Home Newsy Autor Solaris: nowy film o Lemie – mistrzu SF. Kiedy premiera?

Autor Solaris: nowy film o Lemie – mistrzu SF. Kiedy premiera?

Autor Solaris: nowy film o Lemie – mistrzu SF. Kiedy premiera?

Już niedługo w TVP Kultura będziemy mogli obejrzeć nowy film poświęcony twórczości i życiu Stanisława Lema – Autor Solaris.

Kiedy premiera filmu o Lemie?

Autor Solaris będzie miał swoją premierę 2 listopada o godz. 20:20. Reżyserem filmu dokumentalnego jest Borys Lankosz, twórca ciepło przyjętego Rewersu.

Reżyser próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia i działalności Stanisława Lema. Porusza kwestia dotyczące Holocaustu, pisania przez niego utworów propagandowych, działalności w konspiracji w czasach PRL-u i współpracę poety z katolickim Tygodnikiem Powszechnym.

Co zobaczymy w filmie Autor Solaris?

Autor Solaris: nowy film o Lemie
Fot. TVP Kultura

W filmie po raz pierwszy pokazane zostaną materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8 mm. Dokument zilustrowano fragmentami produkcji fabularnych i telewizyjnych powstałych na podstawie twórczości Stanisława Lema. Poczynając od zrealizowanego w 1957 roku spektaklu telewizyjnego Czy pan istnieje, pani Johnes, przez dwie adaptacje Solaris – Andrieja Tarkowskiego i Stevena Soderbergha, satyryczny niemiecki serial Iljon Tichy: Gwiezdny podróżnik, po niedawny, łączący technikę life-action z animacją Kongres Ariego Folmana.

Kto będzie wypowiadał się o Stanisławie Lemie?

O życiu i twórczości Lema opowiedzą czołowi lemoznawcy: Jerzy Jarzębski, Stanisław Bereś, Tomasz Fiałkowski, Michael Kandel i Wiktor Jazniewicz oraz Michał Zych – siostrzeniec pisarza. Narratorem prowadzącym tę opowieść będzie Marek Kondrat.
W inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem Jana Peszka. Robert Gonera wystąpi jako Gról Zbawnucy, tyran z zatrzymanego przez cenzurę w 1971 satyrycznego opowiadania Edukacja Cyfrania.

***

Warto przypomnieć sobie zapomniany film zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy – Przekładaniec. Scenariusz napisał sam Stanisław Lem!

Zdjęcie główne: fragment okładki powieści Eden (Wydawnictwo Literackie)

Comment(1)

  1. Niech się ktoś wreszcie zlituje i sfilmuje (rysunkowo, 3d czy aktorsko, nieważne) Eden i Niezwyciężonego…
    Może niekoniecznie „Powrót z gwiazd”, bo połowa z tych niesamowitości jest już do kupienia, a co do społeczeństwa jako takiego (w ujęciu socjologicznym) to by wyszedł dokument a nie sci-fi… Mli-mli…

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *