Emilian Kamiński – kim był i z jakich ról jest najbardziej znany?

0 Comments
Emilian Kamiński - kim był i z jakich ról jest najbardziej znany?

Emilian Kamiński to aktor, który na przestrzeni lat pojawił się w wielu filmach, serialach oraz na deskach teatru. Występował również w dubbingu, gdzie jego głos można było usłyszeć w takich produkcjach jak “Mała syrenka”, “Król lew”, czy “Toy Story”. Prywatnie był mężem aktorki Justyny Sieńczyłło i ojcem trójki dzieci: Natalii, Kajetana oraz Cypriana.  

Emilian Kamiński – życie prywatne

Emilian Kamiński urodził się 10 lipca 1952 roku w Warszawie. Ukończył Technikum Ekonomiczne nr 8 w Warszawie, a następnie w 1075 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną także w stolicy. Z pierwszą żoną Izabellą Jarską miał córkę Natalię, natomiast z aktorką Justyną Sieńczyłło dwóch synów: Kajetana oraz Cypriana. Aktor zmarł 26 grudnia 2022 roku w Józefowie pod Warszawą, gdzie mieszkał razem z rodziną. Jego pogrzeb miał miejsce 4 stycznia 2023. Emilian Kamiński został pochowany w Alei asłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Emilian Kamiński – teatr

W trakcie swojej kariery Emilian Kamiński pojawiał się m.in. na deskach teatru. Występował w wielu teatrach warszawskich. W 2009 roku nastąpiło otwarcie założonego przez aktora Teatru Kamienica w Warszawie, na którego powstanie zbierał środki przez wiele lat. Od tamtego czasu pojawił się w wielu spektaklach takich jak: “Botox”, “Balladyna”, “Testament cnotliwego rozpustnika”, “I tak cię kocham”, “Czarne serca”, “ZUS, czyli zalotny uśmiech słonia’, “Miłość i polityka”, “Kolacja na cztery ręce”, “Noc gwiazdy”, czy “Trzecia młodość Bociana”. 

Emilian Kamiński – telewizja 

Kariera Emiliana Kamińskiego obfitowała nie tylko w role teatralne. Aktor wielokrotnie wystąpił także w filmach i serialach. Zalicza się do nich m.in. takie produkcje jak: “Akcja pod Arsenałem”, “Wesela nie będzie”, “Zaległy urlop”, “Ślad na ziemi”, “Bestia”, “Biały mazur”, “Tango ptaka”, “Bez miłości”, “Niech cię odleci mara”, “Szaleństwa panny Ewy”, “Trzy stopy nad ziemią”, “Ceremonia pogrzebowa”, “Tanie pieniądze”, “Tango z kaszlem”, “Rodzina Kanderów”, “Pan Kleks w kosmosie”, “I skrzypce przestały grać”, “Maria Curie”, “Przeklęta Ameryka”, “Fitness Club”, “Żabi skok”, “Klan”, “Kariera Nikosia Dyzmy”, “Bulionerzy”, “Doręczyciel”, “U Pana Boga za miedzą”, “Prosta historia o miłości”, “Młody Piłsudski” oraz “Lokatorka”. Gościnnie wystąpił również w takich serialach jak “Miodowe lata”, “Na dobre i na złe”, “Pensjonat pod Różą”, “Kryminalni”, czy “Ranczo”.

Emilian Kamiński – dubbing

Poza filmem, serialami i teatrem aktora można było usłyszeć także w dubbingu. Użyczył głosu m.in. takim postaciom jak: Tip Top (“Kot Tip-Top”), Big Cat (“Krzyż i sztylet”), Alvy Singer (“Annie Hall”), Bajer (“Wuzzle), Krab Sebastian (“Mała syrenka”), Pan Poszukiwacz (“Muminki”), Pumba (“Król Lew), Centurion (“Asterix podbija Amerykę”), Hamm (“Toy Story), czy kapitan Montecero (“Zorro). Głos aktora można było usłyszeć również w takich produkcjach jak “Magiczny miecz – Legenda Camelotu” (w roli Devona), “Król Lew II: Czas Simby” (w roli Pumby), “Cybernetyczny świat”, “Cafe Myszka”, “Lucky Luke” (w roli Bankiera), oraz “Parę osób, mały czas” (w roli Jacka).

 

Dodaj komentarz