Wybieramy 5 najciekawszych filmów o kosmosie

0 Comments
Wybieramy 5 najciekawszych filmów o kosmosie

W latach 50 w amerykańskim kinie nastąpiła prawdziwa eksplozja filmów z gatunku science fiction. Hollywoodzcy twórcy zauważyli, że kosmos ciekawi część widowni, a coraz lepsze efekty specjalne pozwoliły na tworzenie imponujących widowisk. Od tamtego czasu powstało wiele świetnych dzieł z tego gatunku – spośród nich trudno wybrać kilka najlepszych, ale mimo to postanowiliśmy spróbować. Oto 5 najciekawszych filmów o kosmosie!

2001: Odyseja kosmiczna (1968)

Przez krytyków bywa nazywana najlepszym filmem w historii kina, podczas gdy wielu widzów strasznie nudziło się w trakcie seansu – “2001: Odyseja kosmiczna” to bez wątpliwie wielkie dzieło, choć nie każdemu przypadnie ono do gustu. Odkładając na bok kwestie fabularne, Stanley Kubrick osiągnął niekwestionowaną perfekcję pod względem efektów specjalnych. W trakcie seansu faktycznie mamy wrażenie przebywania w kosmosie razem z bohaterami, głównie ze względu na świetne zdjęcia oraz doskonale oddane detale, na czele z grawitacją. To film o kosmosie, który trzeba kiedyś zobaczyć – a przynajmniej dać mu szansę!

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (1977)

Pierwsza część “Gwiezdnych wojen” po prostu musiała znaleźć się w tym zestawieniu. W końcu to najgłośniejszy i najbardziej znany film science fiction w historii kina. Choć pierwsza część jest prawdopodobnie najsłabsza z oryginalnej sagi, to wciąż jest to niebywałe osiągnięcie techniczne – sceny w kosmosie do dziś imponują rozmachem oraz kreatywnym wykorzystaniem efektów specjalnych.

Obcy: Ósmy pasażer Nostromo (1979)

“Obcy: Ósmy pasażer Nostromo” to prawdopodobnie najlepszy horror, jaki kiedykolwiek powstał – a już na pewno najlepszy horror rozgrywający się w kosmosie. Film stanowił punkt zwrotny w karierze Ridley’a Scotta, który dzisiaj jest jednym z najważniejszych reżyserów w Hollywood. To prosta opowieść o grupie astronautów na statku kosmicznym, którzy muszą zmierzyć się z przerażającym i śmiertelnie niebezpiecznym monstrum. Seria doczekała się kilku kontynuacji, w tym równie kultowej drugiej części.

Grawitacja (2013)

“Grawitacja” Alfonso Cuaróna wyróżnia się z tego zestawienia banalnie prostą fabułą. To film, który miał zaczarować nas przede wszystkim efektami specjalnymi oraz realistycznym przedstawieniem kosmosu. Był to ryzykowny koncept, ale reżyser wyszedł z niego obronną ręką. Efekty specjalne w “Grawitacji” faktycznie zachwycają, a produkcja uwypukla pustkę kosmosu. To zdecydowanie jeden z najciekawszych filmów o kosmosie!

Diuna (2021)

W 1984 roku do kin weszła adaptacja “Diuny” w reżyserii Davida Lyncha, ale film okazał się komercyjną i artystyczną porażką. Mimo to niemal czterdzieści lat później podobnego zadania podjął się Denis Villeneuve – i tym razem udało mu się odnieść sukces. “Diuna” świetnie sprawdza się jako film nie tylko ze względu na ciekawą i wzorowo opowiedzianą fabułę, ale też głównie dzięki cudownej warstwie wizualnej. Zdjęcia podkreślają piękno oraz bezkres kosmosu. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kina science fiction!

Dodaj komentarz