Home Newsy Netflix wydał 12 miliardów dolarów w 2018 roku. A jak zapowiada się rok 2019?

Netflix wydał 12 miliardów dolarów w 2018 roku. A jak zapowiada się rok 2019?

Netflix wydał 12 miliardów dolarów w 2018 roku. A jak zapowiada się rok 2019?

Netflix nie ma sobie równych na rynku platform streamingowych. W 2018 roku wydał aż 12 miliardów na produkcje oryginalne. Teraz zamierza przeznaczyć jeszcze więcej funduszy w ramach wzbogacenia swojej oferty. Czy oznacza to większą ilość filmów oraz seriali?

Szef Netfliksa, Reed Hastings, podkreśla, że nie boi się rywalizacji na rynku platform streamingowych. HBO GO, Amazon Prime czy Disney+ reprezentują może wyższy poziom proponowanych tytułów, brakuje im jednak funduszy, które mogłyby przeznaczyć na rozwinięcie poszczególnych przedsięwzięć. Problemów z tym nie ma dyrekcja Netfliksa. W 2018 roku włodarze serwisu VOD przeznaczyli 12 miliardów dolarów na wzbogacenie oferty. Co za tym idzie: właściwie co piątek widzowie otrzymywali oryginalne filmy i seriale. Przedstawiciele platformy nie dają sobie na wstrzymanie – w 2019 roku wydadzą jeszcze więcej dolarów na realizowane produkcje.

Netflix wyda jeszcze więcej dolarów w 2019 roku

15 miliardów dolarów – taką sumę przeznaczy Netflix na produkcje oryginalne w 2019 roku. W sumie włodarze platformy pragną zrealizować aż 90 nowych tytułów, w tym 55 filmów pełnometrażowych. Aż 20 z nich to filmy wysokobudżetowe (koszt ich produkcji znajduje się w przedziale 20-200 milionów dolarów), zaś pozostałe 35 to filmy niezależne, w tym także komedie romantyczne. Dlaczego zwróciłem uwagę na miłosny gatunek dla zakochanych? Bowiem 58% użytkowników sięga właśnie po tytuły jak Do wszystkich chłopców, których kochałam, Swatamy swoich szefów albo Świąteczny książę. Pozostałe 35 filmów będą stanowiły dokumenty oraz animacje.

Oczywiście, nie można zapominać również o serialach – kolosalne sumy pieniędzy zostaną wydane na realizację kolejnych sezonów popularnych serii albo rozpoczęcie zupełnie nowych tytułów.

Netflix: podwyżka cennika w USA

Chociaż budżet platformy wzrósł na przestrzeni jednego roku o imponujące 3 miliardy dolarów, nie dzieje się to bez udziału subskrybentów. Abonament Netfliksa wzrósł w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Ameryki Południowej. Na szczęście Polsce nie grozi żadna podwyżka cen poszczególnych pakietów. Kilka miesięcy temu nie wyglądało to zbyt kolorowo – wtedy przedstawiciele platformy planowali wprowadzić pakiet Ultra, zmieniając cennik usługi. Na szczęście zakończyło się to fiaskiem – i dobrze, w porównaniu do innych krajów płacimy dostatecznie wygórowane stawki.

Netflix: jakie filmy i seriale w 2019 roku?

Na przestrzeni kolejnych dwunastu miesięcy biblioteka Netfliksa wzbogaci się m.in. o 3. sezon Stranger Things oraz aktorski serial Wiedźmin. Czekamy na premierę Triple Frontier z udziałem Bena Afflecka i Oscara Isaaca. Nie można zapominać także o The Laundromat – thriller Stevena Soderbergha z Meryl Streep i Garym Oldmanem oraz o Six Underground Michaela Bay. Ostatni z wymienionych filmów będzie największą produkcją Netflixa (kosztującą 150 milionów dolarów). Prócz tego Martin Scorsese zrealizuje długo oczekiwanego The Irishmana, zaś Guillermo del Toro przedstawi światu własną interpretację Pinokia w postaci animacji poklatkowej.

Oczywiście, pojawiły się głosy wytykające słabą jakość oryginalnych produkcji Netliksa. Podobne opinie można usłyszeć przy okazji premier filmów, które nie znalazły sobie globalnego dystrybutora. W 2018 roku serwis przygarną Mowgliego. Legenda dżungli, Anihilację oraz Cloverfield Paradox. Malkontentom tytułów w bibliotece Netfliksa nosa utarła Roma – film w reżyserii Alfonsa Cuaróna zgarnął wiele prestiżowych nagród, w tym dwa Złote Globy.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 30: najlepsze filmy – Netflix. Co warto obejrzeć?