Home Recenzje George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia – recenzja książki

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia – recenzja książki

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia – recenzja książki 9.0

Gdy znów zapanował totalny szał na Gwiezdne wojny, warto bliżej poznać ojca tego świata – George’a Lucasa. Z pomocą przychodzi książka biograficzna zatytułowana: George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia.

Brian Jay Jonson, autor biografii twórcy Gwiezdnych wojen stara się prześledzić poszczególne etapy życia Lucasa dzieląc je na trzy charakterystyczne części: Nadzieja, Imperium oraz Powrót. Co jednak ciekawe, każda z nich traktuje nie o „starej trylogii”, lecz w umiejętny sposób nawiązuje tylko do tytułów. A najważniejszy w tym przypadku jest człowiek, a nie filmy.

Po przeczytaniu tej książki, Gwiezdne wojny już nigdy nie będą takie same. Mogłoby się wydawać, że w przypadku tego twórcy, nie da się o niczym innym pisać, jednak Brian Jay Jonson udowadnia, że życie Lucasa było pełne zakrętów i różnych niecodziennych wyborów.

Bo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak tak właściwie powstały Gwiezdne wojny oraz ile wyrzeczeń kosztowały. Paradoksalnie, najciekawsze są rozdziały przedstawiające życie Lucasa, który dopiero był raczkującym filmowcem – kulisy spotkań z Francisem Fordem Copollą, Stevenem Spielbergem i życie studenckie, to szalenie interesujący, ale mało znany rozdział z życia słynnego reżysera. Autor biografii stara się nie oceniać postępowań Lucasa, a jedynie obserwować z wielu możliwych stron, dzięki czemu sami możemy wyrobić sobie zdanie o twórcy.
Wszystko dzięki temu, że autor książki „oddaje głos” znajomym Lucasa, rodzinie, innym twórcom – dzięki takiemu zabiegowi, otrzymujemy totalnie różny pogląd na wiele spraw. Najciekawsze jednak są anegdotki i kulisy prac nad poszczególnymi filmami. Można wręcz poczuć się częścią wielkiej machiny przemysłu filmowego, którego tak bardzo nie cierpiał George Lucas.

George Lucas. Gwiezdne Wojny i reszta życia ma w sobie MOC. Nie jest to jednak laurka przedstawiająca ojca Gwiezdnych wojen, lecz opowieść o człowieku, jego słabościach, fascynacjach i dążeniu do celów w przeróżny sposób. Nie będzie zaskoczeniem, jak ktoś kiedyś stwierdzi, że życie Lucasa jest niczym dobry scenariusz na materiał filmowy. A ten zapewne by się obruszył na sam pomysł.

ZOBACZ TAKŻE: Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie – recenzja

George Lucas biografia książka recenzja

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia - podsumowanie

9.0

Plusy:
+ wartka narracja
+ spojrzenie na życie Lucasa z wielu stron
+ świetne kulisy powstawania filmów
+ anegdotki
+ nienznae fakty z planu Gwiezdnych wojen

Minusy:
- za szybko się kończy!
- można się momentami pogubić, kto jest kim

Ocena9.0
Reader Rating: ( 1 vote ) 7.7