Home Rankingi Podobał Wam się film Nowy początek? Oto 5 książek SF, które musicie przeczytać

Podobał Wam się film Nowy początek? Oto 5 książek SF, które musicie przeczytać

Podobał Wam się film Nowy początek? Oto 5 książek SF, które musicie przeczytać

Film Nowy początek (Arrival) już teraz uznawany jest za jeden z najlepszych filmów science fiction. Całość jest na podstawie świetnego opowiadania. Jakie jeszcze książki science fiction warto przeczytać?

To, co często oglądamy w filmach science fiction i wydaje nam się wizjonerskie, często miało miejsce dawno temu w literaturze. Pisarze już dawno temu wyprzedzili filmowców, jeśli chodzi o przewidywanie przyszłości. Tyle tylko, że dla wielu takie wizje bywają często niezrozumiałe.

Denis Villeneuve pokazał jednak, że można stworzyć wspaniały film science fiction, który jest inteligentny, trzymający w napięciu i zarazem zrozumiały dla widzów z całego świata. Jest jednak mimo wszystko okrojony z tego, co proponuje literatura.

Jeśli chcecie wejść jeszcze głębiej i nie boicie się literatury, która jest trudna w odbiorze, to przed Wami pięć książek science fiction, które warto przeczytać.

A jeśli macie ochotę na filmy, to sprawdźcie nasze zestawienie najbardziej realistycznych filmów science fiction oraz TOP 10: najlepsze filmy science fiction. A na dokładkę – TOP 10: najlepsze filmy SF o inwazji Obcych.1Historia twojego życia - Ted Chiang

Ted Chiang nie tworzy powieści. Specjalizuje się w tworzeniu opowiadań. I trzeba przyznać, że każdy jego krótki tekst jest niesamowicie dopracowany.

Historia twojego życia to opowiadanie na podstawie, którego został nakręcony film Nowy początek, więc fabuła jest tu znana. A jak z innymi opowiadaniami? Są równie odkrywcze i potrafią zaskoczyć. Imponuje przede wszystkim tematyka każdego z opowiadań. Autor na warsztat bierze takie dziedziny jak matematyka, lingwistyka, religia czy też genetyka i w każdej z nich znajduje pomysł na jedne ze swoich opowiadań. Podważa, analizuje, eksperymentuje i nie boi się efektu końcowego.

Najlepsze książki science fiction


 • PanDzikus

  Najlepszą i najbardziej wiarygodną książką o kontakcie z pozaziemską cywilizacją jest „Głos Pana” Stanisława Lema.

  • ocishy

   Tylko że nie wiadomo czy tam chodzi o „kontakt z pozaziemską cywilizacją”. Raczej jest to książka o próbie rozszyfrowania sygnału z Kososu, który być może wcale nie jest sygnałem

  • Marek Pleśniar

   no, nie do końca jedyną, bo jednak jest Fiasko

 • Adam Skacze

  „Accelerando się szybko czyta.” No nie wiem. Mi się wydawało że lubie hard-sf i Ślepowidzenie bardzo mi się podobało (Echopraksja to już były takie popłuczyny nie wiadomo o czym) ale Accelerando to droga przez męke. Jakby autor był na misji specjalnej nadmiernego skomplikowania absolutnie każdej czynności wykonywanej przez bohaterów.
  Taki przerost formy nad treścią. (Podobne odczucia przy Czarnych Oceanach Jacka Dukaja – oryginalny pomysł i filozoficzne gdybania po kilka rozdziałów na temat wymyślonej tezy).

  Albo to ja jestem debilem. Ale mam prawo nim być jakby ktoś mi chciał to zaraz wytknąć 😉

  • Jacek

   a, niedawno to skonczylem. Problemem bylo to, ze autor chcial wepchnac do jednej powiesci wszystkie gatunki sf, od cyberpunku po space opere. Dwa, czuc ze ksiazka ma kilkanascie lat, ta irytujaca propaganda i wiara, ze liberalny kapitalizm jest najwyzszym stopniem cywilizacji. Zapowiadala sie swietnie, skonczyla troche powyzej sredniej

 • Michal

  Problem trzech ciał – powieść fantastycznonaukowa chińskiego pisarza Liu Cixina, wydana w 2006 roku i 2 następne to dla mnie majstersztyk. Niesamowita fabuła trzymająca w napięciu. I Polecam wszystkim.

 • Michal

  Z naszego podwórka polecam cykl Głębia Marcina Podlewskiego. Space opera w wydaniu polskim.