Home Newsy W Milionerach padło pytanie za milion. Temat? Twórczość Stanisława Lema!

W Milionerach padło pytanie za milion. Temat? Twórczość Stanisława Lema!

W Milionerach padło pytanie za milion. Temat? Twórczość Stanisława Lema!

Wieczorami w TVN można oglądać nową edycję Milionerów. Padło pierwsze pytanie za milion, które dotyczyło twórczości Stanisława Lema! Jak ono brzmiało?

Sonia Ciuk szła przez kolejne pytania jak burza. Niestety – wykorzystała wszystkie koła ratunkowe, więc gdy padło pytanie za milion, była bezradna. A związane ono było z twórczością naszego mistrza science fiction i wielkiego twórcy – Stanisława Lema. Nie związane jednak było z fantastyką.

Pytanie za milion brzmiało tak:

„Wątróbka z cebulką (…) jest zakąską doskonałą. Aby ją przyrządzić, należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie”. To Lem i…

Odpowiedzi do wyboru były następujące:

  • A – Solaris
  • B – Opowieści o pilocie Pirxie
  • C – Dyktanda, czyli…
  • D – Szpital przemienienia
Uczestniczka przyznała, że z książek Stanisława Lema przeczytała tylko Opowieści o pilocie Pirxie. Przez chwilę obstawiała odpowiedź D, czyli Szpital przemienienia. Ostatecznie jednak postanowiła nie odpowiadać i wycofać się z 500 tysiącami na koncie. I była to słuszna decyzja, gdyż prawidłowa odpowiedź to C – Dyktanda, czyli…

To zbiorek opowiadań wymyślonych przez Lema dla siostrzeńca żony pisarza – Michała Zycha – jako pomoc w nauce ortografii. Lem wzywał Michasia codziennie, na godzinę – do gabinetu, przez miesiąc w czasie wakacji w 1970 roku. Nauka przyniosła bardzo dobre rezultaty. Michał Zych zachował wszystkie 68 dyktand w starych notesach, które później wydano.

To jedna z mniej rozpoznawalnych książek Stanisława Lema, ale pokazująca, jak rozległą wiedzą miał polski twórca. Z naszej strony polecamy audiobook Solaris, który czyta Piotr Fronczewski oraz rewelacyjne okładki książek Lema. Sprawdźcie również, który polski film SF pisarz uznał za warty uwagi.

ZOBACZ TAKŻE: Pięć książek SF, które warto przeczytać

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *