Filmowe Uniwersum Marvela – jak to się zaczęło?

0 Comments
Filmowe Uniwersum Marvela - jak to się zaczęło?

Filmowe Uniwersum Marvela, czyli sławne na całym świecie MCU z każdym rokiem rozszerza się coraz bardziej o nowe produkcje zarówno kinowe, jak i te na małym ekranie. Dzisiaj filmy marvela to marka, która znana jest na całym świecie i każdego roku przynosi milionowe zyski. Jak jednak to wszystko się zaczęło?

Początki MCU 

Dziś MCU to marka, która znana jest praktycznie każdemu fanowi fantastyki oraz komiksów. Zanim jednak filmowe uniwersum marvela na dobre zagnieździło się w popkulturze – na ekranach kin mogliśmy śledzić takie produkcje jak seria X-men oraz świetnie przyjęta trylogia o Spider-Manie od Sama Raimiego. Choć obie produkcje zyskały całą rzeszę fanów na całym świecie, tak nie wchodzą w skład obecnego uniwersum, jakim jest MCU. Wszystko to za sprawą praw do postaci, które nie wszystkie są w rękach Marvela, lecz z roku na rok coraz więcej postaci powraca pod skrzydła MCU. Między innymi właśnie X-meni oraz Spider-man, który doczekał się już swojej własnej trylogii pod marką MCU.

Człowiek ze stali jako nowe rozdanie Marvela

Pierwszy pełnoprawny film, który rozpoczął I fazę MCU to Iron Man. Opowieść o ekscentrycznym playboyu oraz zakochanym w sobie bogaczu Tonym Starku trafiła w gusta widzów, a fani na całym świecie niemal od razu pokochali postać Iron Mana. W pierwszym filmie z serii możemy więc być świadkami genezy tej postaci oraz towarzyszyć jej podczas budowy swojego pierwszego stroju. Tony Stark jako właściciel firmy produkującej broń Stark Industries, zostaje porwany oraz ranny. W niewoli życie ratuje mu współwięzień Ho Yinsen, który wszczepia Tonemu w klatkę piersiową elektromagnes. Magnes ten ma za zadanie blokować odłamki granatu przed dostępem do serca. Tony wraz z Yinsenem w niewoli budują pierwszy egzoszkielet, który będzie późniejszą inspiracją dla stworzenia stroju Iron Mana. Przemiana postaci Tonego Starka jest widoczna na przestrzeni wszystkich III faz, a ostateczny obraz zmiany, jaka zaszła w Tonym jest widoczny podczas finałowego starcia z Thanosem w ostatniej części Avengers.

Podział na fazy i wielkie eventy Marvela

Filmowe Uniwersum Marvela zaczęło raczkować w 2008 roku, kiedy to na ekrany kin weszła właśnie opowieść o Iron Manie. Film okazał się strzałem w dziesiątkę oraz zapoczątkował markę, która przez kolejne lata prężnie zaczęła się rozwijać i przedstawiać historię, która swoje zwieńczenie miała w wielkim finale zatytułowanym “Avengers: Koniec Gry”. Ten film oraz następujący po nim “Spider-Man: Daleko od domu” zakończyły III fazę Marvela, oraz zamknęły wielki event, jakim niewątpliwie jest “Saga nieskończoności”. IV faza, którą rozpoczęła w 2021 roku “Czarna Wdowa” wprowadza nową wielką historię, która do dnia dzisiejszego rozwija się wraz z każdą kolejną produkcją. Obecnie nie wiadomo jeszcze, w jakim kierunku zmierza Marvel, lecz nie ulega wątpliwości, iż motyw multiwersum będzie pełnił w tym wszystkim bardzo istotną rolę. Pierwsze efekty multiwersum mogliśmy oglądać już w “Spider-Man: Bez drogi do domu” oraz “Doktor Strange: w multiwersum obłędu”. 

Dodaj komentarz