Najlepsze filmy anime

0 Comments
Najlepsze filmy anime

Najlepsze filmy anime

Jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał, że filmy anime będzie można oglądać w polskich kinach. Dziś anime nie tylko zajmuje stałe miejsce w repertuarze popularnych multipleksów, ale też stanowi konkurencje dla największych hitów platform streamingowych. Oto jedne z najpopularniejszych i najlepszych filmów anime, które zdecydowanie warto zobaczyć!

 

„Mój sąsiad Totoro” (1988)

Hayao Miyazaki, niekwestionowana legenda tworząca dla „Studia Ghibli”, zasłynęła wieloma pięknymi produkcjami, wśród których stałe miejsce zajmuje film „Mój sąsiad Totoro”. Film opowiada o dziewczynkach, które razem z ojcem przeprowadzają się na wieś i poznają tam magiczne stworzenia, które zamieszkują pobliski las. Należy do nich Totoro, który od 25 lat jest jednym z najpopularniejszych symboli japońskiej animacji. Nic więc dziwnego, że „Mój sąsiad Totoro” jest obowiązkową pozycją na liście każdego fana anime. Do innych popularnych filmów tego reżysera należą m.in. „Spirited Away: W krainie Bogów”, „Księżniczka Mononoke” czy „Ruchomy zamek Hauru”.

 

„Paprika” (2006)

Satoshi Kon wyreżyserował film „Paprika” specjalnie dla tych, którzy wolą mroczniejsze klimaty animacji japońskiej. Film opowiada o psychoterapeutce, która wyrusza na poszukiwania skradzionej maszyny do kontrolowania snów, aby zapobiec globalnej katastrofie. Produkcja  stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł reżysera (zaraz obok „Perfect Blue” i „Millennium Actress”) i jest dowodem na to, że animacja japońska może być, mroczna, poważna i ponadczasowa.

 

„Twoje imię.” (2016)

Makoto Shinkai od lat tworzy piękne produkcje, które wielu kojarzą się ze stylem mistrza animacji japońskiej, jakim niezmiennie jest wspomniany wyżej Hayao Miyazaki. Produkcja opowiada o mieszkającej na wsi nastolatce, jaką jest Mitsuha Miyamizu, oraz uczniu tokijskiego liceum, o imieniu Taki Tachibana. Pewnego dnia oboje budzą się w nieznanych sobie pokojach. Jak się okazuje, zamienili się ciałami. To wzruszająca i niebanalna historia, której towarzyszy wspaniała muzyka i mistrzowska animacja. Makoto Shinkai jest też autorem innych hitów, takich jak „5 centymetrów na sekundę” oraz „Ogród słów”.

 

„Mirai” (2018)

Mamoru Hosoda, reżyser filmu „Mirai”, prawdopodobnie nie był świadom, jak wielkie zmiany zapoczątkuje jego film. W Polsce produkcję tę można było zobaczyć na wielu festiwalach filmowych, gdzie zebrała świetne opinie i przyciągnęła tłumy. Czas ten uznaje się za kluczowy dla dzisiejszej sytuacji na rynku i szerokiej dostępności anime na platformach streamingowych i w kinach!

Produkcja opowiada o silne miłości między rodzeństwem. W życiu małego Kuna pojawia się młodsza siostra, na której koncentruje się uwaga rodziców. Zazdrosny brat ucieka w świat tajemniczego ogrodu, który przenosi go w czasie i pozwala spotkać starszą wersję swojej siostry. To pozycja, która wzruszy nawet największego twardziela!

 

Dla wieloletnich fanów animacji japońskiej, zobaczenie ulubionych produkcji na dużym ekranie to prawdziwe święto. Warto śledzić repertuar  kin, by doświadczyć tak wyjątkowego wydarzenia! Więcej informacji na temat popularnych produkcji można znaleźć pod linkiem: https://filmyfantastyczne.pl/.

Dodaj komentarz