Home Rankingi Nie tylko „Matrix”. Filmy Wachowskich

Nie tylko „Matrix”. Filmy Wachowskich

Nie tylko „Matrix”. Filmy Wachowskich

Jakie filmy nakręciło kontrowersyjne rodzeństwo Wachowskich? Nie tylko serię „Matrix”!

Jak stwierdziłby wybitny współczesny medioznawcza Henry Jenkins, twórczość Wachowskich to prawdziwy półmisek z różnościami. Każdy kolejny obraz operuje odmiennym stylem, formą i tematyką. Ten na pierwszy rzut oka pozbawiony wspólnego mianownika filmowy konglomerat, w ogólnej perspektywie zdaje się posiadać wiele podobieństw.

Zawsze na pierwszy plan wychodzi oczywiście nonkonformizm i swoisty buntowniczy etos wyznawany przez Wachowskich. Jeśli dodać do tego odwagę w podejmowaniu często kontrowersyjnych tematów i dbałość o każdy kadr, otrzymamy zjawisko zwane „kinem Wachowskich”.

Oto jego elementy:

1Brudne pieniądze (1996)

Wachowscy1
Fot. materiały prasowe

Pełnometrażowy debiut Wachowskich, który prawdziwy rozgłos zyskał dopiero po kasowym i artystycznym sukcesie „Matriksa”. Operujący ciekawą tematyką i sprawnie napisanym scenariuszem obraz, zwrócił uwagę filmowego świata na poczynania zakochanego w popkulturze rodzeństwa. Połączenie wątku homoseksualnego z wartko prowadzoną intrygą kryminalną zdobyło uznanie krytyków i w dużej mierze pozwoliło Wachowskim na zrealizowanie kolejnego filmu, po którym światowe kino zmieni się nie do poznania.


LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *