Aktorzy, którzy odeszli w 2022

0 Comments
Aktorzy, którzy odeszli w 2022

Rok 2022 nie był dobrym rokiem dla świata filmu, w tym czasie świat opuściło wielu wybitnych przedstawicieli polskiego i światowego kina, pozostawiając po sobie imponujący dorobek artystyczny. Których artystów nie zobaczymy już na srebrnym ekranie w nowych produkcjach?

Przedstawiciele polskiego kina, których pożegnaliśmy w 2022 roku

 • Franciszek Pieczka – doskonały aktor filmowy i teatralny znany z dziesiątek filmów i seriali, niezwykle charyzmatyczny i uwielbiany przez widzów wielu pokoleń. Odtwórca roli Gustlika w kultowym serialu “Czterej pancerni i pies” i sympatyczny Japycz z “Rancza” do końca pojawiał się w produkcjach filmowych, zmarł 23 września 2022 roku.
 • Jan Nowicki – dżentelmen w kapeluszu, aktor teatralny i telewizyjny, znany między innymi z głównej roli w filmie “Wielki Szu” czy “Sztos”, ale też dziesiątek innych filmów i seriali. Aktor był obecny na scenie od lat 60. XX wieku, odszedł 7 grudnia 2022 roku.
 • Jerzy Trela – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany z licznych ról filmowych, serialowych i dubbingowych, zapamiętany z roli Konrada w “Dziadach”, przez niemal całe życie był związany z krakowskim Teatrem Starym, zmarł 15 maja 2022 roku.
 • Emilian Kamiński – znany aktor filmowy teatralny i dubbingowy oraz reżyser, znany przede wszystkim jako tajemniczy Józef Czapla “Żuraw” vel Jerzy Bocian w filmach “U Pana Boga w ogródku” i “U Pana Boga za miedzą” oraz z uwielbianego przez Polaków serialu “M jak miłość”, pożegnaliśmy go 26 grudnia 2022 roku.
 • Ignacy Gogolewski – znany i lubiany aktor filmowy, najczęściej spotykany na scenach warszawskich teatrów, odtwórca roli Antka w filmie i serialu “Chłopi” oraz niezliczonej ilości głównych ról teatralnych, zmarł 15 maja 2022 roku.
 • Antonina Girycz-Dzienisiewicz – aktorka, którą można było podziwiać w wielu kultowych, polskich filmach i serialach m. in. w “Czterdziestolatku”, “Zmiennikach” czy “Rozmowach Kontrolowanych”, jej głos można usłyszeć w dubbingu wielu znanych produkcji, w tym “Krainie Lodu” oraz serialu “Flinstonowie”, odeszła 19 stycznia 2022 roku.

 

Gwiazdy kina światowego, które odeszły w 2022 roku

 • Olivia Newton-John – piosenkarka i aktorka, gwiazda filmu-musicalu “Grease”, w którym wystąpiła u boku Johna Travolty, zmarła 8 sierpnia 2022 roku po wieloletniej walce z chorobą.
 • Anne Heche – utalentowana amerykańska aktorka, odtwórczyni wielu charakterystycznych ról, w tym wyzwolonej kochanki głównego bohatera w filmie “Amerykańskie ciacho”, zginęła w wypadku samochodowym 11 sierpnia 2022 roku.
 • Kirstie Alley – aktorka, scenarzystka i producentka filmowa, znana jako odtwórczyni głównej roli w serii filmów “I kto to mówi”, zmarła w 2022 roku.
 • Robbie Coltrane – aktor, którego pokochaliśmy za rolę sympatycznego olbrzyma Rubeusa Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze oraz odtwórca roli, zmarł 14 października 2022 roku.
 • Ray Liotta – aktor i producent filmowy znany między innymi dzięki rolom w “Dzikiej namiętności”, “Bohater z wyboru” czy “Blackway”, zmarł 26 maja 2022 roku podczas kręcenia swojego ostatniego filmu.
 • James Caan – amerykański aktor, kaskader i reżyser, znany głównie jako Sonny Corleone z “Ojca Chrzestnego” czy sierżant Eddie Dohun z filmu “O jeden most za daleko”, zmarł 6 lipca 2022 roku.
 • Bob Saget – komik i aktor dubbingowy, który swojego głosu użyczył między innymi znanemu na całym świecie, sympatycznemu duchowi o imieniu Kacper, opuścił nas stycznia 2022 roku.
 • William Hurt – aktor i producent filmowy, znany z filmów “Robin Hood”, “A.I. Sztuczna inteligencja” i “Pocałunek Kobiety pająka” czy serialu “Humans”, pojawił się też w popularnych filmach z wytwórni Marvel., zmarł 2022 roku.

Dodaj komentarz