Home Artykuły Wiedźmin w filmie z 2001 roku walczył kataną. Kto wpadł na ten pomysł? Nie reżyser

Wiedźmin w filmie z 2001 roku walczył kataną. Kto wpadł na ten pomysł? Nie reżyser

Wiedźmin w filmie z 2001 roku walczył kataną. Kto wpadł na ten pomysł? Nie reżyser

Dlaczego Michał Żebrowski jako Wiedźmin w filmie z 2001 roku i późniejszym serialu, walczył kataną? Kto wpadł na taki, a nie inny pomysł?

Wiedźmin z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego to bez wątpienia film zły. Wiedział o tym również scenarzysta Michał Szczerbic, który wycofał swoje nazwisko z napisów na krótko przed premierą. Jednak gdyby nie on, bardzo ciekawej muzyki i zarazem swojego ostatniego albumu nie stworzyłby Grzegorz Ciechowski. Panowie bardzo dobrze się znali i doprowadziło to do dość ciekawej koncepcji.

Wiedźmin a Grzegorz Ciechowski

Wiedźmin w filmie z 2001 roku walczył kataną
Fot. materiały prasowe

Szczerbic poprosił Ciechowskiego, czy ten nie chciałby zerknąć na scenariusze kilku odcinków. Muzyk nie miał oporów, ale żeby lepiej poczuć atmosferę, kupił wszystkie wydane książki o Wiedźminie. Czytał jednocześnie opowiadania, potem sagę i scenariusze.

Szczególnie zafascynował go sposób opisów walki w książkach. W jednym z wywiadów przyznał, że od razu miał wizję, jakby to mogło wyglądać na ekranie:

„Kiedy czytałem historię o Wiedźminie, to byłem  święcie przekonany, że Andrzej Sapkowski musiał chyba być pod wpływem (…) aikido, kiedy opisywał te walki. Kiedy opisywał, że dzieje się walka która przebiega w taki sposób, że nie wiadomo jak  przeciwnik zostaje kompletnie załatwiony i pada bez ducha, to pomyślałem, że właśnie coś takiego widziałem na treningach Jacka Wysockiego.”

Wspólne spotkanie

Wiedźmin w filmie z 2001 roku walczył kataną
Fot. materiały prasowe

Grzegorz Ciechowski zabrał więc Michała Szczerbicę oraz reżysera Marka Brodzkiego na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się ćwiczenia aikido pod czujnym okiem Jacka Wysockiego. Wszystkim bardzo spodobał się pomysł, by Geralt posługiwał się kataną i walczył w takim stylu. Co ciekawe – muzyk dopiero podczas tego spotkania otrzymał propozycję, by stworzył ścieżkę dźwiękową do Wiedźmina, w bardzo nieformalny sposób. W wywiadzie dla RMF FM przytoczył słowa scenarzysty:

„Panowie tak mi się wydaje, że tak jak tutaj siedzimy, to będziemy przy tym filmie pracować.”

Co było dalej – wszyscy wiemy. Michał Żebrowski został wybrany do głównej roli, który następnie przez ponad pół roku pod czujnym okiem Jacka Wysockiego trenował aikido. Grzegorz Ciechowski stworzył swój ostatni album w karierze, a film i późniejszy serial okazał się artystyczną klęską.
Miejmy nadzieję, że powstający nowy Wiedźmin od Netflixa i Platige Image, okaże się strzałem w dziesiątkę. Kto zagra Geralta? Mamy swoje typy! Czekamy jednak wciąż z niecierpliwością na więcej oficjalnych informacji.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedźmin 2017 – kalendarz. Pikantne zdjęcia!

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *