Home Recenzje Far Cry 5 – recenzja gry: Marzyła mi się inna gra. Co nie zmienia faktu, że jest dobrze!

Far Cry 5 – recenzja gry: Marzyła mi się inna gra. Co nie zmienia faktu, że jest dobrze!

Far Cry 5 – recenzja gry: Marzyła mi się inna gra. Co nie zmienia faktu, że jest dobrze! 8.5

Far Cry 5 to jazda bez trzymanki po wirtualnej Montanie. W trakcie gry będziecie mierzyć się z szalonymi sekciarzami. Zapraszamy na wycieczkę do krainy rządzonej przez Josepha Seed’a. Przed Wami recenzja gry Far Cry 5.

Byłem jedną z osób, które dały zwieść się niejednoznacznym i pozostawiającym pole do interpretacji trailerom Far Cry 5. Naprawdę liczyłem na mroczną historię w sosie religijno-trumpowskim. W końcu składniki się zgadzały – mamy sektę, główny antagonista nosi prawie identyczne okulary David Koresh (przywódca sekty, której członkowie zginęli w trakcie oblężenia w latach 90. XX wieku) i amerykańska prowincja. Jeszcze w trakcie bardzo mocnego i klimatycznego wprowadzenia w grę marzyła mi się inna gra, niż ta którą jest Far Cry 5.

Kiedy produkcja Ubisoftu dociska gaz do dechy, to okazuje się, że piąta część serii to szalona jazda przez pokręcony świat, w którym wyznawcy sekty wlewają do wody narkotyki, naszymi towarzyszami w trakcie rozgrywki może być niedźwiedź Cheesburger, a nad całym hrabstwem góruje ogromny posąg Josepha Seed’a, przypominający Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Fabuła jest bezpiecznym punktem wyjścia do świetnej zabawy w kolorowej piaskownicy.

Sekciarska rodzina i ich ziomki

W grze kierujemy poczynaniami zastępcy szeryfa, który w wyniku nieudanej próby aresztowania przywódcy sekty Josepha Seed’a, zostaje uwięziony na obszarze kontrolowanym przez „edeniarzy”. Naszym zadaniem jest pokonanie Josepha i członków jego rodziny – Faith, Jacoba i Johna.

Rodzeństwo Ojca kontroluje różne regiony Hrabstwa Hope. Naszym zadaniem jest przejąć kontrolę nad każdym z obszarów i pomoc ośrodkom oporu wobec „edeniarzy”. Świat gry wypełniony jest zadaniami, uzbrojonymi patrolami sekciarzy, zwierzętami i skrytkami preperskimi. Choć fabuła nie porywa, to gra nie nudzi. Bardzo szybko wchodzimy w arcadową wizję amerykańskiej prowincji. Naprawdę nic nas nie dziwi, a całkiem przyjemnie staje się oglądanie tego zremiksowanego świata.

Ubifsoft stara się trzymać zasady, że lepiej jest udoskonalać swoje serie, niż na siłę je rewolucjonizować. Podobnie jak w przypadku Assassin’s Creed: Origins, nowa gra w uniwersum Far Cry jest dopracowanym miksem sprawdzonych pomysłów. Nie kalką, ale dobrze doprawionym daniem, które już kiedyś jedliśmy, ale teraz smakuje znacznie lepiej.

Far Cry w wolnym tłumaczeniu oznacza dobrą zabawę

Świat Far Cry 5 jest wypchany po brzegi zabawą. Mamy główne misje, w których musimy wykonywać zadania mające na celu doprowadzenie do konfrontacji z kolejnymi bossami z rodziny Seedów. Zadania skupiają się na pomaganiu bohaterom drugoplanowymi w potyczkach z „edeniarzami”. Za każde zadanie otrzymujemy punkty, które sumując się odblokowują nam walkę z bossem. Jeżeli chodzi o zadania związane z głównym wątkiem, to nie nużą i są dobrze zbalansowane.

Wiadomo jednak, że dobrego sandboxa poznaje się nie po głównym wątku, a po tym ile zabawy daje nam rozbijanie się po mapie w poszukiwaniu przygód i rozwałki. No i tego w Far Cry 5 mamy multum. Biegając, latając, pływając i jeżdżąc po naprawdę dużej mapie, spotykamy całą plejadę dziwacznych NPC’ów i hordy „edeniarzy” do rozwalenia. W Hrabstwie Hope poukrywane są preperskie skrytki – czyli amunicja i wirtualna waluta. W trakcie eksploracji możecie polować na dzikie zwierzęta i łowić ryby. Poza tym na graczy czeka wykręcony tryb Far Cry Arcade
Grę możemy ukończyć samodzielnie lub w kooperacji. W pokonywaniu wrogów mogą nam pomagać bohaterowie gry (wśród nich puma, pies i niedźwiedź) lub realni znajomi w trybie kooperacji. Większość gry przeszedłem grając tylko przy pomocy wirtualnych towarzyszy (pies Boomer rządzi), ale kilka misja wykonałem razem z kolegą. Wtedy czułem trochę jakbym grał w pierwszoosobowe „Ghost Recoon: Wildlands” i nie jest to nic złego, bo ta gra Ubisoftu oparta jest na fenomenalnym trybie kooperacji.

Na ziemi i w powietrzu

Większość elementów związanych z gameplayem w Far Cry 5 wykonanych jest bardzo dobrze. Strzela niezależnie od broni bardzo przyjemnie. Bardzo do gustu przypadł mi łuk, w którym można zdejmować po cichu wrogów ze sporej odległości. Super też czuć różnicę między poszczególnymi broniami.

Jednak największym zaskoczeniem jest model jazdy. Świat gry jest naprawdę spory, dlatego mnóstwo czasu w trakcie rozgrywki spędzamy w różnego rodzaju pojazdach. Poruszanie się quadami i samochodami należy do fajniejszych elementów gry. Podobnie jest z samolotami i śmigłowcami. Sterowanie podniebnymi pojazdami nie jest skomplikowane. Czasami warto wsiąść do samolotu i po prostu pozwiedzać z powietrza hrabstwo. W trakcie gry bardzo rzadko korzystałem z opcji szybkiej podróży.

Wizualnie Far Cry 5 prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Grę testowałem na PlayStation4 Pro i eksploracja Montany w pełnym słońcu lub przy blasku księżyca czasami zamieniała się w wycieczkę krajoznawczą. Jednak jak w większości sandboxów – grafika nie wszędzie prezentuje równy poziom i czasami zdarza się bardzo widoczne doczytywanie elementów krajobrazu.

Bardzo dobrze, bo nie do końca poważnie

Far Cry 5 to gra bardzo dobra. Myślę, że ten fabularny rozmach i szaleństwo, wyszło grze na dobre. Gdyby miała to być gra na poważnie, to wiele z elementów rozgrywki (tych bardziej szalonych) nie miałoby prawa bytu w Hrabstwie Hope. Dlatego cieszy mnie to, że dzięki poprawności politycznej twórców, możemy biegać z pumą i niedźwiedziem po wirtualnej Montanie.

Grę do recenzji udostępnił wydawca Ubisoft Polska.

Far Cry 5 - podsumowanie

8.5

Plusy:
+ hrabstwo Hope wypełnione jest po brzegi różnego rodzaju zadaniami
+ misje poboczne potrafią wciągnąć
+ zróżnicowani NPC
+ bardzo dobry model jazdy
+ strzela się tak dobrze, że nie można przestać

Minusy:
- czasami przydałoby się odpocząć od wałęsających się „edeniarzy” w trakcie swobodnej eksploracji
- drobne mankamenty graficzne

Ocena8.5
Reader Rating: ( 4 votes ) 8.1