Jakie polskie z czasów przeszłych trzeba znać?

0 Comments
Jakie polskie z czasów przeszłych trzeba znać?

Mówi się, że kto nie oglądał “Klanu”, ten tak naprawdę nie zna żadnego, dobrego polskiego serialu. Tasiemiec, który porównywany był do “Mody na sukces” do dzisiaj cieszy się sporą grupą fanów. Jakie jeszcze seriale z dawnych lat warto znać?

“Tulipan”

Wielu młodych ludzi ten tytuł może kojarzyć raczej z nagłówkami prasowymi, jakie odnoszą się do skandali wywoływanych przez mężczyzn. Jednak osoby, które sięgają pamięcią do lat 80. na pewno pamiętają polski serial o takim tytule, który został stworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń. Inspiracją stał się Jerzy Kalibabka (można o nim przeczytać nawet w internetowej encyklopedii), który był rybakiem-przestępcą, uwodzącym i oszukującym ogromne ilości kobiet.

O polskich serialach, jak również tych zagranicznych, można przeczytać m.in. na filmyfantastyczne.pl. Dobry portal dla wszystkich osób, jakie kochają tematykę kinematografii.

“Świat według Kiepskich”

Nowe odcinki nie są już kręcone, ale nadal można obejrzeć powtórki na Polsacie. Rodzina Kiepskich, żyjąca w jednej z wrocławskich kamienic, na czele której stoi Ferdek Kiepski (Andrzej Grabowski). Jego szanowna małżonka to Halinka (Marzena Kipiel-Sztuka). Chyba śmiało można powiedzieć, że serial wiernie odwzorowuje sytuację w wielu polskich rodzinach. Bohaterowie przez lata zmieniali się (niektórzy dorośli), a serial jak bawił tak bawi nadal. To właśnie z tym serialem powiązane były znamienitości, które pożegnały się już z ziemskim padołem, m.in. Krystyna Feldman, Bohdań Smoleń.

“Kariera Nikodema Dyzmy”

Stare, polskie seriale to także ten, który powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Chociaż, warto powiedzieć, że na początku był film, a dopiero później postanowiono zrobić z tego kilkuodcinkowy serial. W główną rolę wcielił się niezapomniany Roman Wilhelmi. Jednak za główny sukces odpowiada sam Dołęga-Mostowicz. Na tyle powieść stała się popularna, że nawet wiele, wiele lat później ponownie nagrano film, gdzie główną rolę zagrał Cezary Pazura.

“Alternatywy 4”

Jedno z najbardziej znanych dzieł, za jakie odpowiada Stanisław Bareja. Czołowa plejada polskich aktorów. Nie tylko – wspomniany wyżej – Roman Wilhelmi, ale także Bożena Dykiel, niesamowita Stanisława Celińska. Do dzisiaj mówi się, że ten stary serial jest jedną z lepszych propozycji, jeżeli ktoś szuka dobrego sposobu na to, aby poprawić sobie humor.

“13 posterunek”

Nieco młodszy od “Alternatyw”, ale równie doskonały serial komediowy, który opowiada o perypetiach jednego z warszawskich posterunków. To właśnie dzięki temu każdy widz mógł się przekonać, jak doskonały talent komediowy ma Cezary Pazura. Chociaż, nie tylko on wpłynął na sukces tego serialu. To także Agnieszka Włodarczyk, nieżyjący już Marek Perepeczko, Aleksandra Woźniak, czy też Piotr Zelt, który wcielił się w rolę nieco przygłupawego Arnolda.

Wśród innych, starych polskich seriali można wymienić “Tygrysy Europy”, “Złotopolscy”, “W labiryncie”, “Miodowe lata”, “Rodzina Zastępcza”, “Na dobre i na złe” oraz wiele innych tytułów.

Dodaj komentarz