Home Rankingi Seriale horrory – co warto obejrzeć?

Seriale horrory – co warto obejrzeć?

Seriale horrory – co warto obejrzeć?

Horrory to specyficzny gatunek kina. Budzą lęk, przerażenie, powodują gęsią skórkę, a mimo to widzowie nadal oglądają je z zapartym tchem. Podobnie rzecz ma się z serialami w tym nurcie, które budzą coraz większe zainteresowanie. Poznajcie najciekawsze seriale horrory.

Z Archiwum X – klasyk w swoim gatunku

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy powodującej gęsiej skórki melodii z intro tego serialu. Tak jak i muzyka, tak i agenci FBI stali się kultowi. Agentka Scully i agent Mulder to pierwowzory wszelkich postaci zajmujących się tropieniem i badaniem zjawisk nadprzyrodzonych. Serial łączy w sobie horror, science fiction i thriller, co stanowi w tym przypadku przerażającą mieszankę.

The Walking Dead – atak nieumarłych

Postapokaliptyczny świat, w którym zombie przejęły kontrole. Pozostała jedynie nieliczna grupa ludzi, którzy walczą o przetrwanie w tej skrajnie trudnej sytuacji. Uciekając przed krwiożerczymi potworami szukają bezpiecznego schronienia i ratunku. Serial świetnie pokazuje, jak w obliczu śmiertelnego zagrożenia łatwo o rozpad struktur społecznych i akty okrucieństwa dokonywane na innych.

Dom Grozy (Penny Dreadful) – poezja horroru

Serial horror łączący w sobie najznamienitsze postacie z literatury. Mamy tutaj legendarnego wampira Draculę, potwora Frankensteina, uroczego na pierwszy rzut oka Doriana Graya, a do tego czarownice, wilkołaki i inne barwne postacie z koszmarów. Wszyscy oni łączą siły aby odeprzeć ataki zła i odnaleźć zaginioną córkę sir Malcolma Murraya. Dodatkowo cała akcja przebiega na tyle mrocznego, zamglonego XIX-wiecznego Londynu. Mieszanka doskonała!

American Horror Story – serialowy horror w nowym nurcie

American Horror Story to w chwili obecnej 7 sezonów pełnych grozy. Każdy z nich przedstawia inną historie, wszystkie jednak zliczają się do serialowych horrorów. Widzieliśmy już losy mieszkańców nawiedzonego domu, hotelu czy szpitala psychiatrycznego, śledziliśmy poczynania sabatu czarownic, sekty czy złożonej z dziwolągów trupy cyrkowej, a także prześladowania przez duchy. Produkcja dzięki swojej konwencji czerpie różne inspiracje z popkulturowej tradycji horroru, z każdym sezonem zaskakując innymi potworami.

Wirus – krwiożercze strzygi

Motyw wampiryzmu przeżywa swoje odrodzenie również w serialach horrorach. Akcja rozpoczyna się od akcji ratunkowej samolotu. Na miejscu ekipa wysłana na pomoc odkrywa martwych pasażerów i trumnę na pokładzie. Sprawa zostaje przekazana badaczom z Centrum Chorób Zakaźnych, którzy poszukują przyczyny śmierci. Muszą się jednak pośpieszyć, bo w Nowym Jorku grasują już straszliwe, żądne krwi Strzygonie.

Strefa Mroku – kultowy serial grozy

Retro groza w najlepszym wydaniu. Serial emitowany pod koniec lat 50. to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników horroru. Współcześni twórcy bardzo często do niego nawiązują, czemu ciężko się dziwić, skoro scenariusze do poszczególnych epizodów pisali między innymi Ray Bradbury, Charles Beaumont czy George R.R. Martin.

Gęsia skórka – horror dla młodzieży

Seriale horrory dla młodzieży? Pewnie, Gęsia skórka to klasyk, który wielu spędzał sen z powiem w słodkich latach dzieciństwa. Skierowany do młodych widzów straszył upiornymi lalkami, duchami, a nawet morderczą gąbką spod zlewu. Pomysłowość jego twórców zaskakiwała za każdym razem, a teraz wspomina się te epizody z nostalgicznym westchnieniem.

Comment(1)

  1. Do tego zestawienia można by jeszcze dodać ‚Z-Nation’, ‚The deth set’, ‚Mistrzowie horroru’, ‚Czy boisz się ciemności?’ (pamiętne RTL7) i dodatkowo połączony z TWD Fear The Walking Dead. Trochę tego jest.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *