10 najbardziej interesujących rodzimych filmów w 2022

0 Comments
10 najbardziej interesujących rodzimych filmów w 2022

Już teraz istnieje wiele polskich filmów z 2022 roku, które zachwyciły zarówno widzów, jak i krytyków. Istnieją jednak również takie propozycje, które zapowiadają się niezwykle dobrze, lecz nadal musimy na nie czekać. 

W dzisiejszym wpisie zestawimy 10 najważniejszych tegorocznych filmów polskiej produkcji – 5 tych, które miały już swoją premierę i uzyskały bardzo wysokie oceny, oraz 5 filmów, na które w lipcu 2022 roku nadal musimy czekać.  

Filmy po premierze

Na początku skupimy się na tych produkcjach, które miały już swoją premierę i przyciągnęły duże zainteresowanie. Każdy z nich jest zdecydowanie produkcją wartą uwagi, choć reprezentują sobie skrajnie różne gatunki. Od “Gierka” po “Film balkonowy” – oto 5 rodzimych produkcji z 2022 roku, które z pewnością warto obejrzeć.

Gierek

“Gierek” to biograficzna produkcja, opowiadająca historię najważniejszych momentów życia prawdopodobnie najsłynniejszego I sekretarza komitetu centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – Edwarda Gierka. Film skupia się przede wszystkim na latach 1970-1982 i koncentruje na przedstawieniu historii Gierka od momentu objęcia przez niego funkcji pierwszego sekretarza, aż po koniec okresu internowania. Premiera filmu była kilkukrotnie przekładana, ale ostatecznie odbyła się dnia 21 stycznia.

W produkcji wzięła udział plejada najbardziej doświadczonych Polskich aktorów. W rolę Edwarda Gierka wcielił się Michał Koterski, a jego żonę Stanisławę zagrała Małgorzata Kożuchowska. 

 • Antoni Pawlicki
 • Sebastian Stankiewicz
 • Rafał Zawierucha.

Reżyserii produkcji podjął się zaś Michał Węgrzyn.

Fucking Bornholm

Pozornie fabuła filmu “Fucking Bornholm” obiecuje prostą komedię pomyłek. Oto bowiem grupa znajomych wraz z dziećmi wybiera się na wakacje na słynną duńską wyspę Bornholm. Okazuje się, że między młodym pokoleniem powstaje wyrwa, która szybko rzutuje także na relacje rodziców. Oprócz sporej dawki śmiechu, twórcy nie wahają się wprowadzić do filmu także bardziej dramatycznych wątków.

W filmie “Fucking Bornholm” występują między innymi 

 • Agnieszka Grochowiecka
 • Maciej Stuhr
 • Grzegorz Damięcki

Za reżyserię produkcji odpowiada natomiast doświadczona Anna Kazejak

Piosenki o miłości

Film “Piosenki o miłości” to przepiękny i wzruszający melodramat w reżyserii Tomasza Jabowskiego. Rozgrywa się on we współczesnej Warszawie i prezentuje historię pewnego młodego muzyka, który zupełnym przypadkiem poznaje podczas pewnego przyjęcia początkującą muzyczkę z niewielkiej miejscowości. Choć łączy ich pasja do muzyki, szybko okazuje się, że dzielą ambicje.

W filmie wystąpiła prawdziwa śmietanka rodzimych aktorów. Widzowie zobaczyć mogą między innymi:

 • Andrzeja Grabowskiego
 • Tomasza Włosoka
 •  Patrycję Volny. 

Film powinien stać się obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika rodzimych melodramatów.

Inni ludzie

“Inni ludzie’ to dramat ukazujący życie zdesperowanej grupy Warszawiaków. Można go jednak uznać za metaforę życia niejednego z nas. Opowiada bowiem o ludziach uwikłanych w gwarantujące pozorny luksus kredyty, poszukujących miłości, ale nie będących w stanie jej znaleźć. Film “Inni ludzie” opowiada prostą, aczkolwiek wciągającą historię i zapewnia niejedną okazję do przemyślenia dotychczasowych wyborów życiowych. Czy na pewno podążamy w życiu dobrą ścieżką? Czy decyzje, których codziennie dokonujemy naprawdę są słuszne?

W najnowszej produkcji Aleksandry Terpińskiej udział wzięli między innymi 

 • Marek Beler 
 • Marek Kalita
 • Sofia Bohosiewicz.

Każde z tych nazwisk jest naprawdę dobrze rozpoznawalne na rodzimej scenie filmowej. 

Mój dług

Film “Mój dług” to odważna próba połączenia dramatu z mocnym, męskim kinem akcji. Opowiada on historię młodego przedsiębiorcy – Sławomira, który w obronie swoich najbliższych dopuszcza się zbrodni morderstwa i zostaje skazany na 25 lat odsiadki. Więzienie tymczasem rządzi się swoimi prawami. Sławomir każdego dnia musi walczyć o podstawową godność – na szczęście na swej drodze znajduje jednak również sojuszników. Czy mężczyźnie uda się odnaleźć sprawiedliwość, o którą tak mocno walczy? 

Produkcję wyreżyserował Andrzej Sobek, a udział w niej wzięli między innymi

 • Olga Bołądź
 • Marcin Januszkiewicz, 
 • Piotr Stramowski.

Jest to więc kolejna zaplanowana na 2022 roku produkcja filmowa, w której zobaczyć będziemy mogli czołówkę rodzimych aktorów.

Filmy przed premierą

Przedstawiamy 5 najważniejszych produkcji, które czekają jeszcze na swoją premierę. Każda z nich powinna, zgodnie z obecnym harmonogramem, ukazać się jeszcze w 2022 roku. Trzymajmy więc kciuki, aby każdy prezentowanych filmów okazał się tak wysokiej jakości produkcją, na jaką się zapowiada. 

Zadra

“Zadra” jest to zapowiadana na 2022 rok,poruszająca historia pewnej ubogiej dziewczyny o tym samym imieniu, która okazuje się być naprawdę utalentowaną raperką. Niestety, jak to zwykle bywa, rzeczywistość okazuje się brutalna – pomimo faktu, że wychowała się na ubogim blokowisku, młoda i drobna dziewczyna nie znajduje poklasku w męskim, przepełnionym testosteronem środowisku. Pomimo tego, Zadra nie rezygnuje ze swoich marzeń.

W rolę tytułowej bohaterki wciela się Magdalena Wieczorek. Bardzo ważne role w produkcji otrzymali także:

 • Jakub Gierszał
 • Magdalena Różdżka. 
 • Ignacy Liss

Reżyserem produkcji jest z kolei Grzegorz Mołda. 

Listy do M. 5

Jeśli istnieje jakakolwiek współczesna polska saga filmów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia co “Kevin sam w domu”, to są to właśnie “Listy do M.” W 2022 roku światło dzienne ujrzy piąty już film z serii. Tym razem jednymi z głównych wątków będą walka o spadek, kolejne perypetie Wojciecha, pojawią się także perypetie zupełnie nowych bohaterów.

W filmie wystąpi, rzecz jasna, Tomasz Karolak. Oprócz niego w produkcji pojawią się między innymi:

 • Agnieszka Dygant 
 • Wojciech Malajkat
 • Piotr Adamczyk
 • Janusz Chabior

Mowa więc o absolutnej czołówce współczesnych Polskich aktorów. Reżyserem produkcji jest zaś Łukasz Jaworski. 

Johnny

Kolejną propozycją biograficzną na naszej liściej jest fil, “Johny”. Produkcja ta opowiada o życiu księdza Jana Kaczkowskiego, przy czym unikatową czyni ją fakt, że jest ona opowiedziana nie z perspektywy księdza, ale jednego z jego podopiecznych – Patryka Galewskiego. Po tym, jak młody chłopak zostaje skazany przez sąd na prace społeczne w pobliskim hospicjum z powodu dokonanego przez niego włamu, poznaje niezwykłego, charyzmatycznego księdza. Księdza który zmieni wkrótce jego życie na lepsza.

Reżyserem produkcji jest Dawid Jaroszek, natomiast odtwórcami głównych ról w filmie zostali między innymi

 • Dawid Jaroszek
 • Anna Dymna
 • Piotr Trojan
 • Magdalena Czerwińska

Jest to z pewnością obowiązkowa pozycja nie tylko dla ludzi wierzących.

Śubuk

“Śubuk” to film o nieco abstrakcyjnym tytule, który obrazuje jednak bardzo realne problemy. Przedstawia on historię młodej kobiety imieniem Maryśka, która zachodzi w ciążę z o wiele starszym mężczyzną. Pomimo tego, iż matka dziewczyny namawia ją na aborcję, a partner nie chce wziąć odpowiedzialności za potomka ta, przy wsparciu siostry, decyduje się donosić ciążę. Szybko okazuje się jednak, że jej dziecko nie rozwija się w taki sam sposób, jak jego rówieśnicy, a diagnoza nie trwa długo: autyzm. Czy młoda dziewczyna będzie w stanie poradzić sobie z wychowaniem wymagającego malca w Polsce lat 90 XX wieku?

Za reżyserię filmu odpowiada Jacek Lusiński. Jeśli zaś chodzi o aktorów – w produkcji tej zobaczymy między innymi takich aktorów, jak:

 • Wojciech Krupiński
 • Andrzej Seweryn
 • Małgorzata Gorol

Niebezpieczni dżentelmeni

“Niebezpieczni dżentelmeni” to bardzo ciekawie zapowiadające się połączenie komedii oraz kryminału. Jego głównymi bohaterami są… prawdziwe, historyczne osobistości, jak Tadeusz Boy-Żeleński, Bronisław Malinowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, czy Joseph Conrad. Jak się okazuje, po całonocnej imprezie panowie odnajdują na podłodze ciało nieznanego bliżej nikomu z nich, tajemniczego mężczyzny. Oczywiście, główne podejrzenie spada na nich – panowie muszą więc udowodnić światu, że są niewinni, jednocześnie odnajdując prawdziwego sprawcę i wyjaśniając zagadkę owej śmierci.

Reżyserem produkcji jest Marcin Kawalski. W filmie wystąpi wielu uznanych aktorów – między innymi 

 • Andrzej Seweryn
 • Marcin Dorociński
 • Tomasz Kot
 • Wojciech Mecwaldowski. 

Zapowiada się fantastyczna, polska komedia kryminalna. Premiera zapowiedziana jest na 18 listopada 2022 roku. 

Dodaj komentarz