Masa cykli fantasy!

Ponownie liczę na żywy odzew w komentarzach, ze szczegółowym wyliczeniem wszystkich tych pozycji jakich w mojej liście zabrakło.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze polskie książki fantasy1Najlepsze książki fantasy #1

Henry Rider Haggard – Eryk Promiennooki (1891r.)

Najlepsze książki fantasy

Henry Rider Haggard jest chyba najbardziej znany z cyklu o Allanie Quatermainie, ale napisał też piękną powieść stylizowaną na staro islandzką sagę. Mroczna, krwawa historia o dobrodusznym, przystojnym Eryku, który zakochał się z wzajemnością w Gudrudzie Pięknej. Niestety jej przyrodnia siostra Swanhilda, jest córką czarownicy i użyje każdej sztuczki żeby mieć Eryka tylko dla siebie. Mamy tu tajemnicze przepowiednie, wpadających w szał bojowy berserków i wikingowskie łupieżcze wyprawy.

 

 

Edith Nesbit – Pięcioro dzieci i coś (1902r.)

Najlepsze książki fantasy

Rodzeństwo z Londynu wyjeżdża na wieś i tam zwiedzając okolicę. Znajdują w starym kamieniołomie Piaskoludka – tajemnicze stworzenie spełniającego życzenia. Piaskoludek spełnia jedno życzenie dziennie i efekt każdego życzenia trwa do końca dnia. Stworek bywa nieco złośliwy i nie bardzo ma ochotę spełniać życzenia, dlatego dzieci nieraz wpadną w kłopoty z powodu nie do końca przemyślanych życzeń.

 

 

Robert E. Howard – cykl Conan – Feniks na mieczu (1932r.)

Najlepsze książki fantasy

Conan Cymmeryjczyk, postać wymyślona przez Roberta Erwina Howarda, pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu „Feniks na mieczu” opublikowanym w 1932 roku. Wkrótce po zdobyciu korony Aquilonii Conan musi sobie poradzić ze spiskami szlachciców uważających, że byle barbarzyńca nie nadaje się na króla. Od tamtego czasu o muskularnym Cymmeryjczyku powstało ponad 70 powieści, ale sam twórca postaci wydał tylko 17 opowiadań i jedną powieść. W latach osiemdziesiątych powstały też dwie świetne ekranizacje – główną rolę zagrał tam Arnold Schwarzenegger, oraz w 2011 roku nakręcono nieco słabszego „Conana Barbarzyńcę” z Jasonem Momoa w roli tytułowej.

C.S. Lewis – cykl Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa (1950r.)

Najlepsze książki fantasy

W światach fantasy można się znaleźć w najróżniejszy sposób, można na przykład wejść do starej szafy jak czwórka dzieci z powieści C.S. Lewisa i znaleźć się w zaśnieżonej Narnii, będącej pod władzą złej czarownicy. Baśń o klasycznej walce dobra ze złem, wartości poświęcania się, rodzinie. Wbrew pozorom nie tylko dla dzieci. W 2005 roku powstała bardzo wierna ekranizacja pod tym samym tytułem.

 

 

Gordon Dickson – cykl Smok i jerzy – Święty smok i jerzy (1957r.)

Najlepsze książki fantasy

A gdyby tak przenieść się do alternatywnego świata w czasach średniowiecznych, ale nie w swojej postaci, ale jako smok… Porywczy doktorant anglistyki Jim Eckert żeby uratować swoją dziewczynę uczestniczy w eksperymencie astralnej projekcji. Po chwili zdaje sobie sprawę, że jest w gigantycznym ciele, ziejącego ogniem smoka, gdzieś w średniowiecznej Anglii, ale w wersji z magami i gadającymi wilkami. Cała ta sympatyczna, pełna humoru smocza seria zaczęła się od opowiadania z 1957 roku. W czasie przygotowywania tego zestawienia wciągnąłem się i przeczytałem pierwszy tom po raz kolejny.

Poul Anderson – Trzy serca, trzy lwy (1961r.)

Najlepsze książki fantasy

Można też w czasie trwania II Wojny Światowej oberwać kulą w głowę jak Duńczyk Holger Carlson, bohater powieści Poula Andersona „Trzy serca, trzy lwy”. Gdy odzyskuje przytomność, leży nagi na polance w lesie, obok konia i autentycznego rycerskiego rynsztunku: kolczugi, hełmu, miecza i tarczy z trzema złotymi lwami naprzemiennie z trzema sercami. Po czasie okazuje się, że trafił w sam środek walki pomiędzy Ładem a Chaosem, w średniowiecznej Europie wypełnionej stworzeniami ze skandynawskich mitów.

 

 

Andre Norton – cykl Estcarp – Świat czarownic (1963r.)

Najlepsze książki fantasy

W serii wymyślonej przez Andre Norton dzięki menhirowi Niebezpiecznemu Tronowi można się przenieść do świata alternatywnego, którego podświadomie pragnie się najbardziej. Dla byłego pułkownika Simona Tregartha, obecnie ściganego kryminalistę, to jedyna szansa żeby ocalić życie. W zagrożonym wojną Estcarpie, kraju rządzonym przez obdarzone magiczną mocą kobiety, jego wojskowe doświadczenie okaże się bardzo przydatne.

 

Ursula K. Le Guin – cykl Ziemiomorze – Czarnoksiężnik z archipelagu (1968r.)

Najlepsze książki fantasy

Cykl „Ziemiomorze” opowiada o losach czarnoksiężnika Geda od jego najmłodszych lat. To historia o dojrzewaniu i braniu odpowiedzialności za coraz potężniejszą czarodziejską moc. Każde użycie magii zaburza równowagę, musi być dobrze uzasadnione, nie wolno zmieniać ani jednej rzeczy dopóki dokładnie się nie będzie wiedzieć jakie dobro i zło nasze działanie spowoduje. „Ziemiomorze” powstawało przez ponad trzydzieści lat, a świat wykreowany przez Ursulę Le Guin jest dopracowany w najmniejszych szczegółach.

 

Anne McCafferty – Jeźdźcy smoków (1968r.)

Najlepsze książki fantasy

Pern jest odległym światem, gdzie co dwieście lat z Czerwonej Gwiazdy spadają na powierzchnię śmiercionośne zarodniki Nici. Jedyne co od wieków ratowało ludzi, to ziejące ogniem smoki i połączeni z nimi niezwykłą więzią jeźdźcy. Po czterystu spokojnych latach, bez opadu Nici, ludzie uwierzyli, że niebezpieczeństwo minęło. Przestali już dbać o smoczych jeźdźców i pozostało ich bardzo niewielu. Jednak mimo tej długiej przerwy, Czerwona Gwiazda ponownie zbliża się.

 

Peter S. Beagle – Ostatni jednorożec (1968r.)

Najlepsze książki fantasy

Napisana lekkim stylem barwna opowieść o przygodach nieśmiertelnej Jednorogini, która całe swe życie spędziła w swoim lesie, opiekując się zwierzętami. Pewnego dnia dowiaduje się od ludzi, że podobno jest ostatnia ze swego gatunku. Wyrusza na poszukiwania innych jednorożców. W 1982 roku powstała całkiem udana, animowana ekranizacja książki, scenariusz pisał sam Peter S. Beagle, a głos jednorogini podkładała Mia Farrow.


  • Balon

    Ja pierdziu (żeby nie napisać bardziej dosadnie, zaczynając od tych samych literek), Co za geniusz zespojlerował fabułę Dziewięciu Książąt Amberu. Przecież tajemnica tożsamości Corwina, jej powolne odkrywanie to najlepszy haczyk w pierwszym tomie cyklu… Paskudnie.

  • Kedar

    A Pierwsze prawo magii, Malowany człowiek, Harry Potter, Pan lodowego ogrodu, Sługa boży, Saga o ludziach lodu?